Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Adam Gaafar
|

Statek obcych blisko naszej planety. Profesor z Harvardu mówi wprost

197
Podziel się

Oumuamua, kosmiczny obiekt w kształcie cygara, wzbudza zainteresowanie naukowców od 2017 roku. Astrofizyk z Harvardu, prof. Avi Loeb, twierdzi, że nie jest to skała, lecz statek należący do obcej cywilizacji.

Statek obcych blisko naszej planety. Profesor z Harvardu mówi wprost
Profesor Avi Loeb (YouTube.com, KTLA5)

Oumuamua zwróciła uwagę astronomów, gdy pojawiła się w Układzie Słonecznym. Zdaniem niektórych badaczy jest to kosmiczna góra lodowa zbudowana z czystego azotu. W marcu astrofizycy z Arizona State University, Alan Jackson i Steven Desch, opublikowali dwa artykuły, w których ogłosili, że "Oumuamua była najprawdopodobniej kawałkiem lodowej skały, która oderwała się od planety podobnej do Plutona gdzieś poza Układem Słonecznym",

Innego zdania są prof. Avi Loeb i Amir Siraj. Naukowcy przekonują na łamach czasopisma New Astronomy, że teoria Jacksona i Descha jest pod wieloma względami błędna.

Wniosek, że Oumuamua to azotowa góra lodowa jest błędny, ponieważ we Wszechświecie nie ma wystarczającej ilości azotu, aby stworzyć taki obiekt, który miałby ok. 400-800 m długości i od 35 do 167 m szerokości – czytamy w uzasadnieniu badaczy.

Spór o "statek obcych"

Siraj wyjaśnia, że czysty azot rzadko występuje w kosmosie i został znaleziony tylko na Plutonie, gdzie stanowi około 0,5 proc. całkowitej masy planety. Nawet gdyby cały azotowy lód we Wszechświecie został zeskrobany z każdej planety podobnej do Plutona, ilość tego pierwiastka nadal byłaby niewystarczająca, aby wytworzyć Oumuamua – wyjaśnia współautor artykułu z New Astronomy.

Siraj i Loeb podkreślają, że wykonali odpowiednie obliczenia. Wnika z nich, że masa ezgoplanety potrzebna do powstania obiektu tej wielkości "przekroczyłaby masę gwiazd, wymagając – co najmniej – ponad 60-krotności masy gwiazdy potrzebnej do wytworzenia wszystkich planet w Układzie Słonecznym". W ocenie Siraja "jest to niedorzeczne".

Jackson i Desch odpierają te argumenty. W odpowiedzi mailowej wysłanej do redakcji serwisu Live Science Desch wyjaśnia, że ich staranne obliczenia dotyczące kosmicznych obiektów zbudowanych z azotu nie są przesadą i zgadzają się z wcześniejszymi badaniami przewidującymi, ile obiektów podobnych do Oumuamua istnieje we Wszechświecie.

Warto nadmienić w tym miejscu, czym według prof. Loeba może być Oumuamua. Naukowiec z Harvardu twierdzi mianowicie, iż nie można wykluczyć, że wspominany obiekt jest kosmicznym statkiem zwiadowczym wymarłej cywilizacji, którego zadaniem było poszukiwanie innych form życia we Wszechświecie. W opinii prof. Loeba jest to raczej wrak niż działająca maszyna.

Zobacz także: Kometa 67P jeszcze nigdy nie była tak blisko Ziemi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(197)
Petrum
3 tyg. temu
"Przyjdzie lodowiec i to będzie nasz pokrowiec " cyt. E.S.
aw15
2 miesiące temu
Od nadmiaru wiedzy mózg temu Srajowi i jego kumplowi się zagotował. "We Wszechświecie nie ma tyle azotu" To znaczy, że prawie czły azot Kosmosa jest na Ziemii i w jej atmosferze!
I tyle.
2 miesiące temu
Poprawka PROG WIEDZY.
I tyle.
2 miesiące temu
avi AVI A AVI CZY MYSLISZ..??? KIEDY GADASZ... PYTAM CIE ... BO NIE MASZ RACJI... AMATORZE !!!!!!! TEN OBIEKT MARTWY W KOSMOSIE LECZACY JEST OBIETEM .... NA KTORE WYPLYWAJA SILY ISTOT Z ZASWIATOW..POPRZEZ WIELE SPOSOBOW..SWOJA OBECNOSZCZ W INNYM SWIECE BLISKO ... LUB PSYCHICZNIE KONTROLUJAC LOT TEGO MARTWEGO OBIEKTU.. MY LUDZE NA ZIEMI MAMY ZERO A ZERO WIEDZY POPARTEJ NAUKA O ISTOTAJ ZYJACZYCH W INNEJ MATERI OBOK NAS..MY LUDZE NA ZIEMI Z SWOJIM PODEJSZCZEM NAUKI NIGDY NIE PRZEKROCZYMY PROB WIEDZY DO INNEGO SWIATA...BO ON JEST WYZSZYM STOPNIEM INTELIGENCJI ..GDZE WKRACZA NASZA DUSZA PO SMIERCI CIALA...PROFESORKU WIECEJ MYSL A MNIEJ GADAJ...
Gregor
2 miesiące temu
Czekaja na Jarka i jego kolegow
Xyz
2 miesiące temu
Jeszcze więcej emigrantow
Still
2 miesiące temu
Co za kosmiczne brednie :D
Denii
2 miesiące temu
Bedziemy miec nowych przyjaciół jakie to mile😁
Zosia spod Gi...
2 miesiące temu
To że ma tytuł naukowy nie świadczy o jego mądrości, czasem nadmiar inteligencji przeszkadza, spójrzcie choćby na bohatera filmu Piękny umysł, taki genialny a jednocześnie schizofrenia.
no przeciez
2 miesiące temu
głupio byłoby się ścigać technologicznie z bryłą lodu
jak ich
2 miesiące temu
stac na paliwo to lepiej niech oni do nas przylatuja
xxxx
2 miesiące temu
Przyjadą złapią covida i po co im to?
Rudy
2 miesiące temu
Ze cooooo??? Na ziemi jest wiecej azotu niz to co ma ta skala... Co za pitolenie.... Skala ta jest mniejsza niz 5% plutona. Co za brednie. Lidzie myslcie jak czytacie bajki z takich stron...
Sig
2 miesiące temu
Czytam nagłówek: "kosmiczny obiekt w kształcie cy...". Kliknąłem, a tu: "w kształcie cygara". Rozczarowanie :-/
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić