Piszą o "cudownej 8-latce". Dokonała czegoś niewiarygodnego

24

To wręcz nieprawdopodobne. O występującej pod brytyjską flagą Hindusce Bodhanie Sivanandan zrobiło się głośno na całym kontynencie. Zaledwie 8-letnia dziewczynka zwyciężyła w mistrzostwach Europy w szachach szybkich i błyskawicznych w kategorii kobiet.

Bodhana Sivanandan zachwyciła świat szachów (YouTube, Sky News)

To historyczne wydarzenie w szachach. 8-letnia Bodhana Sivanandan została najlepszą zawodniczką mistrzostw Europy, które odbyły się w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu.

Zdobyła 8,5 punktu w 13 rundach. W zmaganiach wzięło udział 555 graczy, w tym 48 arcymistrzów oraz 50 mistrzów międzynarodowych. Sivanandan okazała się najlepsza w rywalizacji kobiet.

Wielu porównuje ją do Judit Polgar. To numer jeden wszech czasów. Polgar zaliczyła międzynarodowy debiut w wieku dziewięciu lat. Podczas turnieju New York Open w 1986 roku zdobyła 7,5 punktu na 8 możliwych. A rok później pokonała swojego pierwszego międzynarodowego mistrza.

Zawsze robię wszystko, co w mojej mocy, aby wygrać. Czasami mi się to udaje, a czasami nie. Byłam bardzo dumna z siebie, kiedy zajęłam najlepsze miejsce wśród kobiet podczas European Blitz - powiedziała Sivanandan w rozmowie z BBC Radio 4.

Europejskie media podkreślają, że wielu szachistów chwaliło grę dziewczynki. Rumuńska mistrzyni międzynarodowa Irina Bulmaga określiła ją "cudownym dzieckiem szachów".

Niesamowity wynik 8-letniej dziewczynki, Bodhany, która w ostatniej rundzie mistrzostw Europy w blitzu zremisowała i zdobyła 8,5 punkty, zajmując pierwsze miejsce wśród kobiet przede mną i grupą innych doświadczonych zawodniczek. Cóż to za fenomen - napisała.

Już niedługo wybitną 8-latkę czeka kolejny start. W przyszłym tygodniu ma wystąpić w brytyjskim Hastings w najstarszej konferencji szachowej świata. Z pewnością świat szachów będzie śledził jej poczynania.