Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Modzelewska
|

Pył w powietrzu zbiera żniwa. 307 tys. zgonów w Europie w jeden rok

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
313
Podziel się:

Najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) pokazuje, jak dużym problemem jest zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym. Instytucja oszacowała, że szkodliwe dla zdrowia cząsteczki powietrza w samym 2019 roku przyczyniły się do 307 tys. przedwczesnych zgonów.

Pył w powietrzu zbiera żniwa. 307 tys. zgonów w Europie w jeden rok
Zanieczyszczenie powietrza na świecie to poważny problem (aqicn.org)

Raport Europejskiej Agencji Środowiska "Health impacts of air pollution in Europe" ukazał się przed Clean Air Forum, które odbędzie się 18 i 19 listopada br. Podczas wydarzenia przedstawiciele państw członkowskich UE będą dyskutowali o jakości europejskiego powietrza.

Najnowsze dane wskazują, że w 2019 roku było ono mniej zanieczyszczone niż w 2018 roku, ale nadal trzy kluczowe zanieczyszczenia - drobny pył zawieszony, dwutlenek azotu oraz ozon w warstwie przyziemnej są poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.

EEA oszacowała, że w 2019 roku 307 tys. osób zmarło przedwcześnie z powodu narażenia na zanieczyszczenie pyłem drobnym, a co najmniej 58 proc. z nich, czyli 178 tys. osób można by uratować, gdyby wszystkie państwa członkowskie UE dostosowały się do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i utrzymały jakość powietrza zgodnie z rekomendowanymi wartościami - 5 µg/m3.

Zanieczyszczenia powietrza, takie jak drobne pyły zawieszone PM 2,5 (aerozole atmosferyczne o średnicy nie większej niż 2,5 μm) są bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Przyczyniają się do chorób serca oraz udarów, które są najczęstszymi przyczynami przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Powodują również choroby płuc i raka płuc.

Problem zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na zdrowie jest poważny, dlatego UE postawiła sobie za cel zmniejszenie liczby przedwczesnych zgonów z powodu narażenia na drobny pył zawieszony o ponad 55 proc. do 2030 rok (w porównaniu do danych z 2005 roku).

Inwestowanie w czystsze ogrzewanie, mobilność, rolnictwo i przemysł zapewnia lepsze zdrowie, produktywność i jakość życia wszystkim Europejczykom, a zwłaszcza najsłabszym. Te inwestycje ratują życie, a także pomagają przyspieszyć postęp w kierunku neutralności węglowej i silnej bioróżnorodności – powiedział Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy EEA.

Dane EEA pokazują, że poziomy zanieczyszczenia powietrza wciąż utrzymują się powyżej limitów ustalonych przez Unię Europejską. Organizacja uważa jednak, że jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć przyjęte cele. Zwłaszcza że w latach 2005-2019 liczba przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza spadła o jedną trzecią.

Zobacz także: Zobacz także: Globalne ocieplenie: Kanibalizm jako nowy sposób walki ze zmianami klimatycznym
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(313)
robol
5 miesięcy temu
jak tylko przeczytałem o tym pyle to nie oddycham , już mogę czy nie ?
Jmc777
5 miesięcy temu
To od dawna było wiadomo że będzie opłata za oddychanie te ćwoki z UE są oderwani od rzeczywistości mówią jedno ,a swoje robią
Aluś
5 miesięcy temu
Ten pył to jest puszczany z samolotów już od 13 lat aluminium plus jeszcze coś. Woda w Polsce ozonowana ciekawe jest jaki efekt daje zatrucie ozonem?
Gostek
6 miesięcy temu
To nie pyl. To bedzie efect vaccine covid19(szpryce przeciw. Srovid 19) przekonacie sie.....
Mike
6 miesięcy temu
A jak myślicie, skąd nagle taka inflacja i skok cen ropy i gazu? Bo OZE na Zachodzie dały du....y w tym roku (zachmurzenie i słaba cyrkulacja powietrza). To jest jak domino. Brakuje prądu z OZE, to trzeba przeprosić się z gazem, skoro większy popyt na gaz to ropa też do góry, a dalej to już lawina zdarzeń. Kolejny przykład jak UE dała du...y, a "car" znowu się cieszy, bo rura już druga puszczona będzie kasy, że hej!!! 😀
Mike
6 miesięcy temu
Ciekawe, czy UE bierze pod uwagę klimat w zachodniej i środkowej Europie. Jaka jest cyrkulacja powietrza na zachodzie, przecież tam ciągle wieje, ciągle przechodzą niże. Ile oni mają dni z mrozem, a ile jest u nas!!!
Mike
6 miesięcy temu
Powietrze nie ma granic! Polacy mogą z zimna poumierać a i tak będą syfem oddychać, bo to zależy skąd wiatr przywieje. Chiny 1/3 światowej emisji zanieczyszczeń! Pozostałe to Indie, USA, Brazylia. To nie tylko przemysł, ale także pożary i wypalania. Wystarczy wpisać w google jak kula ziemska jest spowita dymem, ile jest pożarów. A Polaczki chcą być zawsze bardziej święci od Świętego. Na szczycie klimatycznym nie było największych trucicieli, a Polaczki deklarowały, że odejdą od węgla w 10-20 lat!!!! Aż ku....ca człowieka bierze, jak widzi co te urzędasy robią od wielu lat z tym krajem!!!!
Lacia
6 miesięcy temu
To w końcu covid zabiją czy pył bo już sama nie wiem czym nas strasza
Kumaty
6 miesięcy temu
To się nazywa: "CHEMTRAILS"...
Mike
6 miesięcy temu
Polityka i biznes! Tylko to się na liczy! Jakoś nikomu z rządu nie przeszkadza kasować miliardy z akcyzy na papierosy, które trują o wiele bardziej. Nie przeszkadza urzędasom to, że żywność to chemia i syf nie do jedzenia! Ech... można by pisać...
Andrzej
6 miesięcy temu
Ciekawe jak mocno Amerykanie i Niemcy zanieczyścili bronią chemiczną i biologiczną atmosferę .Celowo palono wielkie obszary leśne pod dyktando NWO aby przyroda nie pomogła w oczyszczaniu powietrza .
M'59
6 miesięcy temu
I znowu na konferencję nt. CZYSTOŚCI POWIETRZA , przylecą setkami odrzutowców . Nie ma na świecie gorszych hipokrytów niż politycy i eko oszołomy ( no chyba że księża ).
M'59
6 miesięcy temu
I znowu na konferencję nt. CZYSTOŚCI POWIETRZA , przylecą setkami odrzutowców . Nie ma na świecie gorszych hipokrytów niż politycy i eko oszołomy ( no chyba że księża ).
Tom
6 miesięcy temu
Niemcy czyste,a tytuł nad europą toksyczna chmura. Zastanówcie się co piszecie, bo u niemców jest nie wiele lepsze powietrze niż u nas, a na ukrainie jest mega czyste.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić