Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Marcin Hołowacz
|

Tutaj rok trwa 16 godzin. Co to za miejsce?

45
Podziel się

Wszechświat to przestrzeń pełna niesamowitych zjawisk. Naukowcy nieustannie badają odległe zakątki kosmosu i starają się poznać jego tajemnice. Tym razem znaleźli coś wyjątkowego, a do tego jeszcze niewyobrażalnie ekstremalnego.

Tutaj rok trwa 16 godzin. Co to za miejsce?
Gwiazda (Pexels, Csaba Zelch)

Jowisz to gazowy olbrzym znajdujący się w Układzie Słonecznym, a jego odległość od gwiazdy macierzystej wynosi około 770 milionów kilometrów. Krótko mówiąc, jest względnie daleko od Słońca i ma sporo miejsca na bezproblemowe istnienie.

To warte podkreślenia, ponieważ inny gazowy olbrzym, który został niedawno odkryty, znajduje się w zdecydowanie gorszej i bardziej ekstremalnej sytuacji.

Planeta TOI-2109b jest jak piekło na torze wyścigowym

Odkrycie naukowców to TOI-2109b, gazowy olbrzym, który zgodnie z definicją jest bardzo blisko swojej gwiazdy gospodarza. W tym konkretnym przypadku mówimy o odległości zaledwie 2,5 milionów kilometrów od okrążanej gwiazdy.

W Układzie Słonecznym najbliżej Słońca znajduje się Merkury, ponieważ jest od niego odległy o mniej więcej 60 milionów kilometrów. Tego typu przykład pokazuje, że TOI-2109b jest wyjątkowo blisko swojej gwiazdy. Podobne do niego planety nazywa się "gorącymi Jowiszami".

TOI-2109b znajduje się na tak ciasnej orbicie, że okrąża swoją gwiazdę w zaledwie 16 godzin! Innymi słowy, na tej planecie rok mija szybciej, niż jeden dzień na Ziemi. Jakby tego było mało, naukowcy szacują, że część gorącego Jowisza skierowana w stronę gwiazdy, ma temperaturę około 3200 °C.

Dlatego TOI-2109b może być określane mianem czegoś więcej niż tylko gorącego Jowisza, bo po przekroczeniu 1900 °C stosuje się jeszcze nazewnictwo takie jak ultragorący Jowisz. Być może przypomina to trochę powieść fantastyczną, ale właśnie takich odkryć dokonuje się między innymi przy pomocy teleskopu kosmicznego TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite).

Na koniec warto dodać, że orbita TOI-2109b nie jest stabilna, ponieważ planeta bardzo powoli zmniejsza swoją odległość od gwiazdy. Oznacza to, że w pewnym momencie zostanie przez nią wchłonięta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
Hilary
2 tyg. temu
Według mnie ten TOI ma krótki żywot . Grawitacja gwiazdy przyciągnie go do siebie i go spali .
dandak
2 miesiące temu
Bardzo mnie cieszy, ze tak jak na to wskazuje tytuł, piekło zmierza ku zagładzie
synek_księdza
2 miesiące temu
... a więc ... myślą że wiedzą a ich wiedza jest jak bohaterów filmu - Seksmisja - o tym co dzieje się na powierzchni tak naukowcy powielają błędną wiedzę o wszechświecie który nie ma końca i nie ma początku ... nasz układ słoneczny to jedna z wielu oaz na której istnieje życie ... podróżowanie pomiędzy tymi układami jest możliwe ale jeszcze daleka droga aby poznać prawdę ... przede wszystkim należy wyzbyć się nienawiści i skupić się na tym co dla człowieka najważniejsze ...
czy to
2 miesiące temu
opisanie nowogrodzkiej,pisu,episkopatu i tvpiss???
1964
2 miesiące temu
Piekło na ziemi robią lewackie ugrupowania. Lucyfer się cieszy słuchając ich "nowoczesnych"pseudo naukowych wywodów.
Skazan
2 miesiące temu
Chciałbym tam odsiedzieć wyrok. 1,5 roku. W dobę bym był wolny. Nawet ten upał bym zniósł hehe.
Geg
2 miesiące temu
Skoro rok trwa tam 16 godzin, to pytanie jak długo trwa tam godzina?:)
Astronauta ⁉️
2 miesiące temu
Jedyna pozytywna korzyść że gdyby ktoś tam mieszkał jak by był tlen,!? to?przespalo by się rok . 🥱⁉️
Olo
2 miesiące temu
A ja teraz uprawiam joge, można można.
Jerryroki
2 miesiące temu
Szkoda tych ludzi co tam mieszkają.
hmmm...
2 miesiące temu
To tam chyba psy mieszkają, bo im też się lata inaczej liczy podobno...
piec
2 miesiące temu
tam zamieszkal zbuntowany aniol
pokolenie JP2
2 miesiące temu
Czyli Boże narodzenie mają tam co 16 dni
Niegodzien
2 miesiące temu
Miej Panie Boże w opiece matki, dzieci i tatusiów którzy są skała fundamentem na którym buduje się rodzinę dom. Zaś strać wszystkich innych oprawców, przemocowców, bluźnierców do czeluści piekieł. Nie pozwól aby zło się rozprzestrzeniało!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić