Aleksander Sławiński| 

Koronawirus. Igrzyska olimpijskie w Tokio opóźnione o następny rok? Tak twierdzą lekarze

2

Przewodniczący Japońskiego Stowarzyszenia Lekarzy twierdzi, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które zostały przesunięte na 2021 rok, mogą zostać kolejny raz przełożone. Wszystko przez pandemię koronawirusa.

Monument przed siedzibą komitetu olimpijskiego w Tokio
Monument przed siedzibą komitetu olimpijskiego w Tokio (PAP)

Przewodniczący Japońskiego Stowarzyszenia Lekarzy, Yoshitake Yokokura, stwierdził we wtorek, utrzymanie obecnego terminu igrzysk w Tokio może okazać się niemożliwe. W marcu podjęto decyzję o przełożeniu ich na lipiec i sierpień 2021 roku z powodu pandemii COVID-19.

Jednak zdaniem Yokokury bez stworzenia szczepionki na chorobę i ta data jest poważnie zagrożona. W ten sposób Yokokura dołączył do grona japońskich medyków, którzy wyrażają wątpliwości wobec terminu igrzysk olimpijskich. W zeszłym tygodniu sceptycznie na ten temat wypowiadał się profesor chorób zakaźnych na uniwersytecie w Kobe, Kentaro Iwata.

Szczerze mówiąc, nie wydaje mi się, aby igrzyska mogły odbyć się w przyszłym roku. Organizacja imprezy wymaga spełnienia dwóch warunków: opanowania koronawirusa w Japonii i opanowania go na całym świecie - mówił prof. Iwata, który dodał, że jedyną opcją byłaby kompletna zmiana formuły zawodów, np. ograniczenia liczby uczestników i brak publiczności.

Zobacz także: Koronawirus. Igrzyska olimpijskie przełożone o kolejny rok? Paweł Korzeniowski mówi o japońskich komentarzach

Termin przyszłych igrzysk olimpijskich

Od czasu przesunięcia terminu igrzysk organizatorzy twierdzą, że to ostateczna decyzja. Jednak również w gronie MKOl-u pojawiają się głosy, że jest zbyt wcześnie, aby przewidywać, kiedy tak wielkie imprezy sportowe będą mogły znów się odbywać.

Igrzyska olimpijskie przyciągają gości z całego świata i biorą w nich udział sportowcy ze wszystkich państw globu. Dlatego ryzyko epidemiologiczne jest w przypadku tej imprezy wyjątkowo wysokie. Jej organizacja wymagałaby, aby epidemia została wygaszona w każdym kraju na Ziemi.

Jednak, jak na razie, pojawiają się coraz to nowe ogniska epidemii - ostatnio zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej oraz w Afryce. Obecnie potwierdzono na świecie już ponad 3 miliony przypadków koronawirusa, z czego ponad 210 tysięcy okazało się śmiertelnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić