Transseksualistka może wystąpić na igrzyskach. To byłaby pierwsza taka sytuacja

12

Był mężczyzną, a podczas nadchodzących igrzysk w Tokio może rywalizować z kobietami w konkurencji podnoszenia ciężarów w kategorii superciężkiej.

Transseksualistka może wystąpić na igrzyskach. To byłaby pierwsza taka sytuacja
Laurel Hubbard może wystąpić na igrzyskach (Getty Images)

Dzięki poprawce nałożonej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Laurel Hubbard może wystąpić na igrzyskach. Będzie to pierwszy start transpłciowej osoby na imprezie tej rangi. Poprawka w systemie kwalifikacyjnym sprawia, że będzie mogła w nich wystąpić.

Jak to możliwe? Chodzi o wytyczne z 2015 roku, kiedy zatwierdzono warunek startu transseksualistów. Istotny jest poziom testosteronu w przypadku kobiet. Na rok przed zawodami musi on spaść do poziomu 10 nanomoli na litr krwi.

Nowozelandzki komitet olimpijski zabronił Laurel Hubbard startu w 2018 roku w Igrzyskach Wspólnoty Narodów. Natomiast międzynarodowy komitet jest pod tym względem bardziej przyjazny.

Jak podaje serwis RT.com, ma to związek z kryteriami kwalifikacyjnymi Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów. Dłuższa lista nieobecnych sprawiła, że Hubbard ma większe szanse na start.

W sieci wrze, nie wszystkim się to podoba. Niektórzy uważają, że to cios dla zawodniczek urodzonych jako kobiety. Dyskusja jest o tyle gorąca, że wiele stanów w USA blokuje lub uchwala przepisy w sprawie transseksualistów i są one po prostu nierówne.

Jeśli ktokolwiek myśli, że ktoś byłby skłonny zmienić płeć tylko po to, aby wygrywać rywalizację w sporcie, to wyraźnie nie rozumie zmagań transseksualistów ze swoją orientacją - mówiła Hubbard na początku roku.

Kwalifikacje odbędą się w czerwcu i wówczas będzie jasne czy Hubbard wystąpi w Tokio.

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: amatorzy mieli skakać do wody. Brutalne zderzenie z rzeczywistością!
Autor: DKP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić