Elon Musk nie kryje strachu. Mówi wręcz o zagrożeniu dla społeczeństwa

269

Praktycznie na całym świecie trwają burzliwe dyskusje na temat sztucznej inteligencji. Jedną z osób, które wypowiadają się o niej negatywnie, jest Elon Musk. Miliarder usiłuje przekonać do swojej wizji inne osoby. Co ma przeciwko eksperymentom nad Al?

Elon Musk nie kryje strachu. Mówi wręcz o zagrożeniu dla społeczeństwa
Elon Musk mówi otwarcie o tym, że obawia się negatywnego wpływu sztucznej inteligencji na społeczeństwo (Getty Images, Getty Images)

Jak informuje portal Popular Mechanics, Elon Musk zdecydował się na wystosowanie listu otwartego do naukowców eksperymentujących nad sztuczną inteligencją. Miliarder stara się zebrać możliwie najszersze grono osób podzielających jego punkt widzenia. Szuka ich przede wszystkim wśród naukowców czy innych ludzi posiadających autorytet, przede wszystkim w dziedzinie technologii.

Elon Musk nie chce eksperymentów nad sztuczną inteligencją

Elon Musk wystosował oficjalny list otwarty, w którym domaga się powolnienia badań nad sztuczną inteligencją. Według ustaleń Agencji Reutera wśród sygnatariuszy znaleźli się tacy znani naukowcy jak m.in. Emad Mostaque, dyrektor generalny Stability AI, Emad Mostaque, należący do Alphabet DeepMind, a także AI Yoshua Begio i Stuart Russell.

Miliarder i jego wspierający domagają się wstrzymania dalszych prac nad sztuczną inteligencją Al na co najmniej pół roku. Elon Musk wskazał, że należy przestać eksperymentować nad wszystkimi systemami, które są poważniejsze niż GPT-4 OpenAI.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Sztuczna inteligencja pisze informacje
Praca nad potężnymi systemami sztucznej inteligencji powinna mieć miejsce tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że jej efekty będą pozytywne, a ryzyko możliwe do opanowania. Społeczeństwo zatrzymało się na innych technologiach, które mogą mieć katastrofalne skutki dla społeczeństwa – przekonuje Elon Musk w liście otwartym.

Jeden z głównych argumentów sygnatariuszy listu stanowi obawa, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, w jakim kierunku rozwinie się sztuczna inteligencja. Uważają, że najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytania, czy rzeczywiście należy zastąpić kolejne profesje komputerem, czy przeciwnie – zaryzykujemy tym utratę kontroli nad cywilizacją.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić