VDB|

Dominacja Igi Świątek. Pod tym względem jest najlepsza w historii

1

Iga Świątek w sobotę wygrała kolejny finał imprezy rangi WTA 1000. Tym razem Polka bezkonkurencyjna była w Dosze. Co ciekawe, po tym triumfie została najlepszą w historii kobiecego tenisa w prestiżowym zestawieniu.

Iga Świątek dominuje w WTA 1000 (EPA, NOUSHAD THEKKAYIL)

Sobotni finał WTA 1000 w Dosze był dla Igi Świątek całkiem wymagający. Polka w tej rywalizacji zmierzyła się z Jeleną Rybakiną, która reprezentuje Kazachstan. Szczególnie warto zwrócić uwagę na pierwszy set, który trwał niemal 1,5 godziny. Ostatecznie to nasza reprezentantka przeciągnęła go na swoją korzyść, a w drugim secie dokonała formalności (7:6[8], 6:2). Warto wspomnieć, że w ostatnich latach Świątek niezbyt dobrze radziła sobie w meczach z Rybakiną, dlatego ta wygrana jest szczególnie wartościowa.

Iga Świątek najlepsza w historii

Co ciekawe, sobotni triumf to dla Polki już 7. wygrana w imprezie rangi WTA 1000. Do tej pory, w swojej karierze, miała okazję występować na 25 takich turniejach. To natomiast daje jej 28 proc. wygranych imprez tego typu. Jak wyliczył profil OptaAce na platformie X, jest to obecnie najlepszy wynik w historii kobiecego tenisa.

Do tej pory pod tym względem przodowała Serena Williams. Amerykanka w swojej karierze zanotowała 26,5 proc. wygranych w imprezach rangi WTA 1000 i do soboty była liderką tego zestawienia. Należy jednak dodać, iż jest to stosunkowo młody ranking, bowiem imprezy WTA 1000 znajdują się w kalendarzu do 2009 roku.

Ogromna kwota dla Igi Świątek

Wygrana Igi Świątek w WTA 1000 w Dosze daje jej wiele korzyści. Z jednej strony powiększyła przewagę nad Aryną Sabalenką w światowym rankingu, a z drugiej miała okazję solidnie zarobić. Organizatorzy z Kataru dla najlepszej zawodniczki turnieju przewidzieli 523 485 dolarów, a w przeliczeniu na naszą walutę daje to ponad 2,1 mln złotych. Polka będzie miała okazję niedługo powiększyć tę kwotę, bowiem niedługo wystąpi w Dubaju podczas kolejnej imprezy WTA 1000.