Francja w finale mistrzostw świata. Tak skomentował to Emmanuel Macron

3

W środę Francja wywalczyła awans do finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Wielki sukces skomentował prezydent kraju, Emmanuel Macron.

Prezydent Francji dopingował swoją reprezentację w Katarze. EPA/Ronald Wittek Dostawca: PAP/EPA. (PAP, PAP/EPA/Ronald Wittek)

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, obiecywał, że gdy jego reprezentacja dojdzie do półfinału mundialu, to osobiście pojawi się na stadionie w Katarze. Słowa dotrzymał i z perspektywy trybun śledził pojedynek miedzy Francją a Maroko.

Maroko do tej pory wyeliminowało dwie piłkarskie potęgi - Hiszpanię w 1/8 finału i Portugalię w ćwierćfinale. Przed meczem z Francją straciło tylko jedną bramkę w całym turnieju. W środowy wieczór Francuzi szybko jednak wyszli na prowadzenie (już w piątej minucie).

W kolejnych minutach Marokańczycy atakowali coraz bardziej odważnie i otwarcie. Nie mieli nic do stracenia. Wypracowali sobie kilka bardzo dogodnych okazji do wyrównania, ale ostatecznie nie byli w stanie do niego doprowadzić. W 79. minucie Randal Kolo Muani strzelił drugą bramkę dla Francji i przypieczętował jej awans do wielkiego finału.

Sport dostarcza prostych i czystych emocji. Byłem spięty, ponieważ meczu nigdy nie wygrywa się przed pierwszym gwizdkiem. Czuję się bardzo dumny z mojego kraju. Jestem bardzo szczęśliwy. Chcę, aby Francuzi cieszyli się tym szczęściem - przyznał Macron po meczu, cytowany przez lequipe.fr i wokv.com.

Prezydent był aktywny w mediach społecznościowych. Najpierw pogratulował Francji sukcesu i wezwał, aby teraz sięgnęli po puchar. Później docenił także klasę rywala.

Naszym marokańskim przyjaciołom gratulujemy tej pięknej podróży. Odznaczyliście się w historii futbolu.

Ze względu na obowiązki, prezydent Francji wkrótce opuści Katar. Zapowiedział jednak, że wróci na finałowy mecz mistrzostw świata. Ten odbędzie się w niedzielę o godzinie 16:00. Francuzi o Puchar Świata zagrają z Argentyną.