Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Majówka 2020. Co można robić w majówkę? Czy można wyjechać? Czyli zakazy na majówkę

44

Koronawirus pokrzyżował wielu Polakom plany, jak spędzić długi weekend. Jednak majówka 2020 wcale nie musi zostać spisana na straty. Możemy cieszyć się słoneczną pogodą i wypoczynkiem, jednocześnie zachowując zasady bezpieczeństwa i przestrzegając nakazów rządu.

Majówka 2020: koronawirus nie musi być przeszkodą
Majówka 2020: koronawirus nie musi być przeszkodą (Getty Images)

W roku 2020 majówka rozpoczyna się w piątek 1 maja. Polacy mogą więc zaplanować aż trzydniowy urlop. Jak jednak zagospodarować ten czas, skoro wszystkie obiekty kulturalne i rozrywkowe zostały zamknięte, a miejscowości turystyczne świecą pustkami? Wyjaśniamy, które aktywności są dozwolone, a które zakazane.

Majówka 2020: koronawirus nie musi być przeszkodą. Jak się bawić, by pozostać bezpiecznym?

Niedawno rząd zdecydował się na zniesienie części ograniczeń. Polacy na nowo mogą odwiedzać plaże, lasy oraz parki. Musimy mieć jednak na uwadze, że nadal obowiązuje przestrzeganie zakazu zgromadzeń, więc odpada wyjazd z przyjaciółmi nad jezioro czy kemping.

Dobrym pomysłem będzie spędzenie długiego weekendu z rodziną. Pamiętajmy, że jeśli chcemy spędzić poza domem noc, musimy dysponować własnym obiektem, np. domkiem letniskowym czy zabrać namiot. W związku z pandemią COVID-19 krótkoterminowy najem pokoi hotelowych czy innych obiektów turystycznych pozostaje zakazany dla osób, które spędzają urlop wypoczynkowy. Dostępne dla zwiedzających są jednak niektóre obiekty widokowe.

Zobacz także: Zobacz też: Majówka 2020. Szumowski: zachowajmy dystans

Majówka 2020 może zostać spędzona na łonie natury. Najbezpieczniejszy wybór stanowi las, gdzie jesteśmy najmniej narażeni na kontakt z innymi urlopowiczami, choćby ze względu na łatwość zachowania dystansu społecznego. Decyzją rządu udostępniono również część szlaków w niektórych parkach narodowych. Jeśli naszym celem jest jedna z nadmorskich miejscowości, warto zrobić rozeznanie, które plaże gromadzą najmniej odwiedzających. W ten sposób nie narazimy się na niebezpieczeństwo oraz unikniemy przykrych konsekwencji prawnych, np. mandatu.

Majówka 2020 w mieście

Jeśli chcemy urządzić grilla na podwórku lub działce, nic nie stoi na przeszkodzie. Nie wolno nam jednak gościć na nim znajomych, lecz wyłącznie domowników. W przypadku gdy zamieszkujemy w bloku, dla spokoju i komfortu sąsiadów wybierzmy grill elektryczny. Upewnimy się również, czy zasady obowiązujące wspólnotę mieszkaniową w ogóle zezwalają na podobne rozrywki.

Gdy pogoda dopisuje, możemy wybrać się do jednego z parków. Nie zapominajmy, że obowiązuje nas zachowanie 2-metrowego odstępu od innych. Dotyczy to nie tylko obcych, lecz również domowników, z wyłączeniem dzieci do lat 13 lub osób niepełnosprawnych, które wymagają pomocy przy poruszaniu.

Ani mieszkańców miast, ani wsi nie obowiązuje zakaz jazdy na rowerze. Należy jednak pamiętać o nakazie zasłaniania ust i nosa, a także przestrzegać dystansu społecznego, wybierając mniej uczęszczane dróżki i zachowując odległość od innych uczestników ruchu drogowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić