Alarm w sprawie oszustów. Są bezlitośni

28

Oszuści co rusz wymyślają nowe sposoby na osiąganie rozmaitych korzyści. Tym razem przed nowym wariantem kampanii phishingowej wyłudzającej dane do logowania ostrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego. Poinformowano, że cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek Ministerstwa Zdrowia i usługę e-recepta.

Alarm w sprawie oszustów. Są bezlitośni
Adam Niedzielski (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Na stronie internetowej gov.pl opublikowano ważny komunikat. Przekazano w nim, że "zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK (CERT Polska) ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które wykorzystują wizerunek Ministerstwa Zdrowia".

Okazuje się, że cybeprzestępcy bezlitośnie posługują się wizerunkiem resortu, na czele którego stoi Adam Niedzielski. "Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail informujące o wystawieniu e-recepty. Złośliwy załącznik prowadzi do strony, na której cyberoszuści chcą wyłudzić dane logowania do poczty elektronicznej" - powiadomiono.

Jak brzmi treść wiadomości od oszustów? "Dnia 27-01-2023 o godzinie 17.21 wystawiono e-receptę. Jej szczegóły znajdziesz w załączonym pliku. Możesz ją zrealizować w dowolnej aptece, pokazując farmaceucie otrzymany od nas dokument. pozdrawiamy Ministerstwo Zdrowia" - to jedna z przykładowych wiadomości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostry atak na Niedzielskiego. W tle setki tysięcy Polaków

Wyraźnie zaznaczono, że taka wiadomość to oszustwo i próba wyłudzenia danych osobowych. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika.

Do wiadomości dołączono załącznik - fałszywą e-receptę. Załącznik prowadzi do strony, na której oszuści próbują wyłudzić dane logowania do poczty elektronicznej - wyjaśniono.

Podejrzana wiadomość? Tak należy postąpić

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących informacji otrzymanych w wiadomościach e-mail lub SMS, których nadawcą ma być podmiot publiczny, zachęcamy do ich weryfikowania na oficjalnej stronie internetowej lub przez kontakt z infolinią instytucji - czytamy w ostrzeżeniu.

Otrzymałeś podejrzane wiadomości? Nie zostawiaj tego bez reakcji. Zgłoś:

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić