Złe informacje dla Stocha tuż przed startem sezonu

10

Za nieco ponad tydzień w Wiśle Kamil Stoch, jako 35 latek, rozpocznie swój kolejny sezon w Pucharze Świata. O zwycięstwa Polakowi może być trudno, gdy spojrzy się na jedną statystykę.

Złe informacje dla Stocha tuż przed startem sezonu
Kamil Stoch (Licencjodawca, 2022 Getty Images)

Gdy w 2011 roku wielką karierę kończył Adam Małysz, wielu kibiców obawiało się, jak dalej będą wyglądać polskie skoki narciarskie. Okazało się jednak, że mistrz doczekał się jeszcze lepszego następcy. Chodzi o Kamila Stocha, który w kolejnych latach robił i ciągle robi furorę na skoczniach.

Lista sukcesów, jakie w ostatnich sezonach osiągnął skoczek z Zębu, jest długa i budzi respekt. Przede wszystkim znajdziemy na niej trzy złote medale olimpijskie: dwa w Soczi i jeden w Pjongczangu. Do tego Stoch trzykrotnie wygrał Turniej Czterech Skoczni, dwukrotnie klasyfikację generalną Pucharu Świata oraz ma w swojej kolekcji sześć medali mistrzostw świata, w tym dwa złote.

Trzykrotny mistrz olimpijski znakomicie radzi sobie także w Pucharze Świata. Wygrał aż 39 indywidualnych konkursów tego cyklu. Do tego 22 razy był drugi i 19-krotnie stał na najniższym stopniu podium.

Puchar Świata w skokach. Zła informacja dla Stocha

O kolejne zwycięstwa Polakowi w tym cyklu może być jednak bardzo trudno, jeśli spojrzy się na statystykę, ilu skoczków po ukończeniu 35 lat wygrywało konkursy Pucharu Świata. Takie właśnie zestawienie przygotował Adam Bucholz, dziennikarz portalu skijumping.pl.

Wynika z niego, że po ukończeniu 35 roku życia tylko... dwóch skoczków w wieloletniej historii Pucharu Świata stawało na najwyższym stopniu podium. Co ciekawe, obaj to Japończycy. Dwukrotnie zrobił to Noriaki Kasai, a raz Takanobu Okabe.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Taka statystyka z pewnością nie napawa optymizmem samego Kamila Stocha, ale przecież niejednokrotnie mistrz świata udowodnił już na skoczni, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Tym samym kibice wierzą, że Polak zostanie trzecim zawodnikiem w historii, który po skończeniu 35 lat wygra przynajmniej jeden konkurs Pucharu Świata.

Zimowy cykl w tym sezonie rozpocznie się szybko, bo już 5 listopada w Wiśle. Na ten dzień zaplanowano konkurs indywidualny.

Zobacz także: Zrobił to w stylu Messiego! Gol, że palce lizać (wideo)
Autor:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić