Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
VDB
|

Zamieszania z transpłciową zawodniczką ciąg dalszy. Dostanie prestiżową nagrodę?

118
Podziel się:

Od kilku miesięcy w USA nieustannie powraca temat transpłciowej zawodniczki pływackiej kadry University of Pennsylvania. Lia Thomas bije kolejne rekordy, a bez szans w rywalizacji z nią są nawet medalistki olimpijskie. Teraz może otrzymać najbardziej prestiżową kobiecą nagrodę w NCAA.

Zamieszania z transpłciową zawodniczką ciąg dalszy. Dostanie prestiżową nagrodę?
Lia Thomas (Twitter)

Już w lutym 2022 roku było głośno o sprawie Lii Thomas. Transpłciowa zawodniczka przebojem wdarła się do żeńskiego świata sportu i z zawodów na zawody bije kolejne rekordy w prestiżowych amerykańskich rozgrywkach NCAA.

Przemiana po zmianie płci

Zawodniczka w ciągu trzech pierwszych lat na University of Pennsylvania reprezentowała męską kadrę pływaków. Wówczas na próżno było mówić o wielkich sukcesach. Wystarczy powiedzieć, że w uniwersyteckim rankingu zajmowała wówczas odległe 462. miejsce.

Wszystko zmieniło się od sezonu 2021/2022 i po korekcie płci zawodniczki. Odkąd Lia Thomas rozpoczęła rywalizację z kobietami, nie ma sobie równych. Od miesięcy jest numerem 1 w rankingu, a w finale Ivy League pokonała nawet medalistki olimpijskie.

Ogromne sukcesy oraz historia Lii Thomas spowodowały, że University of Pennsylwania nominowało ją do prestiżowej nagrody. Mowa o tytule "Kobiety roku w NCCA". Nagroda ta przyznawana jest od 1991 roku i otrzymywały ją sportsmenki, które wyróżniały się zarówno pod względem wyników sportowych, jak i działań na rzecz społeczności uniwersyteckiej.

Zamieszanie w USA

Ta nominacja spowodowała, iż znów odżyła dyskusja na temat etyki rywalizacji sportowej transpłciowych kobiet. Już w lutym 2022 koleżanki z kadry pływackiej University of Pennsylvania napisały list otwarty, w którym apelowały równe szanse w sporcie.

W pełni popieramy Lię Thomas w jej decyzji o potwierdzeniu jej tożsamości płciowej i przekształceniu się z mężczyzny w kobietę. Lia ma pełne prawo do przeżywania swojego życia jak chce. Zdajemy jednak sobie sprawę z tego, że jeśli chodzi o współzawodnictwo sportowe, biologia jest kwestią odrębną od czyjejś tożsamości płciowej - pisano wówczas.

To zamieszanie spowodowało, iż NCAA zmienia zasady rywalizacji sportowej osób transpłciowych. Od nowego sezonu częstsze mają być badania testosteronu. Będzie to obowiązywać od sezonu 2022/2023. Jednak nie wiadomo jeszcze czy Lia Thomas jako kobieta, która skorygowała płeć przed tą datą będzie musiała przechodzić takie badania czy też ją to ominie.

Zobacz także: Tego po Burneice nikt się nie spodziewał (wideo)
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(118)
pawel-
3 tyg. temu
a Turcy mają faceta w siatkarskiej reprezentacji ...
1234
3 tyg. temu
Identyczna(identyczny) jak zawodniczki DDR
wednesday
3 tyg. temu
A co z równouprawnieniem?
Jamtoja
3 tyg. temu
Niech startuje z innymi przebierańcamiw odrębnej kategorii....
Kumitsu
3 tyg. temu
Jakie ma naturalne przyrodzenie taki ma status i tyle.
Baba
4 tyg. temu
Jak zwracać się do takich ludzi Pan czy pani bo coraz częściej spotykam i mam problem
Litosci
4 tyg. temu
A dlaczego to coś nie startuje w zawodach z innymi chłopami?
Zgred
4 tyg. temu
Jak sportsmenki (prawdziwe!) nie zaczną protestować, to będzie zagłada kobiecego sportu. Będzie podział na mężczyzn i na transów.
Wójt Burak
4 tyg. temu
Taki XY przerobiony na XX to oczywiste oszustwo, ale gorset pseudopoprawności politycznej nie pozwala na powiedzenie prawdy. Taki Rafalala to też cyniczny oszust i naciągacz, który zwąchał łatwy chleb. W papierach ma napisane, że facet i tylko to się liczy. Tak samo jak wydzielone miejsca nie są dla tych, którym się wydaje, że się niepełnosprawni, a nawet jeżeli są takimi, a dla tych którzy posiadają odpowiednie upoważnienie.
Wójt Burak
4 tyg. temu
W biednych krajach dalekiej Azji rozpocznie się produkcją "zawodniczek". Jestem w blisko stu procentach o tym przekonany. A tak w ogóle, to może zlikwidować w sporcie podział ze względu na płeć?
Aven
4 tyg. temu
Do tego prowadzi dzisiejszy świat... To chore...
Ninoczka
4 tyg. temu
Sodoma i gomora już zagląda idzie na świat apokalipsa blisko
Eryk
4 tyg. temu
Popatrzcie na to tak - większość doszukuje się niesprawiedliwości, oszustwa etc a koleś zarabia siano,potem znowu pogodzi się z siusiakiem a Pieniążki zostaną 🤪
Ewa
4 tyg. temu
Tylko badania DNA. Biologia a nie psychika powinna się liczyć w sporcie!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić