Jan Manicki
Jan Manicki|

Co tam się działo?! Gol Lewandowskiego na pożegnanie z mundialem

195

Choć Polacy mieli swoje okazje, o sensacji nie mogło być mowy. Nasza reprezentacja przegrała z Francją 1:3 i odpadła w 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. Do zwycięstwa Trójkolorowych poprowadził niezawodny Kylian Mbappe, który zaliczył dwie bramki i asystę. Polacy odpowiedzieli w doliczonym czasie gry golem Roberta Lewandowskiego z rzutu karnego.

Mundial 2022. Polska w 1/8 finału mistrzostw świata mierzyła się z Francją (PAP)

Najważniejszy mecz reprezentacji Polski od blisko czterech dekad nie potoczył się po naszej myśli. Stawką był awans do ćwierćfinału mundialu. Zadanie od początku jednak nie było proste. Aby przejść dalej, podopieczni Czesława Michniewicza musieli pokonać broniącą tytułu reprezentację Francji.

Obejrzyj także: Tego brakowało Piotrowi Zielińskiemu

Polacy postawili się mistrzom świata. Mieliśmy swoje okazje

Reprezentacja Polski wyszła w niedzielę na murawę bez strachu. Choć na początku Francuzi zepchnęli nas do defensywy, umieliśmy wyjść spod pressingu. W 37. minucie mogliśmy prowadzić po dograniu Bartosza Bereszyńskiego i mocnym strzale Piotra Zielińskiego. Niestety, uderzenie w środek bramki obronił Hugo Lloris. Dobitkę Kamińskiego wybili natomiast francuscy obrońcy.

W 44. minucie nasza niefrasobliwość w polu karnym została skarcona przez Oliviera Giroud. Napastnik Trójkolorowych przyjął piłkę od Kyliana Mbappe, obrócił się i uderzył obok wychodzącego z bramki Wojciecha Szczęsnego.

W drugiej połowie Francuzi mogli pozwolić sobie na grę bliżej własnej bramki i liczenie na szybkich zawodników ofensywnych. Choć nasi zawodnicy nie mogli się przebić w ataku pozycyjnym, podopieczni Czesława Michniewicza mieli też ciekawe sytuacje, jak choćby wtedy, gdy dośrodkowywał Matty Cash.

Kwadrans przed końcem meczu Francja wyszła jednak z zabójczą kontrą. Dembele podał do Mbappe, a ten pewnym strzałem pokonał Szczęsnego. W doliczonym czasie gry 23-latek zakręcił się jeszcze raz w naszym polu karnym i ponownie uderzył nie do obrony dla bramkarza.

Powtórzony karny Lewandowskiego. To była jedyna odpowiedź Polaków

Polakom udało się zdobyć honorową bramkę na pożegnanie z mundialem. Po dośrodkowaniu Kamila Grosickiego zaskoczony torem lotu piłki Upamecano zagrał ręką, a sędzia po obejrzeniu powtórki wskazał na wapno. Do "jedenastki" podszedł nie kto inny jak Robert Lewandowski.

Nasz napastnik przegrał wojnę nerwów z Llorisem. Po jego fatalnym uderzeniu bramkarz złapał futbolówkę. Sędzia zarządził jednak powtórkę karnego, bo francuski golkiper zbyt szybko wyszedł z linii. Drugi raz Lewandowski się już nie pomylił. Kapitan reprezentacji Polski ustalił wynik spotkania na 3:1.

Francja - Polska 3:1 (1:0)

Olivier Giroud 44', Kylian Mbappe 75', 90' – Robert Lewandowski 90' (rzut karny)

Poniżej załączamy zapis zakończonej relacji na żywo. Dziękujemy za śledzenie i zapraszamy na kolejne!

Polska – Francja. Walczymy o ćwierćfinał mistrzostw świata! Relacja na żywo

Koniec meczu. Polacy zagrali naprawdę dobre spotkanie, w porównaniu do poprzednich meczów fazy grupowej. Aktualni mistrzowie świata okazali się jednak mocniejsi. To koniec mundialu dla naszej reprezentacji. Francja zmierzy się w ćwierćfinale ze zwycięzcą meczu Anglia – Senegal.

90+10 minWybrzmiał ostatni gwizdek! Polska przegrywa z Francją 1:3 i odpada z mistrzostw świata.

90+9 min - Lewandowski jeszcze raz. GOOOL!!!!! Udało się, zmylił bramkarza, strzelając w drugi róg.

90+8 min - Do piłki podchodzi Lewandowski i NIE MA GOLA! Lloris wyszedł jednak za wcześnie z linii bramkowej. Będzie powtórka rzutu karnego.

90+7 minKARNY DLA POLSKI.

90+5 min - BĘDZIE VAR. Możliwy rzut karny dla Polski za zagranie ręką Francuza.

90+4 min - Świetna wrzutka Grosickiego, Lewandowski nie dał rady, ale do piłki doszedł Arek Milik i uderzył przewrotką. Niestety, spalony.

90+2 min - Schodzi Kounde, wchodzi Disasi.

90+1 min - MBAPPE. 3:0 dla Francji. Obrócił się z piłką w polu karnym i uderzył po długim rogu. Szczęsny bez szans.

90 min - Sędzia doliczył 5 min.

88 min - Matty Cash faulował Thurama. Żółta kartka.

87 min - Schodzą Kiwior i Frankowski, wchodzą Bednarek i Grosicki.

86 min - Faulowany Zalewski przez Mbappe.

82 min - Strzał Theo Hernandeza, ale ponad bramką.

81 min - Sędzia odgwizduje faul Nicoli Zalewskiego.

79 min - Na trybunach zgromadziło się 41 tys. kibiców.

79 min - Dobre dośrodkowanie Zalewskiego, Milik źle przyjął piłkę.

76 min - Zmiany we Francji. Schodzą Dembele i Giroud, wchodzą Coman i Thuram.

75 min - NIESTETY. DRUGI GOL DLA REPREZENTACJI FRANCJI. Mbappe dostał piłkę w polu karnym, nie zdążyli wrócić nasi obrońcy. Francuz spokojnym strzałem pokonuje Wojciecha Szczęsnego.

72 min - Dobra wrzutka Zielińskiego, ale Kamil Glik ponad bramką.

71 min - Dwie zmiany w reprezentacji Polski. Schodzi Kamiński, wchodzi Zalewski. Za Krychowiaka wchodzi Bielik.

68 min - Genialny przerzut Zielińskiego, dośrodkowuje Frankowski, ale niestety Francuzi wybijają.

66 min - Zmiana we Francji, schodzi Tchouameni, wchodzii Fofana.

66 min - Kounde dośrodkowuje, uderza Giroud, ale tylko boczna siatka.

64 min - Zmiana w reprezentacji Polski. Schodzi Sebastian Szymański, wchodzi Arkadiusz Milik.

63 min - Groźna akcja Francuzów, pada Mbappe w polu karnym, ale sędzia pokazuje, że wcześniej był spalony.

61 min - Groźna akcja Francji, ale kapitalny powrót Szymańskiego.

57 min - Piłka w naszej bramce, ale wcześniej gwizdek sędziego. Na murawie leżą Szczęsny i Cash.

57 min - Strzał Mbappe, piłka odbija się od nogi Krychowiaka, ale na nasze szczęście mija bramkę.

55 min - Przyspiesza Francja, krótko rozegrany rzut rożny, ale nasza reprezentacja dobrze ustawiona.

53 min - Dobre dośrodkowanie Rabiota, ale był w polu karnym Bereszyński.

51 min - Rozpędza się Francja, ale znakomita interwencja Glika.

48 min - Centrostrzał Griezmana, ale Szczęsny na posterunku.

47 min - Trafił w piłkę Bartosz Bereszyński, ale sędzia dopatrzył się faulu. Nasz zawodnik ukarany żółtą kartką.

46 min - Rozpoczyna się druga połowa meczu.

Do przerwy przegrywamy z Francją 0:1. Gola dla Trójkolorowych zdobył w 44. minucie Olivier Giroud. Nasi zawodnicy muszą odpowiedzieć, jeżeli chcą myśleć o awansie do ćwierćfinału mundialu.

Przerwa. Nasza gra może się podobać. Zagraliśmy odważniej pressingiem, nie zostawialiśmy Francuzom wiele miejsca. Mieliśmy także chyba najgroźniejszą sytuację pod koniec pierwszej połowy, kiedy dwukrotnie strzelał Zieliński, a raz Cash.

45+2 min - Gwizdek i koniec pierwszej połowy.

45+1 min - Kamiński zakłada siatkę Francuzowi, groźna akcja naszego zespołu, ale tylko boczna siatka.

45 min - Sędzia doliczył dwie minuty do pierwszej połowy.

44 min - GOL DLA FRANCJI. Mbappe podaje między naszymi obrońcami do Giroud, a ten pewnie pakuje piłkę do siatki.

42 min - Sędzia nakazuje zdjąć złoty łańcuszek Julesowi Kounde.

41 min - Francuzi naciskają, ale dobra asekuracja naszych obrońców.

38 min - FENOMENALNA SZANSA BIAŁO-CZERWONYCH. Dobra wrzutka Bereszyńskiego, dostał piłkę na 11. metrze Zieliński, ale Lloris broni jego strzał piłkę. Dobitka w bramkarza, ale do strzału doszedł jeszcze Cash, Francuzi wybijają z linii bramkowej.

36 min - Mbappe nawinął Casha, ale strzał w boczną siatkę. Szczęsny trącił lekko piłkę, rożny dla Francji.

35 min - Obie reprezentacje mają jak dotąd 50 proc. posiadania piłki.

35 min - Zieliński dobrze rozrzucił piłkę, ale strzał Matty'ego Casha niecelny.

33 min - Lewandowski strzela z wolnego w mur.

32 min - Genialny rajd Frankowskiego! Musiał Tchouameni faulować naszego zawodnika, dostaje za to żółtą kartkę. Mamy wolny z groźnego miejsca przed polem karnym Francji

29 min - Ależ szansa Francji! Frankowski fatalnie przyjmuje piłkę i oddaje ją za darmo Francuzom. Rusza z nią Dembele i podaje do środka, ale nie trafia z najbliższej odległości Olivier Giroud.

27 min - Mbappe wyprzedza Frankowskiego, ale dobra asekuracja naszych obrońców. Organizatorzy podają, że francuski napastnik biegł z prędkością 35 km/h.

26 min - Dembele kopnął Bereszyńskiego, nasz zawodnik pada na murawę, ale widzimy, że nic poważnego się nie stało.

25 min - Polacy w ataku pozycyjnym, strzał zablokowany, ale odzyskujemy piłkę.

23 min - Świetna akcja Polaków, ale Lewandowski nie był w stanie oddać strzału. Mbappe z kontrą, ale dogania go Matty Cash.

22 min - Kounde uderza zza pola karnego, ale spokojnie Szczęsny.

21 min - Ajajaj, wyszliśmy z kontrą, bardzo groźny strzał Lewandowskiego, niestety obok bramki.

19 min - Agresywny atak pressingiem i Polacy odzyskują piłkę.

18 min - Lewandowski wrzucał w pole karne, ale piłka przechodzi nad głową Szymańskiego.

17 min - Fatalne podanie Kiwiora w obronie, Francuzi wychodzą z kontrą, ale nieudany strzał Dembele i łapie piłkę Szczęsny.

16 min - Krychowiak zastawił się z piłką na naszej połowie, jest faulowany.

13 min - Groźny strzał Tchouameniego z dystansu, piłkę wybija Wojciech Szczęsny.

11 min - Kapitalny przerzut Griezmana, Mbappe dorzuca w pole karne, ale piłkę łapie Wojciech Szczęsny.

9 min - Wrzutka Mbappe, ale Bereszyński wybija na rzut rożny.

6 min - Świetny pressing reprezentacji Polski, Matty Cash z dośrodkowaniem, ale łatwo łapie je Lloris.

4 min - Dośrodkowanie Francji z rożnego, ale Varane strzela obok bramki.

2 min - Pierwszy wolny dla Francji, ale dośrodkowanie przeciągnięte i piłka wychodzi poza boisko.

1 min - Ruszyli Francuzi od środka.

Polska – Francja. Składy obu zespołów

Kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem spotkania trenerzy odkryli karty. Czesław Michniewicz i Didier Deschamps zaprezentowali wyjściowe jedenastki na mecz 1/8 finału mistrzostw świata 2022.

Francja: Hugo Lloris – Jules Kounde, Raphael Varane, Dayot Upamecano, Theo Hernandez – Antoine Griezmann, Aurelien Tchouameni, Adrien Rabiot – Ousmane Dembele, Olivier Giroud, Kylian Mbappe.

Polska: Wojciech Szczęsny – Matty Cash, Kamil Glik, Jakub Kiwior, Bartosz Bereszyński – Jakub Kamiński, Grzegorz Krychowiak, Sebastian Szymański, Piotr Zieliński, Przemysław Frankowski – Robert Lewandowski.

Sędzia: Jesus Valenzuela (Wenezuela).