Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
Aldona Brauła
|

Niesamowite odkrycie w Wielkiej Brytanii. Gra planszowa z czasów wikingów

22
Podziel się:

Mały szklany element gry planszowej został odnaleziony w Lindisfarne. Wielkością i wyglądem przypomina kamień, ale naukowcy są pewni, że pochodzi z czasów wikingów i jestem elementem dawnej "planszówki" hnefatafl. Artefakt datuje się na VIII wiek.

Niesamowite odkrycie w Wielkiej Brytanii. Gra planszowa z czasów wikingów
(DURHAM UNIVERSITY)

Archeolodzy uważają, że obiekt wykonany z niebiesko-białego szkła jest elementem gry z planszowej gry wikingów hnefatafl (stół króla) lub jej lokalnej wersji. Runiczny kamień wikingów jest niebieski, ma także kilka wypukłych kropek i wzorów. Może nawiązywać wyglądem i znaczeniem do zimy.

Gra pochodzi z czasów najazdu wikingów na Wielką Brytanię

Znalezisko pochodzi z VIII wieku z okresu, kiedy wikingowie najechali na Lindisfarne znajdujące się w Anglii. Został odnaleziony w ruinach dawnego klasztoru znajdującego się na wyspie.

Gra w Hnefatafl ma ponad 1600 lat i była popularna głównie na terenach Europy Północno-Zachodniej. W różnych krajach była znana pod różnymi nazwami i wykorzystywano plansze o różnych rozmiarach. Udoskonalili i rozpowszechnili ją wikingowie.

Zobacz także: Zobacz także: To Wikingowie przywieźli trąd do Irlandii

Mimo tak długiej historii nie zachowały się dokładne zasady. Naukowcy podejrzewają jednak, że rozgrywka wygląda jak w przypadku Ludus Latrunculorum ze starożytnego Rzymu. Jest to strategiczna gra dla dwóch osób. Za pomocą różnych pionków trzeba zagarnąć jak najwięcej terytorium (planszy).

Znalezisko jest szczególnie ponieważ pokazuje życie klasztorne od innej strony. Naukowcy wierzą, że w wolnych chwilach mnisi także chętnie grywali w Hnefatafl. Kamień został znaleziony przypadkowo, przez matkę jednego z poszukiwaczy, który odwiedziła wykopaliska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
Apsik
rok temu
To zakopujmy skorupki i gry i monety. Może ktoś po wiekach się ucieszy w później erze po komputerowej? Telefon komórkowy znaleziono w Chinach w wykopaliskach skalnych sprzed wieków.
Poznamy Się
3 lata temu
Sobota, a Ty bez planu? Napalone i wilgotne dupeczki czekają na Ciebie na najbardziej pożądanym portalu randkowym w Polsce na www.panie.online
chris
3 lata temu
"przez matkę jednego z poszukiwaczy, który odwiedziła wykopaliska"
karol
3 lata temu
jeszcze nie tak dawno temu piony do gier planszowych nazywano "kamieniami" i chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego
Chińczyk
3 lata temu
ciekawe z czego zrobiona była plansza do tej gry... ? -pewnie to była masowa produkcja więc była tekturowa :-) a pionki każdy znajdował sobie sam
Kamszcur
3 lata temu
Ale szlachetny półkrwisty arab... Myślę że taki jestem.. arab to logiczny ciąg z myślą o tobie. ;)
xxxxx
3 lata temu
"heh 39 min. temu Wielka Brytania (Królestwo) powstała w XVIII, a znalezisko jest z VIII w. Tysiąc lat nie robi różnicy. "Gra pochodzi z czasów najazdu wikingów na Wielką Brytanię" - Aldona Brauła." tu jakiś żyd napisał że Palestyna od 5000 lat należy do żydów a to dzikie arabskie plemię przeszło ba judaizm 4000 lat temu. I tak jak powiedział Panta Rei- wszystko płynie , żydy som mundre
OjGeniusz
3 lata temu
Chińczyk jak nic
heh
3 lata temu
Czy to był ten Brian's Mother??? "Kamień został znaleziony przypadkowo, przez matkę jednego z poszukiwaczy, który odwiedziła wykopaliska." - Aldona Brauła.
Andrzej D
3 lata temu
pochodzi z czasów wikingów i jestem elementem dawnej "planszówki" hnefatafl. Artefakt datuje się na VIII wiek. - Naucz się kobieto czytać tekst zanim opublikujesz
heh
3 lata temu
"Znalezisko jest szczególnie ponieważ pokazuje życie klasztorne od innej strony." - Aldona Brauła.
heh
3 lata temu
Wielka Brytania (Królestwo) powstała w XVIII, a znalezisko jest z VIII w. Tysiąc lat nie robi różnicy. "Gra pochodzi z czasów najazdu wikingów na Wielką Brytanię" - Aldona Brauła.
heh
3 lata temu
" naukowcy są pewni, że pochodzi z czasów wikingów i jestem elementem" - Aldona Brauła.
olla
3 lata temu
hmmm, piękne ta historia. Znaleźli kolorową kulkę, a już wiedzą , że to gra , kto w nią grał i znają zasady. Za chwile odtworzą ostatnią rozgrywkę i odkopią graczy. Jeśli reszta ma tak samo "naókowe"podstawy, to gratulacje dla archeologów i historyków. To lepsze "sajensfikszyn" niż to Lema
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić