Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Foto-pułapka uchwyciła zabawę wilków. Gorzki koniec nagrania

68
Podziel się:

Na terenie Lasów Daleszyckich (woj. świętokrzyskie) foto-pułapka nagrała wilczą watahę. Film, na którym widać m.in. zabawy wilczej rodziny zachwycił internautów.

Foto-pułapka uchwyciła zabawę wilków. Gorzki koniec nagrania
Na terenie Lasów Daleszyckich (woj. świętokrzyskie) fotopułapka nagrała wilczą watahę. (YouTube, Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund WILKnet)

Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund WILKnet opublikowała na swoim kanale na Youtube film, jaki udało się zmontować z materiałów zarejestrowanych za pomocą leśnych foto-pułapek.

Sfilmowaliśmy aktywność wilczej rodziny składającej się z 8 osobników – pary rodzicielskiej, młodego wilka (być może potomka tej samej pary z poprzedniego roku) oraz 5 półrocznych szczeniąt - informują członkowie fundacji.

Jak widzimy na nagraniu, drapieżniki były aktywne przed kamerą zarówno za dnia, jak i w nocy. Największa zarejestrowana grupa składała się z 6 osobników (5 szczeniąt i 1 dorosły osobnik), a najczęściej nagrywały się szczenięta.

Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund WILKnet prowadzi monitoring w Lasach Daleszyckich od 2018 r.

Udało się również zarejestrować wiele zachowań socjalnych drapieżników, takich jak zabawa, odpoczynek, żebranie o pokarm, zwracanie pokarmu, jak również odgłosy wilków – szczekanie, skomlenie i piski - czytamy w opisie filmu.

Zachowania wilków nagrano w okresie od 29 lipca do 29 września. Twórcy filmu podkreślili, że szczenięta rosną jak na drożdżach. Nie omieszkali jednak na samym końcu nagrania poinformować widzów, że prawdopodobnie nie wszystkie młode wilki dożyją dorosłości.

Obecnie populacja wilków w Polsce wynosi około 2000 osobników, a od roku 1998 wilki podlegają ochronie ścisłej. Wilki przebywają najchętniej w miejscach odludnych, a jednocześnie obfitujących w zwierzynę. W Polsce można je spotkać w Karpatach i na wschodzie Polski, gdzie zamieszkują wszystkie większe kompleksy leśne.

Wilki aktywne są zwykle w nocy. Wataha oznacza granice swojego terytorium moczem, charakterystycznym drapaniem ziemi (zwykle na skrzyżowaniach dróg leśnych) oraz wyciem. W ciągu doby zwierzęta mogą przemierzyć około 20 km. W Polsce polują głównie na jelenie, ale chętnie zjadają też sarny, dziki, a także zwierzęta hodowlane, owce czy krowy. Wataha zabija tygodniowo około trzech zwierząt.

Internauci są zachwyceni nagraniem. "Wspaniały widok! Bardzo się cieszę, że mamy w naszych świętokrzyskich lasach taką rodzinkę; i to przecież niejedną, "Super, aż miło popatrzeć", "Jestem pod wrażeniem" - czytamy w komentarzach pod filmem.

Zobacz także: Wilki złapane na fotopułapce. Nagranie z polskich Tatr
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(68)
int
2 tyg. temu
Pewnego razu siedząc obok wysokiego pnia w lasie w miejscowości Osowa Wola (woj.świętokrzyskie)zauważyłem coś poruszającego się.Po chwili dostrzegłem w młodych bukach prawdopodobnie wilka.Biegał w różnych kierunkach,tak jakby szukał tropu.Powoli wziąłem aparat i pstryknąłem.Wilk był w .odległości około 40m Musiał słyszeć.zatrzymał się chwilę,wysikał i oddalił.
wanda1975
2 tyg. temu
Są równi i równiejsi. Jak można zabić rysia przez zadźgnięcie linki na karku , który był już zranionym postrzałem to chwała Alleluja i do przodu.
owczarz
11 miesięcy temu
mam nadzieję że ich będzie coraz mniej. Przestaną zagryzać moje owce. Nie interesują mnie negatywne komantarze. Kto taki komentarz napisze to zapraszam do mojego gospodarstwa żeby dobijał nadgryzione owce
ccc
11 miesięcy temu
Ludzie to najgorszy gatunek który przytrafił się Ziemi. Zwierzęta zabijają żeby żyć , człowiek zabija dla przyjemności.
ccc
11 miesięcy temu
Polak Polakowi wilkiem
henryk
11 miesięcy temu
u nas brakuje jeszcze lwow i niedzwiedzi w calej polsce
Hanka
11 miesięcy temu
Czytałam, że tylko w samych Bieszczadach jest 1300 wilków, więc jak ma to się do ogólnej liczby 2000,skoro są już w całej Polsce.Można je już spotkać nawet na obrzeżach dużych miast.Również w Warszawie.Dwadzieścia kilka lat ścisłej ochrony wilka , właściwie bez wiedzy, jaka jest jego liczebność. Niedługo dojdzie do tego, że sarny i jelenie, nie wspomnę o zającach, trzeba będzie objąć ochroną.
Rokitnik
11 miesięcy temu
2000 szt ? To chyba dane sprzed 25 lat. Pewnie że nie wszystkie dożyją. Taka jest przyroda.
Można i tak
11 miesięcy temu
Skoro tacy wszyscy zachwyceni to dlaczego jakoś tak tych wspaniałych zwierząt ekooszołomy nie odwiedzają w lasach bczemu nie płacą za szkody w gospodarce leśnej łowieckiej i rolnej ? czyżby już ich strach obleciał czy tylko wilki kochają na zdalnie zasadzie :mi nie zagraża a los ludzi i zwierząt mnie nie obchodzi....
Makja
11 miesięcy temu
To cudownie że jeszcze w naszych lasach są jakieś żywe istoty (nie mylić z ludźmi) nie długo nawet nie będzie lasów jak tzw."leśnicy,przyrodnicy"będą karczować bezmyślnie drzewa. A mordercy czyli myśliwi zabijać wszystko co się rusza. Zlikwidować wszystkich myśliwych- morderców seryjnych!!!!
Gość
11 miesięcy temu
No no ciekawe ile strat spowodują u rolników i nie tylko...
Chris Ostatni
11 miesięcy temu
wilki są potrzebne w przyrodzie w przeciwieństwie do ludzi
Wytrwały
11 miesięcy temu
Myśliwy mają problem z dzikami(ASF), to może watahy wilków problem załatwi, potem trzeba będzie potrzebne stado hien do wytrzebienia wilków itd.
Ali
11 miesięcy temu
Najlepiej gdyby jadły z talerza, nożem i widelcem, danie Wega,
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić