Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Wiktoria Policha
Wiktoria Policha
|
aktualizacja

29 mln lat świetlnych od Ziemi. "Absolutnie spektakularne", co tam jest

59
Podziel się:

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to maszyna, dzięki której możemy podziwiać niesamowite zdjęcia kosmosu, jakiego jeszcze nie znamy. Najnowsze fotografie wykonane przez teleskop, prezentują, odległą o ponad 29 milionów lat świetlnych od Ziemi galaktykę IC 5332. NASA opublikowała bardzo dokładne zdjęcia kosmosu, których do tej pory świat jeszcze nie widział.

29 mln lat świetlnych od Ziemi. "Absolutnie spektakularne", co tam jest
Spektakularne zdjęcia galaktyki IC 5332. Teleskop Jamesa Webba odsłonił nowe gwiazdy (Twitter, @NASAWebb, NASA)

Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba, świat może oglądać bardzo dokładne zdjęcia kosmosu. Choć jego starszy brat, teleskop Hubble'a dostarczał wcześniej informacje o nowych przestrzeniach kosmicznych, nie jest aż tak dokładny. NASA opublikowała zdjęcia galaktyki IC 5332 oddalonej od Ziemi o ponad 29 milionów lat świetlnych.

Agencja kosmiczna porównała fotografie galaktyki IC 5332 wykonane jedną i drugą maszyną. Dzięki teleskopowi Webba oczom ludzkości ukazały się nowe gwiazdy oraz "kości" dalekiej galaktyki. Szczegóły fotografii opisuje "Live Science":

Świeży obraz zagląda za pył, ukazując sieć gazu i gwiazd. Nowe zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ujawniło ukrytą gazową strukturę "kostną" odległej galaktyki. Jest to absolutnie spektakularne - czytamy.

Spektakularne zdjęcia galaktyki IC 5332. Teleskop Jamesa Webba odsłonił nowe gwiazdy

Kosmiczny węzeł gazu, pyłu i gwiazd należy do galaktyki spiralnej IC 5332, znajdującej się w Gwiazdozbiorze Rzeźbiarza ponad 29 milionów lat świetlnych od Ziemi. Ponieważ znajduje się niemal idealnie przodem do Ziemi, ramiona spiralne sfotografowanej galaktyki są niezwykle wyraźnie widoczne.

To nie pierwszy raz, kiedy IC 5332 została uwieczniona na zdjęciu. Galaktykę uwiecznił wcześniej teleskop Hubble'a. Wykonane fotografie nie są jednak tak dokładne jak zdjęcia zrobione maszyną Jamesa Webba. Hubble nie widzi w zakresie podczerwieni widma elektromagnetycznego, podczas gdy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba tak. Właśnie dlatego nowe zdjęcia zawierają bardzo dużo nieznanych wcześniej szczegółów.

Galaktyka IC 5332 jest szeroka na ok. 66 tys. lat świetlnych. To mniej więcej dwie trzecie wielkości naszej Drogi Mlecznej, podaje "Live Science". Strona poświęcona nauce dodaje też, w czym pomogą dokładne zdjęcia wykonane przez teleskop Webba.

W przypadku IC 5332 naukowcy mają nadzieję, że porównując obrazy odległej galaktyki z Hubble'a i JWST, mogą dowiedzieć się więcej o składzie i strukturze galaktyki, a także o tym, jak mogą one przełożyć się na bardziej ogólne wzorce obserwowane we wszystkich galaktykach spiralnych.
Zobacz także: Albert Einstein miał rację. Sensacyjne odkrycie z Teleskopu Hubble’a
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(59)
Romek
2 miesiące temu
Dlaczego tym teleskopem nie spladruja Marsa...jak widać coś co było 29mln lat temu to na Marsie można policzyć ziarenka piasku a nie wysyłają łazika co się błąka
Nemeczek
2 miesiące temu
Jak cokolwiek może sfotografować cokolwiek z takiej odległości??? To się nigdy nie zmieści w mojej głowie!!! Chociaż teorię znam.
Hej
2 miesiące temu
A w jakiej galaktyce mieszka Bóg i na której planecie jest raj?
gosc000
2 miesiące temu
Cholera ja to samo widzę po większej ilości alkoholu, nawet podwójnie. Szacun, że powstały takie aparaty.
ADAM
2 miesiące temu
Tak wyglądała 29 milionów lat temu a dzisiaj może jej nie być bo jakaś super cywilizacja potrzebowała energii...
Sss
2 miesiące temu
Niech napiszą co się dzieje obecnie na księżycu całkiem niedaleko....
C.B
2 miesiące temu
Artykuł o nowych zdjęciach odległej galaktyki a 90procent komentujących gówniarzy rzuciło się opluwać kościół,księży i wierzących. Są tacy co nie wierzą w Boga a wierzą w to,że ziemia jest płaska należało by ich według tu komentujących ukamienować.wszyscy którzy tak szczekają na chrześcijan ,jakoś tak omijają islam a niewiele się różni.
Anna
2 miesiące temu
Ciekawe jakie tam stwory żyją, czy równie głupie jak ludzkość niszcząc własną planetę
Zdzichu
2 miesiące temu
Teraz widzicie, że bycie religijnym niekoniecznie oznacza bycie na wysokim poziomie duchowym. Nieuczestniczenie w obrzędach religijnych oraz niewierzenie w dogmaty lub doktryny, nie przeszkadza nikomu w osiągnięciu wyższej duchowości lub wyższych sfer życia pozagrobowego. Więc kler do roboty, do sprzątania ulic i klatek schodowych, albo na budowę. Bo nowy nasz rząd już nie będzie utrzymywał kleru z naszych podatków.
Jarek
2 miesiące temu
Jak to daleko jest, to ten raj z bogiem o którym mówi kler jest jeszcze dalej? A nieba i piekła tym teleskopem Webba jeszcze nie widać?
de Bil
2 miesiące temu
Pozna taki szczeniak na smafonie prawdę i nie chce chodzić na religię,ale prezes już obiecał coś z tym zrobić
TW Balbina
2 miesiące temu
Przecież wg uczonych kościoła świat istnieje góra 10 tys lat hahahaha
Rozum
2 miesiące temu
Zamiast religii wprowadzić astronomię
Uczeń 🖕🖕🖕�...
2 miesiące temu
Wg ignoranta Garnka i jego bystrej Nowak tam jest niebo gdzie mieszka bozia a nie żadna galaktyka
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić