o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Wiadomość obiegła świat. Niezwykłe odkrycie na Marsie

142
Podziel się

Łazik Perseverance, który w lutym wylądował na Marsie, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie i pozyskał dwie z ok. 40 planowanych próbek. Sprzęt NASA prowadzi też na Czerwonej Planecie testy technologiczne, które mają wykazać, czy Mars jest bezpieczny dla misji załogowych.

Wiadomość obiegła świat. Niezwykłe odkrycie na Marsie
Badanie łazika Perseverance na Marsie (NASA)
bESVsjWt

Stworzony przez NASA łazik Perseverance wylądował na Marsie w lutym bieżącego roku i od tego czasu bada powierzchnię planety. W najnowszym badaniu, które zostało opublikowane 7 października w czasopiśmie "Science", naukowcy przeanalizowali zdjęcia, które Perseverance zrobił w okolicach delty Jezero na Marsie.

Łazik znalazł wyschnięte jezioro

Perseverance wylądował na dnie szerokiego na 45 kilometrów krateru Jezero, który został wybrany głównie dlatego, że wcześniejsze obserwacje sugerowały, iż w zamierzchłej przeszłości znajdowało się tam duże jezioro. Dziś jest ono całkowicie wyschnięte, podobnie jak reszta powierzchni Marsa.

bESVsjWv

Nowo przeanalizowane zdjęcia mogą dać wgląd w historię wody na Marsie, ponieważ pokazują m.in. duże głazy, niektóre o szerokości 1,5 metra, w górnych warstwach delty Jezero. Uchwyciły one wąwóz nazwany Kodiakiem, gdzie zespół dostrzegł wyraźne warstwy osadów, jakie mogły zostać naniesione tylko przez rzekę wpadającą do jeziora.

bESVsjWB

Testy technologiczne na Marsie

Perseverance ma na powierzchni Czerwonej Planety również inne zadania — ma szukać śladów przeszłego życia mikrobiologicznego na Marsie oraz gromadzić i przechowywać kilkadziesiąt próbek, które zostaną później przebadane na Ziemi.

Perservance przeprowadza też testy technologiczne. Do łazika przyczepiony jest dron, który spróbuje wykonać kilka próbnych lotów w marsjańskiej atmosferze, co pozwoli sprawdzić, jak bardzo efektywny może być taki sposób eksploracji planety.

bESVsjWC

Przyszłe misje mogą mieć drony

Jeśli testy wypadną pozytywnie, być może przyszłe misje bezzałogowe, a także zapowiadana na przyszłość misja załogowa, będą mieć na wyposażeniu drony. Bardzo ważny dla ewentualnej misji załogowej będzie też test efektywności wytwarzania tlenu ze składników atmosfery Marsa.

Łazik zebrał już dwie z planowanych kilkudziesięciu próbek, które zostaną przywiezione na Ziemię przez wspólną kampanię NASA i ESA, być może już w 2031 r. W planach misji są kolejne wiercenia: w ciągu roku łazik ma zebrać około 40 próbek o łącznej wadze około jednego kilograma.

Zobacz także: Perseverance Rover’s Descent and Touchdown on Mars (Official NASA Video)
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESVsjWW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(142)
Płakałjakczyt...
miesiąc temu
Do wszystkich geniuszy foliarstwa. To nie jest fota jeziora a samego malutkiego odwiertu. Dlatego jest to okrągłe.
W imię ojca i...
miesiąc temu
Emigrant
Rafi
miesiąc temu
Regularność wszystkich parametròw tego zagłębienia daje blizką zeru szanse tej teori !!!🤔
bESVsjWX
Wind
miesiąc temu
O, mój zakamieniony zwew, który oddałem na śmieci wielko gabarytowe:)
Piotrpl
miesiąc temu
Zatajanie to zrobią przed nami
Coś
miesiąc temu
Zapowiada się ciekawie
toppit
miesiąc temu
Każda farma ma swojego właściciela.
Dziadek
miesiąc temu
Działki są już sprzedane?
Ruski
miesiąc temu
Za kilof sorry,ale masz rację. Ledwie co dolecieli,a już mają"kopać".
Marek
miesiąc temu
To co uważacie że wszystko samo powstało samo się zaplanowało? Tylko po co ?
Marek
miesiąc temu
To co uważacie że wszystko samo powstało samo się zaplanowało tak poprostu bez celu z niczego ? Tylko po co
Heniek
miesiąc temu
Na Marsie istniało życie i to cywilizacja. Nawet jak znajdą resztki cywilizacji to i tak się nie dowiemy. Jedynie powiedzą o małych żyjątkach. Twarde dowody o cywilizacji na Marsie kryją się pod powierzchnią i to tam powinni szukać.
Wzburzony
miesiąc temu
Nazwa tej planety czyli Mars obraża uczucia religijne milionów Polaków.To porazajacy skandal że została ona nazwana imieniem nieistniejacego i pogaskiego bóstwa wojny!A przecież jst tylu Świętych Męczenników Chrześcijanskich którzy nieśli kaganiec oświaty i to nimi powinno się zastąpić tą bezbożną nazwę.Chociažby nasz ukochany Ojciec Święty JP2.To niebywale ważna kwestia ktra poinna być poruszona przez poskich czyli katolickich parlamętarzystów z PiS w Parlamęcie Europejskim.
bESVsjWP
Ant
miesiąc temu
Artykuł o wodzie na Marsie a 3/4 komentarzy o polityce. Naród wspaniały, tylko ludzie....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić