Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Zdjęcia z Ełku obiegły sieć. "Wstyd, żenada"

1491
Podziel się:

Jasełka w szkole podstawowej w Ełku zdecydowanie różniły się od tradycyjnego bożonarodzeniowego przedstawienia. Oprócz typowych biblijnych postaci do Betlejem przybyli bowiem... żołnierze z bronią w ręku. - Przyszli się pokłonić Jezuskowi i go bronić - wyjaśniła dyrektorka placówki.

Zdjęcia z Ełku obiegły sieć. "Wstyd, żenada"
Szkoła w Ełku wprowadziła kontrowersyjną zmianę do jasełek (Facebook)

Za przygotowanie jasełek w SP 4 w Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) odpowiadali katecheci oraz siostra Goretti ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek. Organizatorzy wpadli w tym roku na nietypowy pomysł, który nie wszystkim przypadł do gustu.

Żołnierze przy narodzinach Jezusa. Burza w sieci

Na szkolnej scenie, obok trzech króli, świętej rodziny i aniołów, pojawiła się grupa w pełni umundurowanych żołnierzy, w hełmach i z karabinami. Na facebookowym profilu szkoły udostępniono zdjęcia z tego nietypowego wydarzenia. Pod galerią posypała się lawina komentarzy. Wiele osób, w tym rodzice uczęszczających do szkoły dzieci, ostro skrytykowało kontrowersyjną wizję pedagogów.

Co wspólnego ma wojsko ze świętami? Dlaczego dzieciaki za zgodą szkoły wciągane są w, bądź co bądź, zawiłą sytuację polityczną? Można by domniemywać, że powoli kierunkuje się myślenie młodego pokolenia na jednopartyjne - napisała jedna z osób.
Żenada, wstyd dla szkoły, do której uczęszczają moje dzieci! Apeluje, żeby w przyszłości program jasełek wymyślanych przez panie katolchetki był konsultowany z radą rodziców, może będzie tam ktoś, kto odważy się powiedzieć NIE - dodała jedna z mam.

Pojawiły się też wyrazy wsparcia dla organizatorów przedstawienia. - Czuję niesmak, czytając komentarze niektórych. Nie widziałam Jasełek, więc nie komentuję ich treści. Przypominam, że co do zasady Jasełka mają charakter religijny. Na pewno przygotowanie przedstawienia wymagało zaangażowania i pracy wielu osób - nauczycieli, dzieci. I przykro, że nikt tego nie docenia. Bez względu na poglądy polityczne - napisała absolwentka i mama jednej z uczennic.

Chodzi o sytuację na granicy

W związku z burzą, która zaczęła coraz bardziej się rozkręcać w komentarzach, głos zabrała sama dyrektorka szkoły Dorota Maksymowicz. Wyjaśniła, że jasełka są wieloletnią szkolną tradycją i przy ich organizowaniu nie można uciekać od "problemów współczesności i aktualnych wydarzeń".

W tegorocznych obok radości z nadchodzących świąt i rodzinnie spędzanego czasu wyraziliśmy też niepokój wobec utrzymującej się pandemii i sytuacji na wschodniej granicy. Nie podejmujemy tych zagadnień politycznie i nie narzucamy stanowisk, ale też nie udajemy, że otaczający nas świat jest idealny - napisała dyrektorka.

W rozmowie z olsztyńską "Gazetą Wyborczą" Maksymowicz tłumaczyła, że jeden z katechetów uczy adeptów Centrum Edukacji Mundurowej, a siostra Goretti wpadła na pomysł, by kadetów zaangażować w występ.

Wzięła pod uwagę to, co się dzieje w kraju, czyli żołnierzy stojących na granicy. To właśnie ci żołnierze przyszli się pokłonić Jezuskowi i go bronić - powiedziała dyrektorka.
Zobacz także: Jakich pytań przy świątecznym stole boją się Polacy? Sprawdziliśmy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1491)
Fred
7 miesięcy temu
W Polsce wciąż nie brak, jak widać, patologicznych kretynów mieszających oszołomstwo religijne z zakłamaniem politycznym. Może to i są już konwulsje kaczystowskich nonsensów, ale przykro taką głupotę oglądąć
xaxa
8 miesięcy temu
Brawo wojsko! Nie wpuszczać tych żydowskich uchodźców - niech zdechną za concertiną! Won Jezus, Maryja i Józef - to jest granica Polski i Europy i tu nie ma wstępu dla żadnych uchodźców!
Violka
8 miesięcy temu
Żenada do sześcianu ! Dzisiejsi judasze przebierają się w tromtadrackich chrześcijan i robią szopkę.
ZOLNIERZE
8 miesięcy temu
PRZYSZLI PO JEZUSKA, JAREK Z PILATEM IM SIE POMYLIL
okrutni jak p...
8 miesięcy temu
podlosc propagandy pisu profanuje nawet swiety zlobek.zeby gwaltu bylo nie dosc,zrobili to przy zywych polskich dzieciach
Piotr
8 miesięcy temu
Jak można wykorzystywać siły zbrojne utrzymywane przez świeckie państwo do kultu jednej z religii? Armia jest częścią państwa, a to jest konstytucyjnie oddzielone od religii. Dlaczego władze nie reagują na jawne łamanie zapisów Konstytucji?
xxxxx
8 miesięcy temu
Żenada i wstyd to obchodzenie tych pogańskich świąt
Bill
8 miesięcy temu
Zidiocialy narod
WIERZYC SIE N...
8 miesięcy temu
BARDZO BIEDNE TE DZIECI! TO JAKBY BRALY UDZIAL W WOJNIE
czarnek
8 miesięcy temu
doktrynacja dzieci w szkolach za pomoca zolnierzy z bronia gotowych do strzalu,to lepsze niz propaganda putina
ja ja ja i ja
8 miesięcy temu
ruskie idą rozdać broń i granaty
qwerty
8 miesięcy temu
nie najlepiej jak by stały z piorunkami na maskach i w chustach tęczowych a na czole osiem gwiazdek
Wierzący
8 miesięcy temu
Gdzie my żyjemy? Czy to jest XXI wiek? To są próby wychowywania katolibów. Szkoła przestaje spełniać funkcje edukacyjne, a ma wychowywać wyznawców religijnych. Kraj wyznaniowy
Vacek
8 miesięcy temu
Chore.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić