aktualizacja 

Wywiesili dwa transparenty. Przypomnieli o zbrodniach Rosji

Reprezentacja Ukrainy gra w barażach o awans do mistrzostw Europy. Przy okazji meczu z Bośnią i Hercegowiną, część kibiców zdecydowała się na wywieszenie dwóch prowokacyjnych transparentów.

Wywiesili dwa transparenty. Przypomnieli o zbrodniach Rosji
Kibice z Ukrainy wywiesili dwa transparenty na trybunie (Twitter, UEFA via Getty Images, Srdjan Stevanović, Zorya Londonsk)

Na pierwszym transparencie znalazło się napisane w języku angielskim hasło "Rosja to kraj terrorystyczny". Z kolei na drugim przesłanie "ONZ nadal bezużyteczne. Srebrenica - 1995. Ukraina - 2022 to ???".

Srebrenica jest miejscem położonym na terenie Bośni i Hercegowiny. Dokonano w niej największego ludobójstwa w Europie od czasu zakończenia drugiej wojny światowej. Serbska armia dokonała masakry ponad ośmiu tysięcy osób pochodzenia bośniackiego. Od 1993 roku Srebrenica została ogłoszona przez ONZ strefą bezpieczeństwa, ale to, ani inne późniejsze działania organizacji nie przyczyniły się do uniknięcia ludobójstwa.

Aktualnie kibice reprezentacji Ukrainy próbują zwracać uwagę opinii międzynarodowej na napaść militarną Rosji. Wojna, wywołana przez agresora, na terytorium Ukrainy, trwa od 2022 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: Zrobiły show na środku ulicy. Kierowcy patrzyli ze zdumieniem

Półfinał baraży o awans do mistrzostw Europy został rozegrany na stadionie Bilino Polje, który jest położony niespełna 200 kilometrów na zachód od Srebrenicy. Dla Ukraińców były to okoliczności do przypomnienia bezczynności Organizacji Narodów Zjednoczonych wobec wojny bałkańskiej, a także napaści Rosji na Ukrainę.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W ostatnich 10 minutach podstawowego czasu Ukraina zapewniła sobie zwycięstwo 2:1 z Bośnią i Hercegowiną. Zwycięzcy rozegrają finał baraży z Islandią we wtorek, a dojdzie do niego na stadionie we Wrocławiu. Tym razem Ukraińcy będą formalnymi gospodarzami.

Autor: SSZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić