Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Marcin Hołowacz
|

Skażenie Ziemi organizmami z kosmosu? Naukowcy ostrzegają

108
Podziel się

Poszukiwanie pozaziemskiego życia? W takich przypadkach zawsze istnieje prawdopodobieństwo nieumyślnego przetransportowania go w drodze powrotnej. Grupa naukowców apeluje o zwiększenie protokołów dotyczących bezpieczeństwa biologicznego i twierdzi, że takich kwestii nie można lekceważyć.

Skażenie Ziemi organizmami z kosmosu? Naukowcy ostrzegają
Galaktyka (Barcroft Media via Getty Images, Barcroft Media)

Uczeni proszą, żeby zadbać o wyższy poziom ostrożności w zakresie poszukiwań obcych form życia. Wszystko sprowadza się do tego, że ewentualna styczność sondy kosmicznej z pozaziemskimi mikroorganizmami, może zaowocować skażeniem biologicznym na naszej planecie.

Naukowcy będący autorami artykułu opublikowanego w BioScience są zdania, że lepiej dmuchać na zimne. Aktualnie ryzyko nie jest duże, lecz biorąc pod uwagę fakt, że ilość misji kosmicznych związanych z eksploracją kosmosu, a także z poszukiwaniami obcych form życia, będzie wzrastać, należy się lepiej przygotować.

Zwiększona liczba misji kosmicznych przełoży się na wyższe ryzyko ewentualnego skażenia. Właśnie dlatego należałoby stopniowo zaostrzyć protokoły dotyczące bezpieczeństwa biologicznego. Co ciekawe, naukowcy zaznaczają, że to może działać w dwie strony, bo równie dobrze to ludzie mogą przyczynić się do nieumyślnego przetransportowania życia na obcą planetę lub księżyc.

W kosmosie już prawie doszło do skażenia biologicznego

Autorzy artykułu z BioScience podali nawet przykład. Bereszit to izraelska sonda kosmiczna oraz lądownik, których koszt wyniósł około 100 milionów dolarów. Niestety misja zakończyła się niepowodzeniem, jako że podczas podejścia do lądowania na księżycu Ziemi, główny silnik uległ awarii. Wynikiem tego zdarzenia było rozbicie się sondy o powierzchnię księżyca.

Powyższe ma znaczenie z tego względu, że Bereszit przewoziło dużą ilość niesporczaków. Te niezwykle małe zwierzęta bezkręgowe potrafią wejść w stan kryptobiozy, czyli spoczynku wywołanego niekorzystnymi, ekstremalnymi warunkami z otoczenia. To z kolei sprawia, że niesporczaki są zdolne nawet do przeżycia w próżni przestrzeni kosmicznej.

Nie ma pewności co do tego, czy opisane wyżej organizmy przetrwały katastrofę sondy Bereszit. Mogły zginąć podczas uderzenie o powierzchnię księżyca, ale w przykładzie podanym przez naukowców chodzi przede wszystkim o to, że wystąpiło realne prawdopodobieństwo skażenia biologicznego. Tym razem chodzi o zanieczyszczenie księżyca przez ludzi, ale kiedyś może być sytuacja, w której otrzemy się o skażenie Ziemi.

Gdyby jakaś sonda powracająca na naszą planetę doprowadziła do nieumyślnego przetransportowania choćby bakterii obcego pochodzenia, wtedy moglibyśmy mieć wiele niepotrzebnych problemów. Oczywiście równie dobrze mogłoby się okazać, że nie występuje jakiekolwiek zagrożenie dla ludzi, ale naukowcy apelują o zredukowanie samego prawdopodobieństwa, że takie coś kiedykolwiek będzie miało miejsce.

Co konkretnie chcą uzyskać uczeni, którzy napisali i opublikowali artykuł w BioScience? Dobrym pierwszym krokiem powinno być stworzenie jeszcze lepszych procedur, związanych z zapobieganiem skażenia międzyplanetarnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(108)
spread
2 miesiące temu
sądzę, że takie pomysłowości były w laboratorium wirusowym. Wariacje. Wariacje nie muzyczne.
LGGGG
2 miesiące temu
Właśnie PIS się stamtąd wzięło.
GWIEZDNE
2 miesiące temu
Skażenie Ziemi organizmami z kosmosu?--W POLSCE JUŻ JEST tusk i jego drużyna lempart, jachira , nitras, budka, sikorski thunka--KOSMICI Z WOJEN GWIEZDNYCH ??
We we w
2 miesiące temu
Na razie to nie umieją poradzić sobie z modyfikowanym przez labolatorium wirusem i preparatami do wstrzykiwania sobie. A już myślą o wycieczkach poza ziemskich i co można przywieść. Jak przecież nic nie znajda w tej przestrzeni kosmicznej. No chyba że coś znów wyprodukują w labolatorium i powiedzą, to z kosmosu, albo z Marsa.
8787
2 miesiące temu
No tak. Kto się nie zaszczepi inwazji obcych nie przeżyje. WHO jeszcze nie rekomenduje?
Jaś
2 miesiące temu
U kogo na liście płac są Ci naukowcy a może są na usługach zbrodniarza Billa Gatesa?
I tyle..
2 miesiące temu
DODAM... DBAJAC O SWOJA DUSZE ..GWARANTUJECZE SOBIE ZYCZE POSMIERCZI .. DLA ZYWYCH NA ZIEMI .. CZEKA NA OSTATNIA CHWILE STATEK KOSMICZNY ZAPARKOWANY PRZY ZIEMI .. W INNYM SWIECE ..WIDZALEM Z ZEWNATRZ I WEWNATRZ.....TYLKO BADZCZCE LUDZMI DLA LUDZI I SIEBIE ..... JEDYNY WARUNEK ..ABY SIE NICZYM NIE MARTWICZ.... ..........I..........................
Właśnie.
2 miesiące temu
Dodam... ZMIERZAMY MY SAMI DO WIEKSZEGO RYZYKA PRZEDOSTANIA SIE BAKTERI Z KOSMOSU DO ZIEMI I PROMIENI SLONECZNYCH..POPRZEZ OSLABIANIE SIE STRATOSFERY CZY TWORZENIA SIE DZUR OZONOWYCH ..MUSOWO WIEDZĘCZ .....JEZELI TO PRAWDA JAKI BENDZE KONIEC SWIATA NA ZIEMI KTOREGO JA WIDZAL..TO WODA BENDZE WYPAROWYWACZ ORZEZ TE SLABA STRATOSFERE I DZURY OZONOWE.. POCZATEK W 2175 ROKU... OCZYWISZCZE POCZATKI BEDA BARDZO POWOLNEGO..BADZCZCE CZUJNI NA ZMIANY POZIOMOW MURZ I OCEANOW ..ZA 250 LAT BO BENDA WIDOCZNE.. BO JA WIDZAL TEGO KONCA.... ....DRUGA SPRAWA... PO ROKU 2375 ROKIEM .. SLONCE ZACZNIE OKAZYWACZ ZACHOWANIE CO WYWOLA POWOLNA PANIKE NA ZIEMI.. NIE PRZEJMUJTA SIE TO BENDZE TRWALO Z NASTEPNE 300 LAT ZMIANY NA SLONCU.. ZANIM BENDZE KONIEC WARUNKOW DO ZYCZA NA ZIEMI....
Właśnie.
2 miesiące temu
moje 5 GROSZY... TAK TO PRAWDA ... ALE A ALE TYLKO DLA FORM KTORE ISTNIEJA/ ZYJA W NASZYM SWIECZE.. ODNOSZNIE BAKTERY ... TE KTORE PRZENOSZA SIE W NAS SWIAT Z INNEGO SWIATA SA BARDZO FILTROWANE CZASTECZKOWO INACZE BY NIE MOGLY ZMIENIACZ SWIATY..WIDZALEM I CZULEM BARDZO DELIKATNOŚĆZ I MOC W DOTYKU DLONI ANIOLA Z NIEBIOS..I BYLEM SWIATKIEM ZMIANY MATERI JEGO CIALA I JAK JEST BARDZO DELIKATNE CIALO PRZY ZMIANACH MATERI ANIOLA Z NIEBIOS..A JA CHWILOWO OSOBISZCZE WROCZILEM DO LAT DZECKA 4 LETNIEGO W DOMU... ...WIEC PRZEDSTWICZELE INNYCH SWIATOW SA CZYSTE W RYZKU NASZEJ ZIEMI.. BUJMY SIE PRZESTWICZELI Z NASZEGO SWIATA TYLKO..
Ob-server
2 miesiące temu
Kosmici są tak mali, że ich nawet nie widać albo tak wielcy, że nie widzą nas.
Adam
2 miesiące temu
Obecnie mamy bakterię rządową co dość często mutuje o nazwie kowid
Gość darek
2 miesiące temu
A ja uważam odwrotnie nisporczaki ZANIECZYSZCZAJĄ kosmos.
Ewa i Adam
2 miesiące temu
Już Polskę Izraelska sonda bereszit zaraziła pisowcami. Mamy teraz tego skutki jakich nie było od 20 lat.
adam
2 miesiące temu
Czyli kolejne bedzie strasznie kosmitami nas ciemnogród:P
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić