oprac. Bogdan Kicka| 
aktualizacja 

Miliarder planuje wyprawę do wraku Titanica. Przeznaczy na ten cel majątek

12

Tragedia łodzi podwodnej OceanGate wstrząsnęła światem, a co za tym idzie, drastycznie podważyła bezpieczeństwo tego typu podróży. W obliczu tak wielu wątpliwości i rosnącej presji, zanurzenie w głębinach oceanu planuje miliarder z Ohio. Chce w ten sposób udowodnić, że przemysł podwodnych eksploracji wciąż może być bezpieczny.

Miliarder planuje wyprawę do wraku Titanica. Przeznaczy na ten cel majątek
Miliarder planuje wyprawę do wraku Titanica. (Youtube, The Connor Group)

Czerwiec 2023 już na zawsze zapisał się w historii turystyki głębinowej grubymi, czarnymi literami. To wtedy doszło do implozji łodzi podwodnej OceanGate, znanej również jako Titan.

Podczas "schodzenia" do wraku Titanica, na pokładzie Titana znajdowało się pięć osób, w tym założyciel i CEO OceanGate, Stockton Rush, oraz kilku turystów, którzy zapłacili znaczną sumę pieniędzy za możliwość zobaczenia legendarnego statku na własne oczy. Niestety, w trakcie zanurzania doszło do implozji. Wszyscy podróżujący zginęli w ułamku sekundy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oko w oko z morskim gigantami. Bliskie spotkanie ze stadem humbaków na Grenlandii

Implozja Titana wzbudziła liczne dyskusje na temat bezpieczeństwa komercyjnych ekspedycji głębinowych. Wiele osób zaczęło kwestionować, czy ryzyko związane z tego typu eksploracją jest akceptowalne, ale nie oni...

Miliarder planuje wyprawę do wraku Titanica

Kilka dni po tej tragedii, Larry Connor, inwestor nieruchomości z Dayton, zadzwonił do współwłaściciela Triton Submarines, Patricka Laheya, i naciskał, aby zbudował lepszą łódź podwodną.

Powiedział, że musimy zbudować łódź, która może bezpiecznie wielokrotnie nurkować na głębokość wraku Titanica i pokazać światu, że możemy to zrobić, i że Titan był wadliwym urządzeniem - opowiada Lahey.

Wkrótce Lahey zaprojektował wartą 20 milionów dolarów łódź podwodną nazwaną Triton 4000/2 Abyssal Explorer.

Patrick myślał o tym i projektował tę łódź przez ponad dekadę. Wcześniej nie mieliśmy odpowiednich materiałów i technologii. Nie dałoby się zbudować tej łodzi pięć lat temu - wyjaśnił Connor.

Gdy łódź będzie gotowa, Connor razem Laheyem zamierzają zanurzyć się nią na głębokość ponad 12 400 stóp (około 3 780 metrów) do wraku Titanica.

Chcę pokazać ludziom na całym świecie, że mimo ogromnej potęgi oceanu, może on być fascynujący, przyjemny i naprawdę zmieniający życie, jeśli podejdziemy do niego we właściwy sposób - powiedział w wywiadzie dla "Wall Street Journal" Larry Connor.

Póki co Connor nie podał konkretnej daty planowanej wyprawy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić