Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Odinstaluj te aplikacje. Mogą być groźne dla Twojego bezpieczeństwa

0

Google ostrzega przed niektórymi programami, które mogą bardzo niekorzystnie wpływać na bezpieczeństwo użytkowników i usuwa je ze sklepu Play. Jeżeli samodzielnie zainstalowaliśmy je jednak smartfonie, to musimy je sami odinstalować. O jakich programach mowa?

Odinstaluj te aplikacje. Mogą być groźne dla Twojego bezpieczeństwa
Masz te aplikacje na smartfonie? Uważaj! (Pixabay)

Użytkownicy mogą ściągać wiele aplikacji ze sklepu działającego w systemie operacyjnym Android, ale nie wszystkie są bezpieczne. Google co jakiś czas usuwa programy, które mogą skutkować np. utratą oszczędności w banku czy włamaniem na konto pocztowe.

Tak jest również tym razem. Amerykański gigant wskazał aplikacje, których działanie może być dla użytkowników niezwykle groźne. Chodzi przede wszystkim o utratę danych, przejęcie dostępu do telefonu przez wrogie podmioty oraz brak transparentności.

Jakie aplikacje należy usunąć samodzielnie z telefonu?

Google wskazuje, że nie jest w stanie usunąć aplikacji z naszych smartfonów. O ile firma pozbędzie się podejrzanych programów ze sklepu, to już deinstalacja z telefonów pozostaje w naszym zakresie.

Które programy koniecznie powinniśmy usunąć z pamięci urządzenia? To Vultur (kradnie dane do logowania do bankowości elektronicznej), FakeAdBloker (może instalować zewnętrzne oprogramowanie), Hook (udostępnia zewnętrznym podmiotom nasz ekran) oraz inne aplikacje.

  1. Lion Voice Changer
  2. Metal Wallpaper & HD Theme
  3. Photo Editing & Lucy Camera
  4. UC Browser
  5. Virus Cleaner – Antivirus Free & Phone Cleaner
  6. Cool Emoji Maker
  7. Honey Video & Photo Maker.
  8. File Manager Pro - Manager SD Card/Explorer
  9. Car Racing 2019
  10. 4K Wallpaper (Background 4K Full HD)

Powyżej wskazane to oczywiście tylko część z listy, która została udostępniona przez Google. Warto dodać, że aplikacje te pobrano tysiące razy. Należy sprawdzić, czy nie mamy którejś z nich na naszym smartfonie — dla bezpieczeństwa i spokoju korzystania ze smartfona.

Specjaliści dodają, że powinniśmy pobierać wyłącznie oprogramowanie znane i mające wiele pozytywnych opinii. To sposób na ochronę przed cyberprzestępcami.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić