aktualizacja 

Podróż z Londynu do Nowego Jorku w 80 min. "Nowa era lotów"

114

Spektakularny projekt hiszpańskiego inżyniera Oscara Viñalsa. Naukowiec zaprojektował naddźwiękowy samolot pasażerski, który mógłby osiągnąć spektakularne wyniki na długich trasach. Maszyna miałaby pokonywać dystans z Londynu do Nowego Jorku w zaledwie 80 minut.

Podróż z Londynu do Nowego Jorku w 80 min. "Nowa era lotów"
Podróż z Londynu do Nowego Jorku w 80 min. "Nowa era lotów" (Twitter, Oscar Vinals)

Podróż samolotem z Londynu do Nowego Jorku trwa średnio 8 godzin. Hiszpański inżynier zaprojektował maszynę, która ma być w stanie pokonać ten dystans w 80 minut. Jak informuje Oscar Viñals, nowoczesny samolot ma się poruszać z prędkością ponad 4 tys. km/h. Jest to prędkość trzykrotnie większa niż prędkość dźwięku.

Naddźwiękowy samolot. Podróż z Londynu do Nowego Jorku w 80 min

Naddźwiękowy samolot przyszłości ma się nazywać Hyper Sting. Maszyna ma być długa na ok. 100 metrów długości. Na jej pokładzie ma zmieścić się od 130 do nawet 170 pasażerów. Dla porównania Boeing 737-800 będący w wyposażeniu LOT-u, jest długi na ok. 40 metrów, jego prędkość maksymalna to 946 km/h, a na pokład może zabrać od 162 do 189 pasażerów.

Oscar Viñals, twórca projektu, zapewnia, że jego maszyna miałaby wytwarzać mniej zanieczyszczeń i hałasu w porównaniu do znanego na świecie Concorda, który osiągał prędkość ponad 2 tys. km/h. Aby pomysł mógł zostać zrealizowany, hiszpański inżynier twierdzi, że potrzebny jest znaczący postęp technologiczny. Jego zdaniem, nastąpi on dopiero za około 10 lat. Gdyby udało się stworzyć Hyper Stinga, miałaby to być "nowa era lotów".

Nowa era lotów naddźwiękowych może być tuż za rogiem, ale istnieją wyzwania do pokonania, jeśli chodzi o latanie z prędkością większą niż prędkość dźwięku - zaznacza naukowiec cytowany przez "Polsat News".
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Również firma Boom Supersonic planuje w najbliższej przyszłości wypuszczenie na rynek podobnego samolotu. Jego nazwa to Overture. Maszyna miałaby osiągać prędkość 2 tys. km/h, a na pokładzie mogłoby podróżować od 65 do 80 pasażerów. Trasę Londyn - Nowy Jork pokonywałby w ok. 3,5 h.

Firma zapowiada, że samolot ma wejść do produkcji w 2024 roku. Dwa lata później miałyby rozpocząć się testy, a w 2029 roku maszyna mogłaby wejść na rynek. Są to jednak dość optymistyczne prognozy. Mimo to, zagraniczne linie lotnicze takie jak American Airlines, Japan Airlines czy United Airlines postanowiły już teraz złożyć zamówienie na nowoczesne maszyny i wpłacić bezzwrotne kaucje.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Lądowanie Ryanaira w Bristolu. Pilot posadził maszynę przy bardzo silnym wietrze
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić