Igor Kubiak| 

Świat sportu w żałobie. Nie żyje Tomasz Tomiak

20

W wieku 53 lat zmarł dziekan i profesor AWFiS w Gdańsku Tomasz Tomiak. Utytułowany polski wioślarz w czasie sportowej kariery zdobył m.in. brązowy medal igrzysk olimpijskich.

Świat sportu w żałobie. Nie żyje Tomasz Tomiak
Tomasz Tomiak zmarł w wieku 53-lat. (Materiały prasowe)

O śmierci Tomiaka poinformowała Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, w której 53-latek pracował jako dziekan. Były wioślarz od kilku miesięcy przebywał w szpitalu, gdzie czekał na przeszczep serca.

Brązowy medalista igrzysk olimpijskich

Zdecydowanie największym sportowym sukcesem Tomiaka było trzecie miejsce na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Polak medal zdobył w wioślarskiej kategorii czwórka ze sternikiem.

Tomiak był jednym z najlepszych polskich wioślarzy na początku lat 90. W czasie sportowej kariery zdobył aż 18 złotych medali mistrzostw Polski. W dorobku miał też brązowy medal mistrzostw świata z 1991 roku i wicemistrzostwo świata z 1993 roku.

Zobacz także: Liga Mistrzów. Pandemia zepsuła piłkarskie święto. "Nikt nie zwraca uwagi na turniej. Czuć smutek"

Za sprawą wielkich sukcesów na arenie międzynarodowej Tomiak został odznaczony medalem "Mistrza Sportu" i brązowym medalem "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe".

Karierę wioślarza zakończył w 1996 roku. W klubie AZS-AWF Gdańsk pozostał jednak w roli trenera. Na gdańskiej uczelni zdobył także tytuł profesora. W latach 2012-2019 był dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego, od 2019 r. Wydziału Kultury Fizycznej. 

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić