Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Gaafar
|

"Lodowiec zagłady" oderwie się od Antarktydy? Naukowcy zaniepokojeni

183
Podziel się:

Specjaliści z niepokojem obserwują lodowiec Thwaites, znajdujący się na zachodzie Antarktydy. Alarmują, że jego część może oderwać się od kontynentu, podnosząc poziom mórz na świecie.

"Lodowiec zagłady" oderwie się od Antarktydy? Naukowcy zaniepokojeni
Naukowcy obserwują z niepokojem "lodowiec zagłady" (East News, NASA/OIB/JEREMY HARBECK)

Naukowcy wskazują, że masywny lodowiec zawiera wystarczającą ilość lodu, aby w razie rozpadu podnieść poziom wód o 65 cm. Ostatnie badania nie napawają optymizmem. Wynika z nich, że długoterminowa stabilność Thwaites jest obecnie zagrożona.

O tym, dlaczego lodowiec stanowi dla nas poważne niebezpieczeństwo, świadczą chociażby jego ogromne rozmiary. Thwaites jest mniej więcej wielkości Wielkiej Brytanii, a woda z jego roztopów odpowiada za 4 proc. wzrostu poziomu mórz na Ziemi.

"Lodowiec zagłady"

Jeśli lodowiec oderwie się od Antarktydy, wówczas dojdzie do zmiany linii brzegowych. Dość wspomnieć, że od 1900 r. poziom mórz na świecie wzrósł o ok. 20 cm, co zmusza społeczności zamieszkujące przybrzeżne miejscowości do opuszczania swoich domów.

Zagrożenia, jakie niesie za sobą Thwaites sprawiają, że jest on nazywany "lodowcem zagłady" (ang. "doomsday glacier"). Ostatnie obserwacje satelitarne wykazały, że ruch lodu wzdłuż pęknięć na powierzchni szelfu zaczął przyspieszać. Z prognoz naukowych wynika, że szeroka na 45 km pokrywa lodowa, która znajduje się na końcu Thwaites, może rozpaść się w ciągu najbliższych pięciu lat.

Za kilka stuleci lodowiec może oderwać się od kontynentu w całości. Zniknięcie Thwaites może doprowadzić do redukcji całej pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej. Jeśli wpadnie on bowiem do oceanu, pociągnie za sobą inne pobliskie lodowce. W tej sytuacji poziom mórz może podnieść się nie o kilkadziesiąt centymetrów, lecz o ponad 3 metry.

Taki kilkumetrowy wzrost oznaczałby zalanie wielu największych miast świata. Woda objęłaby m.in. Szanghaj, Nowy Jork, Miami, Bombaj i Tokio. Kataklizm dosięgłyby również ogromne połacie lądu w regionach przybrzeżnych. Pod wodą znalazłyby się duże części państw wyspiarskich: Kiribati, Tuwalu i Malediwów.

Zobacz także: Arktyka ociepla się jeszcze szybciej. Eksperci alarmują ws. zmian klimatu i groźnego zjawiska
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Tech
KOMENTARZE
(183)
Dziadek
6 miesięcy temu
Mnie to zwisa.A co będzie za kilkadziesiąt lat,to i tak będzie.
zelalem
6 miesięcy temu
Lód pływający (lodowce szelfowe)po st6opieniu nie podniosą poziomu morza nawet i milimetr. Lodowiec wypiera wodę dokładnie o tyle ile wody zawiera. Fizyka na poziomie szkoły podstawowej!
Heh
6 miesięcy temu
Straszą lodowcem, bo nie ma wojen. A ludzie muszą się czegoś bać, żeby można było nimi łatwo sterować.
Dominik
6 miesięcy temu
Pierdologia.. straszą tym od czasu jak bylem dzieckiem. Wtedy strszyli, że 1/4 Polski do dzisiaj bedzie Baltykiem. A linia brzegowa jest jak była, nawet Hel przekopują. Tak poza tym lod ma wiekszą objetość od wody. Nadto gory lodowe i lodowce w wodzie zanurzone po roztopieniu nie podnoszą poziomu ponieważ masa wyporu rowna jest masie gorotworu lodowego a ta masie wody tworzącej ten lód. Na pólnocy kontynenty lodu ubywa a na poludniu przybywa. Przechodzimy czas przebiegunowania magnetycznego i to tworzy te anomalia. Jeśli klamię to dlsczego pod wodą nie są jeszcze wyspy ,nwysepki i archipelagi wystajace doslownie metr z wody? Od lat tam latamy nacwakacje i ciagle to samo tylko palmy na brzegach wraz znamj coraz starsze. Brzegu nie ubywa...
Bolo👽
6 miesięcy temu
No to wystarczy jak Putin tam pośle bombkę i stany pływają
Lll
6 miesięcy temu
To na bałtyk będzie bliżej z dolnego Śląska....
Ala
6 miesięcy temu
Tak było, jest i będzie. Coś zatonie a gdzie indziej, ciś nowego się wyłoni. Z tego co się stopi,tylko część zasili wody a reszta, zwyczajnie wyparuje!!!
Olo
6 miesięcy temu
To rozwalać go po kawałku i doholować, jak najdalej tam, gdzie brakuje wody.
****
6 miesięcy temu
zacumować lodowiec i problem rozwiązany to takie proste straszenie stada
P-W
6 miesięcy temu
No gdzie na Antarktydzie jest zachód albo wschód, tam w każdą stronę od bieguna jest północ.
Polak
6 miesięcy temu
te pismak razem z twoimi naukowcami stopienie wszystkich lodów na planecie podniesie poziom mórz i oceanów od 6 cm do 60 cm zależnie który ośrodek badawczy podaje swoje wyniki to jakie niby miasta zostaną zalane nawet metr to wystarczy usypać wały na 2 metry i po kłopocie
Antyszechter
6 miesięcy temu
Założy się ktoś, że niczemu nie zagraża i że się nic nie podniesie. To brednie są.
konikpolny
6 miesięcy temu
Bolesławca nie zaleje. Mieszkam 200 m nad poziomem morza.
już sie bójci...
6 miesięcy temu
No to zaleje Izrael bo maja najwięcej grzechów
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić