Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Niesamowite odkrycie w Wielkiej Brytanii. Gra planszowa z czasów wikingów

26

Mały szklany element gry planszowej został odnaleziony w Lindisfarne. Wielkością i wyglądem przypomina kamień, ale naukowcy są pewni, że pochodzi z czasów wikingów i jestem elementem dawnej "planszówki" hnefatafl. Artefakt datuje się na VIII wiek.

Niesamowite odkrycie w Wielkiej Brytanii. Gra planszowa z czasów wikingów
(DURHAM UNIVERSITY)

Archeolodzy uważają, że obiekt wykonany z niebiesko-białego szkła jest elementem gry z planszowej gry wikingów hnefatafl (stół króla) lub jej lokalnej wersji. Runiczny kamień wikingów jest niebieski, ma także kilka wypukłych kropek i wzorów. Może nawiązywać wyglądem i znaczeniem do zimy.

Gra pochodzi z czasów najazdu wikingów na Wielką Brytanię

Znalezisko pochodzi z VIII wieku z okresu, kiedy wikingowie najechali na Lindisfarne znajdujące się w Anglii. Został odnaleziony w ruinach dawnego klasztoru znajdującego się na wyspie.

Gra w Hnefatafl ma ponad 1600 lat i była popularna głównie na terenach Europy Północno-Zachodniej. W różnych krajach była znana pod różnymi nazwami i wykorzystywano plansze o różnych rozmiarach. Udoskonalili i rozpowszechnili ją wikingowie.

Zobacz także: Zobacz także: To Wikingowie przywieźli trąd do Irlandii

Mimo tak długiej historii nie zachowały się dokładne zasady. Naukowcy podejrzewają jednak, że rozgrywka wygląda jak w przypadku Ludus Latrunculorum ze starożytnego Rzymu. Jest to strategiczna gra dla dwóch osób. Za pomocą różnych pionków trzeba zagarnąć jak najwięcej terytorium (planszy).

Znalezisko jest szczególnie ponieważ pokazuje życie klasztorne od innej strony. Naukowcy wierzą, że w wolnych chwilach mnisi także chętnie grywali w Hnefatafl. Kamień został znaleziony przypadkowo, przez matkę jednego z poszukiwaczy, który odwiedziła wykopaliska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić