Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Szykują nowe prawo. "Niespodzianka" dla rozwodników

1516
Podziel się:

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt zmian w kodeksie rodzinnym. Jakie niespodzianki szykuje resort Zbigniewa Ziobry? Procesy rozwodowe będą droższe i dłuższe. Uzyskanie rozwodu na ledwie jednej rozprawie będzie niemożliwe.

Szykują nowe prawo. "Niespodzianka" dla rozwodników
Resort Ziobry zarobi na rozwodnikach! Pojawił się projekt ustawy (PAP, PAP/Rafał Guz)
"Polski system prawny otacza opieką instytucje małżeństwa. Małżeństwo wciąż pozostaje w Polsce ważną instytucją społeczną" - czytamy w uzasadnieniu do projektu zmian w kodeksie rodzinnym, o którym pisze "Fakt".

Resort Zbigniewa Ziobry zwraca uwagę na to, że Konstytucja RP nakazuje państwu podejmowanie działań, które "umacniają więzi między osobami tworzącymi rodzinę, a zwłaszcza więzi istniejące między rodzicami i dziećmi oraz między małżonkami". Dlatego ministerstwo postanowiło doprowadzić do rewolucji w rozwodach.

Resort Ziobry zarobi na rozwodnikach! Pojawił się projekt ustawy

Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że nowe przepisy doprowadzą do "usprawnienia postępowania w sprawach o rozwód lub o separację, wprowadzając rozwiązania mające ograniczyć instytucje wpływające w istotny sposób na czas trwania tych postępowań".

Zobacz także: Pracodawca sprawdzi certyfikat covidowy? Bodnar: Czas najwyższy wprowadzić ograniczenia

Zdaniem "Faktu", efekt wprowadzonych przepisów będzie odwrotny od oczekiwanego. O rozwód będzie trudniej, a cały proces stanie się droższy. Dlaczego? Gdy o rozstanie wystąpią rodzice posiadający małe dzieci, konieczne będzie przeprowadzenie specjalnego postępowania informacyjnego.

Kto poprowadzi takie postępowanie? Sędzia lub referendarz sądowy. Jego zadaniem będzie poinformowanie rodziców o "indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa". Proces ma trwać co najmniej miesiąc. Dlatego rodzice będą musieli zapomnieć o szybkim rozstaniu i otrzymaniu rozwodu na ledwie jednej rozprawie.

Resort Ziobry twierdzi, że takie działania mają na celu dobro dzieci, tak by ważna decyzja o rozwodzie nie była podejmowana pochopnie.

"Nadrzędnym celem tego postępowania jest pojednanie stron, w konsekwencji, którego strony zrezygnują z rozwodu czy separacji" - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy, które przytacza "Fakt".

Co ważne, postępowanie będzie obowiązkowe. Jeśli rodzice wnioskujący o rozwód nie wezmą w nim udziału, to wniosek w ogóle nie rozstanie rozpatrzony przez sąd. Rodzice będą mogli też wnioskować o darmową mediację. Zdaniem ministerstwa, to również przyspieszy procesy rozwodowe. "Fakt" twierdzi, że będzie zgoła inaczej - mediacje potrafią trwać od trzech do sześciu miesięcy.

Zmienią się też wysokości opłat. Obecnie w przypadku orzekania o rozwodzie wpłaca się do sądu 600 zł, a połowa tej kwoty jest zwraca w momencie, jeśli dojdzie do rozwodu bez orzekania o winie. Nowe przepisy zakładają, że zwrot będzie możliwy tylko w przypadku separacji.

Ministerstwo Sprawiedliwości wylicza, że w ten sposób budżet państwa zyska 9,5 mln zł miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1516)
xyz
rok temu
Nie lepiej zapłacić jakiś podatek rozwodowy, niż męczyć jeszcze ludzi, którzy pomylili się w miłości. Przecież to ludzka rzecz, zakochać się ponownie w innej osobie. Zachowajmy jakieś granice rozsądku bo młodzi ludzie przestaną żyć oficjalnie w związkach. Wiadomo, że można ich zachęcić programem, ale suma summarum wzbudza to większą niepewność u par, które mogły by się zdecydować na cywilny.
Polak
rok temu
Ktoś nawet jak Pijany sprytniejszy od kogoś ... nagrywać Wideo ,bluzgać czyjeś imię ?....;)no no może kiedyś się przyda wideo ... MT.7,7-11 "Szukajcie a znajdziecie , Kołaczcie a otworzą wam, proście a będzie wam dane " ;)
Duke Dokument...
rok temu
Rozwód także już nie jest w Polsce legalny
Bcb
rok temu
Mąż pije i nawala żonę ale rozwodu nie będzie
1458
rok temu
Ile rozwodów przez przemoc w rodzinie.Katawana żona i dzieci.Sama przez to przeszłam.a P.sędzina mówi A co to takiego jak ojciec da klapsa dziecku. Ja do sędziny:A czemu wysoki sąd sobie klapsa nie da na dzień dobry.Przysiegam tak powiedziałam
1458
rok temu
LUDZI OPAMIĘTAJCIE SIĘ.TO NORMALNIE DYKTATURA SIĘ ROBI.NIEDŁUGO OBYWACIELE BĘDĄ PYTAĆ CZY IM MOZNO ODDYCHAĆ
Ciekawy.
rok temu
Jak rozwód będzie niemożliwy czy to komu przeszkadza. Można żyć bez ślubu, a dzieci i tak będą miały ojca i matkę. Kościuł nie zarobi, urząd nie zarobi,właściciele restałracji nie zarobią można wymieniać dalej ale czy to ma sens przy nowym ładzie.
Motorynka ;)
rok temu
Wiem wiem 🙂Panie Ziebro !!!;D- jeden burek z łopatowa chce się rozwodzić ze swymi umiejętnościami .Czy to także bierzemy pod uwagę jako rozwód?..;D gość nie chciał przyjąć swej szczepionki gdyż on szczekać potrafi ...i jeszcze pił alkohol i w dodatku w miejscu publicznym ;poważnie panie ziebro ...
Monika
rok temu
Dla dzieci zawsze lepszy szybki rozwód. CUDOWNE ŻYCIE W PEŁNEJ RODZINIE, JAKA BY NIE BYŁA - PatoZabobon. A po rozwodzie dziecko powinno wybrać z kim chce być, samo to czuje najlepiej, a nie pseudopsycholodzy ( życiowi nieudacznicy )
Kkk
rok temu
Skoro się rozstają to znaczy że już nigdy nie będzie tak samo to wiemy więc przeciąganie i bicie kasy przez rząd????
Rozwód dla wy...
rok temu
Jackowi K. Z TVP się jeszcze udało.. !
angela
rok temu
Powinny być większe opłaty za rozwód. Ludzie potrafią wydać i 80 tys na ślub to co to jest ze 2 tys opłaty za rozwód albo więcej to się poważnie zastanowią a nie biorą śluby z byle kim bo chwilowo nie ma kto kupić kapsułek do zmywarki albo taki ma się kaprys ... Xd a zaraz rozwód bo jednak się znudziło ... Xd
ZET
rok temu
to jakieś żarty, cztery lata już nie mogą mnie rozwieść, a nadęta SSR Beata Kaszuba zapowiada, że potrwa to 15 lat i mnoży koszty postępowania, rozdając na prawo i lewo pieniądze biegłym specjalistom, którzy jedynie komplikują proste rzeczy. Co tu jeszcze można spieprzyć? Złodziejka żona ukradła dzieci i majątek, a oni to utrwalają. Feminazistoska banda od przemysłu rozwodowego. Wszyscy WON!
Victoria
rok temu
I slusznie ! Rozwod to teraz normalnosc . Rozpad rodziny I dramat dla dzieci , trauma na cale zycie. A moze by tak popracowac nad soba. Koszty mniejsze nie beda bo dojda falszywe oskarzenia , alienacja rodzicielska , alimenty I sprawy sadowe trwajace lata w walce o dzieci.Izolowanie dzieci od jednego rodzica, dziadkow. to juz plaga w naszym kraju. Wszystko to wiaze sie z rozwodem . A czesto zycie z tym nowym kims wcale nie musi byc piekniejsze .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić