Ładujesz telefon w ten sposób? To może skończyć się tragedią

16

Ładowanie telefonu to jedna z tych czynności, które wykonujemy niemal każdego dnia. Czy może być niebezpieczna? Przykład z Indii, o którym donoszą branżowe media pokazuje, że chwila nieuwagi i nieostrożności podczas ładowania urządzenia mobilnego może skończyć się tragedią.

Ładujesz telefon w ten sposób? To może skończyć się tragedią
Ładowanie telefonu, zdjęcie ilustracyjne (unsplash)

Do groźnego zdarzenia doszło w Nashik. To miasto w Indiach w stanie Maharashtra. Z relacji miejscowych mediów wynika, że rutynowa czynność w postaci ładowania telefonu doprowadziła do silnego wybuchu. W efekcie uszkodzony został nie tylko telefon, ale też duża część budynku mieszkalnego, a nawet zaparkowane w pobliżu okna samochody osobowe. Trzy osoby zostały ranne, na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Potężny wybuch podczas ładowania telefonu

Samozapłony, a nawet eksplozje podczas ładowania elektroniki zdarzały się już niejednokrotnie. Prawdopodobnie nigdy nie doszło jednak do tak silnego wybuchu jak w tym przypadku. Co było przyczyną? Z pierwszych ustaleń miejscowych służb wynika, że nie zachowano podstawowych środków ostrożności.

Siłę eksplozji znacząco zwiększyła znajdująca się w pobliżu ładowanego telefonu puszka dezodorantu. Są to produkty wysoce łatwopalne, każdy nawet niewielki kontakt z płomieniem może doprowadzić do wybuchu. Właśnie tak stało się tutaj gdy wadliwa bateria telefonu zapaliła się podczas ładowania. Nie podano do wiadomości publicznej marki oraz modelu telefonu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak bezpiecznie ładować telefon?

Ładowanie telefonu z dala od łatwopalnych przedmiotów to jedna z najważniejszych zasad, jakich trzeba przestrzegać. Również polscy strażacy często przypominają, o czym powinniśmy pamiętać podczas uzupełniania energii swojego urządzenia. Chodzi m.in. o to, aby nie ładować telefonu bądź tabletu na łóżku, co jest dość powszechnie stosowaną praktyką i też może mieć negatywne konsekwencje.

Nie powinno się też pozostawiać urządzenia podłączanego do ładowarki na całą noc. O możliwych konsekwencjach takiego postępowania mówił niedawno szef wielkopolskich strażaków mł. bryg. Andrzej Bartkowiak. Przestrzegał, że może przecież dojść do zwarcia elektrycznego, a stąd krótka droga do pożaru.

Autor: MT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić