oprac. Danuta Pałęga| 

Tyle pieniędzy mogli zgarnąć Polacy za wygraną z Holandią. Nie zarobią nic

9

Euro 2024 to nie tylko prestiż i możliwość rywalizacji z najlepszymi drużynami w Europie, ale także ogromne korzyści finansowe dla federacji piłkarskich. Polacy mają na start zagwarantowaną okrągłą sumę za sam udział w turnieju, ale w zależności od wyniku - mogą dostać od UEFA o wiele więcej. Ile stracili, przegrywając 1:2 pierwszy mecz z Holandią?

Tyle pieniędzy mogli zgarnąć Polacy za wygraną z Holandią. Nie zarobią nic
Polska przegrała z Holandią. Ile ta porażka kosztowała Polaków? (PAP, CLEMENS BILAN)

Polska reprezentacja, mimo zaciętej walki, przegrała mecz z Holandią na Euro 2024, tracąc tym samym szansę na zdobycie cennych nagród finansowych za wygraną lub remis. Turniej, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w Europie, zapewnia uczestnikom pewne korzyści finansowe nawet przy niekorzystnych wynikach.

W meczu Polska-Holandia, zakończonym wynikiem 1:2, nasza reprezentacja nie zdołała zdobyć punktów. Ta porażka oznacza, że Polska nie otrzyma 1 mln euro (prawie 4,4 mln zł) za zwycięstwo ani 0,5 mln euro (ponad 2 mln zł) za remis. Jak informował Business Insider, w puli nagród mistrzostw Europy w Niemczech znajduje się łącznie 331 mln euro, co daje ponad 1,4 mld zł.

Za sam udział w Euro 2024 każdy z uczestników otrzymuje 9,25 mln euro (40 mln zł). Te pieniądze są już zagwarantowane dla Polski, co daje pewne zabezpieczenie finansowe bez względu na wyniki meczów grupowych. Triumf w turnieju może przynieść maksymalnie 28,25 mln euro, ale wymaga to wygrania wszystkich meczów w fazie grupowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lewandowski mówi o kadrze. "To dla mnie coś nowego"

Mimo porażki z Holandią, Polska ma jeszcze szanse zgarnąć sporo pieniędzy. Business Insider podaje, że za awans do 1/8 finału federacje krajowe otrzymają dodatkowe 1,5 mln euro. Wejście do ćwierćfinału przyniesie kolejne 2,5 mln euro, a awans do półfinału - 4 mln euro. Drużyna, która przegra w finale, otrzyma 5 mln euro, natomiast zwycięzca finału zainkasuje 8 mln euro.

Euro 2024, które odbywa się w Niemczech, jest jednym z najbardziej prestiżowych turniejów piłkarskich na świecie. W tegorocznych mistrzostwach biorą udział 24 drużyny narodowe, które rywalizują na 10 stadionach w całym kraju. Turniej przyciąga miliony fanów zarówno na stadionach, jak i przed telewizorami, generując ogromne zainteresowanie i dochody z reklam i transmisji telewizyjnych.

Pomimo trudnego początku, nadzieje na awans Polaków do kolejnych etapów turnieju wciąż są żywe. Kibice liczą na to, że polska reprezentacja pokaże swoją najlepszą formę w nadchodzących meczach i zdoła zrehabilitować się za porażkę z Holandią.

Kolejny mecz Polacy rozegrają z Austriakami w piątek 21 czerwca o 18.00.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić