Ten kraj rządzi na igrzyskach. Sportowcy nie dostają żadnej premii za medal

7

Są kraje, które za medale igrzysk w Pekinie wypłacają pokaźne premie. Są też takie, które nie płacą nic, choć ich sportowcy dominują najważniejszą zimową imprezę czterolecia.

Ten kraj rządzi na igrzyskach. Sportowcy nie dostają żadnej premii za medal
(Photo by Richard Heathcote/Getty Images) (GETTY, Richard Heathcote)

Pozostał dokładnie tydzień do zakończenia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Na czele klasyfikacji medalowej znajduje się reprezentacja Norwegii, której sportowych wywalczyli już 20 krążków - 9 złotych, 4 srebrne i 7 brązowych.

Dla wielu sportowców medal igrzysk to nie tylko ogromne wyróżnienie sportowe, ale też szansa na pokaźny zarobek. Krajowe komitety olimpijskie często wypłacają duże premie za wywalczenie medalu na igrzyskach.

Pod tym względem wyróżnia się Hongkong, który za złoto igrzysk premiuje nagrodą w wysokości 2,5 miliona złotych. Blisko 800 tysięcy złotych za złoty medal otrzymają sportowcy z Włoch. Takich przykładów można by mnożyć. Ale są też kraje, które w ogóle nie wypłacają podobnych premii.

Do tego grona należy właśnie Norwegia, czyli lider klasyfikacji medalowej. Podobną drogą kroczą Szwedzi (aktualnie 11 medali). Dlaczego te reprezentacje nie wypłacają premii, mimo że zawodnicy regularnie dostarczają powodów do dumy?

Powód jest bardzo prosty. We wspomnianych krajach komitety olimpijskie w pełni finansują przygotowania do igrzysk. Sportowcy nie muszą martwić się o zaplecze finansowe, ale z drugiej strony, nie dostają nagród.

Jak to wygląda w Polsce? Polski Komitet Olimpijski ustalił premie za zdobycie medali - 120 tysięcy złotych za złoto, 80 tysięcy za srebro i 50 tysięcy za brąz. W Pekinie Biało-Czerwoni wywalczyli jak dotąd jeden medal (brąz Dawida Kubackiego w skokach narciarskich).

Zobacz także: Aleksandra Król miała jechać po medal. "Taki sposób motywacji na niektórych działa"
Autor: PSW
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić