o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
|

Kibice w Zakopanem zszokowali Hannawalda. "Byliśmy oddzieleni barierkami"

37
Podziel się

W 2002 roku Sven Hannawalda był wrogiem polskich kibiców. Gdy jechał do Zakopanego nie spodziewał się jednak gwizdów i obelg pod swoim adresem. Na miejscu zmienił jednak zdanie. "Nie rozumiałem tego" - podkreślił.

Kibice w Zakopanem zszokowali Hannawalda. "Byliśmy oddzieleni barierkami"
Sven Hannawald (Getty Images)
bECTNXkl

Adam Małysz miał drugi raz z rzędu wygrać Turniej Czterech Skoczni. Skakał dobrze, ale na nową gwiazdę niemieckich skoków nie było mocnych. Hannawald robił na skoczni, co chciał. Skakał najdalej i wygrywał z dużą przewagą.

W jubileuszowym, 50. Turnieju Czterech Skoczni nikt nie miał z nim żadnych szans. Wygrał wszystkie cztery konkursy, Zrobił to jako pierwszy skoczek w historii. Jego ekspresyjna radość nie miała końca. Wymachiwał rękoma, unosił zaciśniętą pięść, szalał na zeskoku. W Polsce takie zachowanie Hannawalda odbierano jako brak szacunku do rywala. Niektórzy kibice nienawidzili Niemca. Wszyscy czekali, co wydarzy się w Zakopanem.

bECTNXkn

Po wielu latach, za sprawą małyszomanii, Wielka Krokiew znów wróciła do Pucharu Świata. Konkursy zgromadziły ogromną widownię. Na trybunach zawody oglądało ponad 20 tysięcy kibiców. Wokół skoczni było trzy razy tyle fanów! Wchodzili nawet na drzewa. Wszyscy czekali na pojedynek Małysza z Hannawaldem. Wielu zabrakło klasy. Rzucali w Niemca śnieżkami, gwizdali i przeklinali po jego skokach. Gdy w pierwszym konkursie stanął na podium, w jego stronę poleciało mnóstwo wyzwisk.

Przed przyjazdem do Zakopanego Hannawald nie spodziewał się aż tak wrogiego przyjęcia. Gdy był już w Polsce, szybko zmienił zdanie.

Po turnieju w 2002 roku moje nastawienie przed wyjazdem do Zakopanego było raczej zupełnie neutralne, ale szybko zdałem sobie sprawę, że jest jakoś inaczej, nie rozumiałem tego jednak - mówi Niemiec w specjalnie rozmowie, publikowanej na WP SportoweFakty, w której uczestniczyli Hannawald, Schmitt, Adam Małysz i dziennikarz Eleven Sports Marcin Gazda.
bECTNXkt

Zobaczcie to niezwykłe spotkanie po latach prawdziwych legend skoków. Cała rozmowa Hannawalda, Schmitta i Małysza dostępna jest TUTAJ.

Wiedziałem oczywiście, że fizycznie w pewnym sensie byliśmy oddzieleni od fanów barierkami, tak żeby nie mogli podchodzić do nas zbyt blisko, jednak ta cała sytuacja na pewno nie była przyjemna - dodaje.

Martin Schmitt, który w tamtych czasach też był jednym z głównych rywali Małysza, porównał sytuację z Zakopanego do meczu piłkarskiego dwóch odwiecznych rywali: Schalke i Borussii.

W 2002 roku w Zakopanem było może trochę bardziej ostro, ale ja zawsze postrzegałem to tak jak w piłce nożnej, czyli że jest to coś normalnego, kiedy na przykład Bayern jedzie do Dortmundu, to jest tam wygwizdywany, a kiedy Dortmund gra na wyjeździe z Schalke, to z kolei Dortmund jest wygwizdywany. To normalne, że w sporcie są emocje, ale nigdy nie miałem poczucia zagrożenia - podkreśla.
bECTNXku

20 lat temu zachowanie polskich fanów zdenerwowało samego Adama Małysza. - Jak można tak robić?! - krzyczał, mając na myśli rzucanie w Hannawalda śnieżkami i wygwizdanie go podczas skoku.

Rok później Niemiec przyjechał do Zakopanego z osobistą ochroną. Okazało się, że niepotrzebnie. Kibice zupełnie zmienili swoje zachowanie. Hannawald z wroga stał się jednym z bardziej lubianych skoczków. Dwukrotnie wygrał w Zakopanem i zebrał porcję braw od tysięcy fanów pod Wielką Krokwią.

Po prawie 20 latach od tamtego wydarzenia, znów jeden ze skoczków podpadł polskim kibicom. Tym razem był to Halvor Egner Granerud, który podczas tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni zdenerwowany wypalił, że Stoch wygrywa tylko dlatego, że ma szczęście do warunków. Później przeprosił za swojej słowa, ale niesmak pozostał.

bECTNXkv
- Sądzę, że wielu polskich fanów wciąż ma do niego żal za to, co powiedział o Kamilu, ale uważam, że pojawią się możliwości, by to naprawić i wyjaśnić sytuację i wtedy na pewno będzie mu łatwiej skakać - podkreślił Sven Hannawald.
Zobacz także: Skoki. Na taką drużynę czekaliśmy od lat? "Zawsze patrzyłem z zazdrością na Norwegów"
bECTNXkO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
qatkia
8 miesięcy temu
Sport komercyjny źle działa na Polaków. Jakby jedyną dyscypliną były Szachy to i tam by burdy były
vvvv
8 miesięcy temu
niech chuj szwabski nie pokazuje fuckera, jebana szmata szwabska, nie ślubne dziecko esesmana i gestapowca.
dowartościowa...
8 miesięcy temu
Śmieszny jest ten fanatyzm skokami! W innych zimowych dyscyplinach Polaków ZERO, a Niemców i innych nacji od cholery!!!
bECTNXkP
Lukasz
8 miesięcy temu
Wielka mądrosc Trumpa że ten Virus to fikcja
Wilk
8 miesięcy temu
A Małysz jak był obrażany w Niemczech to normalne i każdy ma to zrozumieć odwrotnie to im w głowach już się nie mieści.
Max
8 miesięcy temu
Po wszystkim niemce jak zwykle wychodzą na poszkodowanych. Znamy to już od kilku wieków
Smutny
8 miesięcy temu
Czego bez maseczki i taki smutny
Swojak
8 miesięcy temu
Ludzie się zmieniają ale niektórzy wcale czasy svena hannawalda minęły bezpowrotnie ale głupota i tepota części kibiców są niezmienne
Pit
8 miesięcy temu
Żaden Polak nie lubi Niemców powód Oświęcim i inne miejsca kaźni kobiet dzieci no jest taki jeden co dziękuje Niemcom na przysłowiowych kolanach - Tusk
Tyter
8 miesięcy temu
Skoczkowie zarabiają a kibice wydają kasę i się denerwują jakby zależało od tego ich życie
Kibic
8 miesięcy temu
Wielką zasługą Adama Małysza jest to, że głośno, na skoczni sprzeciwił się wrogości kibiców do innych skoczków. Od tego czasu, skoki w Zakopanem stały się miłym spotkaniem kibiców z wielu krajów ze sportowcami. Na boiskach piłki kopanej nie ma takiej radości. Gdyby zawodnicy by nawzajem się zabijali tłuszcza na trybunach wyła by z zachwytu.
mnożenie.
8 miesięcy temu
nie masz nic i tyle... wiem co za różnica na raz to jak normalnie na raz..
mnożenie
8 miesięcy temu
jak by wynik był znany to zgadza się i tak ci zostanie...
bECTNXkH
2,5,10
8 miesięcy temu
Przestańcie odgrzewać tego kotleta
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić