o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Kuczera
|

Szykują nowe prawo. "Niespodzianka" dla rozwodników

1515
Podziel się

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt zmian w kodeksie rodzinnym. Jakie niespodzianki szykuje resort Zbigniewa Ziobry? Procesy rozwodowe będą droższe i dłuższe. Uzyskanie rozwodu na ledwie jednej rozprawie będzie niemożliwe.

Szykują nowe prawo. "Niespodzianka" dla rozwodników
Resort Ziobry zarobi na rozwodnikach! Pojawił się projekt ustawy (PAP, PAP/Rafał Guz)
bESqhsXp
"Polski system prawny otacza opieką instytucje małżeństwa. Małżeństwo wciąż pozostaje w Polsce ważną instytucją społeczną" - czytamy w uzasadnieniu do projektu zmian w kodeksie rodzinnym, o którym pisze "Fakt".

Resort Zbigniewa Ziobry zwraca uwagę na to, że Konstytucja RP nakazuje państwu podejmowanie działań, które "umacniają więzi między osobami tworzącymi rodzinę, a zwłaszcza więzi istniejące między rodzicami i dziećmi oraz między małżonkami". Dlatego ministerstwo postanowiło doprowadzić do rewolucji w rozwodach.

Resort Ziobry zarobi na rozwodnikach! Pojawił się projekt ustawy

Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że nowe przepisy doprowadzą do "usprawnienia postępowania w sprawach o rozwód lub o separację, wprowadzając rozwiązania mające ograniczyć instytucje wpływające w istotny sposób na czas trwania tych postępowań".

bESqhsXr
Zobacz także: Pracodawca sprawdzi certyfikat covidowy? Bodnar: Czas najwyższy wprowadzić ograniczenia

Zdaniem "Faktu", efekt wprowadzonych przepisów będzie odwrotny od oczekiwanego. O rozwód będzie trudniej, a cały proces stanie się droższy. Dlaczego? Gdy o rozstanie wystąpią rodzice posiadający małe dzieci, konieczne będzie przeprowadzenie specjalnego postępowania informacyjnego.

bESqhsXx

Kto poprowadzi takie postępowanie? Sędzia lub referendarz sądowy. Jego zadaniem będzie poinformowanie rodziców o "indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa". Proces ma trwać co najmniej miesiąc. Dlatego rodzice będą musieli zapomnieć o szybkim rozstaniu i otrzymaniu rozwodu na ledwie jednej rozprawie.

Resort Ziobry twierdzi, że takie działania mają na celu dobro dzieci, tak by ważna decyzja o rozwodzie nie była podejmowana pochopnie.

"Nadrzędnym celem tego postępowania jest pojednanie stron, w konsekwencji, którego strony zrezygnują z rozwodu czy separacji" - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy, które przytacza "Fakt".
bESqhsXy

Co ważne, postępowanie będzie obowiązkowe. Jeśli rodzice wnioskujący o rozwód nie wezmą w nim udziału, to wniosek w ogóle nie rozstanie rozpatrzony przez sąd. Rodzice będą mogli też wnioskować o darmową mediację. Zdaniem ministerstwa, to również przyspieszy procesy rozwodowe. "Fakt" twierdzi, że będzie zgoła inaczej - mediacje potrafią trwać od trzech do sześciu miesięcy.

Zmienią się też wysokości opłat. Obecnie w przypadku orzekania o rozwodzie wpłaca się do sądu 600 zł, a połowa tej kwoty jest zwraca w momencie, jeśli dojdzie do rozwodu bez orzekania o winie. Nowe przepisy zakładają, że zwrot będzie możliwy tylko w przypadku separacji.

Ministerstwo Sprawiedliwości wylicza, że w ten sposób budżet państwa zyska 9,5 mln zł miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESqhsXS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1515)
Polak
5 dni temu
Ktoś nawet jak Pijany sprytniejszy od kogoś ... nagrywać Wideo ,bluzgać czyjeś imię ?....;)no no może kiedyś się przyda wideo ... MT.7,7-11 "Szukajcie a znajdziecie , Kołaczcie a otworzą wam, proście a będzie wam dane " ;)
Duke Dokument...
6 dni temu
Rozwód także już nie jest w Polsce legalny
Bcb
6 dni temu
Mąż pije i nawala żonę ale rozwodu nie będzie
bESqhsXT
1458
6 dni temu
Ile rozwodów przez przemoc w rodzinie.Katawana żona i dzieci.Sama przez to przeszłam.a P.sędzina mówi A co to takiego jak ojciec da klapsa dziecku. Ja do sędziny:A czemu wysoki sąd sobie klapsa nie da na dzień dobry.Przysiegam tak powiedziałam
1458
6 dni temu
LUDZI OPAMIĘTAJCIE SIĘ.TO NORMALNIE DYKTATURA SIĘ ROBI.NIEDŁUGO OBYWACIELE BĘDĄ PYTAĆ CZY IM MOZNO ODDYCHAĆ
Ciekawy.
7 dni temu
Jak rozwód będzie niemożliwy czy to komu przeszkadza. Można żyć bez ślubu, a dzieci i tak będą miały ojca i matkę. Kościuł nie zarobi, urząd nie zarobi,właściciele restałracji nie zarobią można wymieniać dalej ale czy to ma sens przy nowym ładzie.
Motorynka ;)
7 dni temu
Wiem wiem 🙂Panie Ziebro !!!;D- jeden burek z łopatowa chce się rozwodzić ze swymi umiejętnościami .Czy to także bierzemy pod uwagę jako rozwód?..;D gość nie chciał przyjąć swej szczepionki gdyż on szczekać potrafi ...i jeszcze pił alkohol i w dodatku w miejscu publicznym ;poważnie panie ziebro ...
Monika
7 dni temu
Dla dzieci zawsze lepszy szybki rozwód. CUDOWNE ŻYCIE W PEŁNEJ RODZINIE, JAKA BY NIE BYŁA - PatoZabobon. A po rozwodzie dziecko powinno wybrać z kim chce być, samo to czuje najlepiej, a nie pseudopsycholodzy ( życiowi nieudacznicy )
Kkk
1 tyg. temu
Skoro się rozstają to znaczy że już nigdy nie będzie tak samo to wiemy więc przeciąganie i bicie kasy przez rząd????
Rozwód dla wy...
1 tyg. temu
Jackowi K. Z TVP się jeszcze udało.. !
angela
1 tyg. temu
Powinny być większe opłaty za rozwód. Ludzie potrafią wydać i 80 tys na ślub to co to jest ze 2 tys opłaty za rozwód albo więcej to się poważnie zastanowią a nie biorą śluby z byle kim bo chwilowo nie ma kto kupić kapsułek do zmywarki albo taki ma się kaprys ... Xd a zaraz rozwód bo jednak się znudziło ... Xd
ZET
1 tyg. temu
to jakieś żarty, cztery lata już nie mogą mnie rozwieść, a nadęta SSR Beata Kaszuba zapowiada, że potrwa to 15 lat i mnoży koszty postępowania, rozdając na prawo i lewo pieniądze biegłym specjalistom, którzy jedynie komplikują proste rzeczy. Co tu jeszcze można spieprzyć? Złodziejka żona ukradła dzieci i majątek, a oni to utrwalają. Feminazistoska banda od przemysłu rozwodowego. Wszyscy WON!
Victoria
1 tyg. temu
I slusznie ! Rozwod to teraz normalnosc . Rozpad rodziny I dramat dla dzieci , trauma na cale zycie. A moze by tak popracowac nad soba. Koszty mniejsze nie beda bo dojda falszywe oskarzenia , alienacja rodzicielska , alimenty I sprawy sadowe trwajace lata w walce o dzieci.Izolowanie dzieci od jednego rodzica, dziadkow. to juz plaga w naszym kraju. Wszystko to wiaze sie z rozwodem . A czesto zycie z tym nowym kims wcale nie musi byc piekniejsze .
bESqhsXL
uno
1 tyg. temu
Pewne jest tylko jedno, to doprowadzi do jeszcze szybszego odejścia społeczeństwa od formalnych związków.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić