Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Euro 2024 rozpędza się. Niecodzienne spotkanie na boisku

1

Sobota jest pierwszym tak intensywnym dniem w Euro 2024. W meczach Węgier ze Szwajcarią oraz Hiszpanii z Chorwacją nie brakowało goli. Zwyciężali piłkarze ze Szwajcarii 3:1 i Hiszpanii 3:0. Na boisku w Berlinie spotkali się gracze, których dzielą blisko 22 lata.

Kibic Chorwacji z koszulką Luki Modricia na stadionie w Berlinie (EPA, PAP, FILIP SINGER)

Ten starszy z nich to Luka Modrić, który przystąpił w barwach reprezentacji Chorwacji do piątych mistrzostw Europy w karierze. Urodzony w Zadarze pomocnik ma już 38 lat i piękną karierę za sobą. Luka Modrić chce jeszcze raz poprowadzić Chorwację do sukcesu w dużym turnieju piłkarskim.

Młodszy z nich to z kolei Lamine Yamal. Hiszpan pobił w sobotę rekord pod względem najwcześniejszego występu w mistrzostwach Europy. Odebrał rekord Kacprowi Kozłowskiemu w wieku 16 lat i 338 dni. Tym samym Lukę Modricia oraz Lamine'a Yamala dzielą ponad 22 lata. Ich dni urodzin dzielą dokładnie 262 miesiące oraz cztery dni.

Po meczu znacznie więcej powodów do zadowolenia miał Lamine Yamal. Hiszpania już w pierwszej połowie zapewniła sobie zwycięstwo 3:0. Radziła sobie znakomicie ze zdezorientowanymi obrońcami z Chorwacji i zdobywała gole strzałami Alvaro Moraty, Fabiana Ruiza oraz Daniego Carvajala. Po przerwie Hiszpanom pozostało kontrolować wydarzenia na boisku, nie pozwolili sobie oni na stratę ani jednego gola.

We wcześniejszym meczu Szwajcaria zwyciężyła 3:1 z Węgrami. Także w tej konfrontacji kluczowa okazała się pierwsza połowa, w której Helweci zdobyli dwubramkowe prowadzenie. Węgrów było stać na zmniejszenie strat, ale banalny błąd mającego polskiego korzenie Williego Orbana kosztował ich stratę kolejnej bramki w doliczonym czasie.

Jednym z wydarzeń tego meczu była bramka Kwadwo Duaha - pierwszego zawodnika z ligi bułgarskiej, który strzelił gola w Euro. Dokonał tego zaledwie kilkanaście dni od debiutu w piłce reprezentacyjnej. 27-letni Szwajcar długo czekał na szansę od selekcjonera, ale kiedy już ją dostał, to absolutnie nie zmarnował okazji.

W sobotę kibiców czeka jeszcze mecz reprezentacji Włoch i Albanii. Z kolei w niedzielę o godzinie 15 w Hamburgu rozpocznie się konfrontacja Polski z Holandią