Największy samolot świata zniszczony przez Rosjan. Oto następca?

Miłośnicy lotnictwa zastanawiają się, czy jest szansa na powstanie drugiego Antonova AN-225 "Mrija". Jedyny egzemplarz największego samolotu świata został zniszczony przez Rosjan. Sprawa wzbudza ogromne emocje zwłaszcza w świetle faktu, że istnieje drugi, niedokończony kadłub tego modelu.

Największy samolot świata zniszczony przez Rosjan. Oto następca?
Czy jest szansa na zbudowanie nowego samolotu AN-225 (Antonov, Twitter)

AN-225 "Mrija" był jedną z największych wizytówek Ukrainy. Największy samolot świata nie miał sobie równych i zawsze podczas lądowań na całym świecie gromadził ogromną widownię gapiów. Niestety jedyny egzemplarz wyjątkowej maszyny został zniszczony przez armię Federacji Rosyjskiej podczas walk na podkijowskim lotnisku Hostomel. Strata kolosa odbiła się szerokim echem na całym świecie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Historia "Mriji" sięga drugiej połowy lat 80. Samolot zbudowano w celu przenoszenia wahadłowca kosmicznego Buran oraz części rakiety Energia. Nigdy jednak go do tego celu nie używano ze względu na zakończenie programu kosmicznego po upadku ZSRR. Maszyna popadła na lata w niepamięć, aby w 2001 roku wrócić do latania w barwach linii lotniczych Antonov Airlines. Od tego czasu aż do zniszczenia służył do przewożenia ogromnych ładunków.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Druga "Mrija"

Miłośnicy lotnictwa starają się znaleźć pocieszenie po utracie "Mriji". Niektórzy przypominają, że w produkcji był jeszcze jeden egzemplarz największego samolotu świata. Jego budowa została jednak przerwana ze względu na upadek ZSRR. Drugi AN-225 miał jednak różnić się od starszego brata tylnym lukiem załadunkowym i przeprojektowanym ogonem z pojedynczym statecznikiem pionowym.

Przez ponad 20 lat nastąpiło kilka prób dokończenia kadłuba drugiej "Mriji". Chęć na zakup samolotu wyrażała m.in. jedna z chińskich firm oraz prezydent Turcji. Niestety żadne z negocjacji nie przyniosły finalizacji projektu. Po zniszczeniu jedynego działającego egzemplarza być może Antonov Airlines będzie chciał go zastąpić w przyszłości. Obecnie niedokończony samolot znajduje się na terenie kijowskiej fabryki Antonova, oddalonej o ok. 20 km od lotniska Hostomel. Kadłub widać na zdjęciach satelitarnych Google Maps.

Zobacz także: Apel Ukrainy do rosyjskich żołnierzy. "Bardzo dobra zagrywka, naprawdę cwana"
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić