Karolina Modzelewska
Karolina Modzelewska| 
aktualizacja 

Koniec Świata: Boże Narodzenie odwołane? Ogromna asteroida leci w kierunku Ziemi

464

NASA informuje, że tuż po świętach Bożego Narodzenia ogromna asteroida znajdzie się bardzo blisko naszej planety. Czy tym razem znajdzie się na kolizyjnym kursie z Ziemią, czy minie ją w bezpiecznej odległości? Specjaliści wyjaśniają, czy mamy się czego obawiać.

"Potencjalnie niebezpieczna" asteroida zbliży się do Ziemi
"Potencjalnie niebezpieczna" asteroida zbliży się do Ziemi (Pixabay.com)

Według NASA asteroida znana jako 310442 (2000 CH59) zbliży się do Ziemi 26 grudnia około godz. 7:54 (czasu UTC). Minie naszą planetę w bezpiecznej odległości. Jak wynika z obliczeń CNEOS, asteroida przeleci 75 mln km od niej.

Asteroida zbliży się do Ziemi

Paul Chodas, dyrektor CNEOS, w rozmowie z portalem Newsweek stwierdził, że asteroida będzie blisko Ziemi pod względem astronomicznym (około 0,5 jednostki astronomicznej), ale nie pod względem ludzkim.

- W najbliższym czasie CH59 będzie około 19 razy dalej niż Księżyc – dodał Chodas.

Badacze nie wiedzą zbyt wiele o właściwościach asteroidy. Jej wielkość szacują na podstawie jasności. Z obliczeń wynika, że może mieć średnicę od 0,2 km do 0,6 km.

Asteroida minie Ziemię z oszałamiającą prędkością

To, co wyróżnia asteroidę 310442 (2000 CH59) to przede wszystkim prędkość, z jaką minie naszą planetę. Będzie ona aż 18 razy większa niż prędkość odrzutowca f-16, który porusza się z pełną mocą.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić