Euro 2020. Tęczowa Allianz Arena? UEFA zadecydowała

20

Władze Monachium zapowiedziały, że chcą, by podczas środowego meczu Euro 2020 Niemcy - Węgry Allianz Arena była podświetlona w kolorach tęczy. Teraz do tych zamiarów odniosła się także UEFA.

Euro 2020. Tęczowa Allianz Arena? UEFA zadecydowała
Allianz Arena w tęczowych barwach. (Getty Images)

Podczas meczu Węgry - Portugalia na stadionie w Budapeszcie pojawił się banner z napisem "Anti-LMBTQ". "LMBTQ" to w języku węgierskim skrót, którego używa się w odniesieniu do środowisk lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queer.

Sytuacja na Węgrzech jest problematyczna. To było polityczne działanie wspierające węgierski rząd, który właśnie zatwierdził prawo marginalizujące społeczność LGBTQ. To świetnie pokazuje, w jakim miejscu są dziś Węgry jako państwo. Nie wróży to dobrze międzynarodowym turniejom w tym kraju - mówiła Piara Powar, dyrektor wykonawczy organizacji FARE, cytowana przez "The Guardian".

Niemcy nie chcieli przechodzić obojętnie obok wspomnianego baneru. Zamierzano podświetlić w kolorach tęczy Allianz Arenę w Monachium. Władze tego miasta tłumaczyły, że ma to być protest "przeciwko homofobicznej polityce premiera Węgier Viktora Orbana".

Euro 2020. Stanowcza reakcja UEFA

Burmistrz Monachium miała nadzieję, że UEFA przychyli się do opisywanego pomysłu. Nic bardziej mylnego! Europejska Unia Piłkarska zaznaczyła, że nie zezwoli na podświetlenie monachijskiego stadionu w kolorach tęczy.

Powód: wszystkie stadiony, na których rozgrywane są mecze Euro 2020, mogą być podświetlone tylko w barwach UEFA lub uczestniczących w turnieju państw - tak brzmi uzasadnienie (za: "Bild").

W przeszłości Allianz Arena była już podświetlana w kolorach tęczy. Dochodziło do tego m.in. podczas meczów ligowych Bayernu Monachium.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić