aktualizacja 

Fala oburzenia po decyzji hokejowych władz. "To byłby najlepszy prezent dla Łukaszenki"

11

Przyznanie Białorusi organizacji mistrzostw świata w hokeju na lodzie wywołało sporo kontrowersji. Oliwy do ognia dolało nagranie, na którym widać, jak prezydent Łukaszenka z otwartymi ramionami wita szefa IIHF. Sprawa zainteresowała zachodnich polityków. Przeciwny rozgrywaniu zawodów w tym kraju jest szef niemieckiego MSZ.

Fala oburzenia po decyzji hokejowych władz. "To byłby najlepszy prezent dla Łukaszenki"
Białoruś. Alaksandr Łukaszenka (PAP)

Białoruś została wybrana jako współgospodarz tegorocznych mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Wywołało to spore kontrowersje, a wiele osób zaczęło domagać się odebrania organizacji turnieju z powodu łamania praw człowieka.

Do sieci wyciekło nagranie, które nie miało ujrzeć światła dziennego. Widać na nim szefa Światowej Federacji Hokeja Rene Fasela podczas spotkania z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. Obaj, jak można było zobaczyć, pozostają w dobrych relacjach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wezwania do wycofania się z turnieju są coraz głośniejsze. Głos w sprawie zabrał nawet niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

Każdy, kto poważnie myśli o solidarności z Białorusią, nie może chcieć w tej sytuacji mistrzostw świata w tym kraju - powiedział polityk SPD w rozmowie z faz.net.
To byłby najlepszy prezent PR dla Łukaszenki i druzgocący sygnał dla demonstrantów. Mam nadzieję, że organizatorzy też to dostrzegą. To nie jest kwestia kalkulacji politycznej, ale nastawienia - dodał.

Hokejowe mistrzostwa świata. Kiedy się odbędą?

Mistrzostwa świata zaplanowano na dni 21 maja - 5 czerwca. Mecze odbywać się mają na Białorusi, a także w stolicy Łotwy - Rydze.

Wybór Białorusi jest kontrowersyjny. Od 9 sierpnia trwają tam protesty. Obywatele nie zgadzają się z wynikami wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Alaksandr Łukaszenka.

Aresztowano już ponad 30 tys. osób. Unia Europejska nałożyła na aparat władzy szereg sankcji.

Ostateczna decyzja odnośnie mistrzostw zostanie podjęta niebawem. W dniach 25-26 stycznia Komitet Wykonawczy IIHF będzie omawiał problem organizacji zawodów na Białorusi.

Zobacz także: Siatkarz-pianista. Muzyczna improwizacja Yacine'a Louatiego
Autor: KOZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić