To musiało boleć. Elon Musk w jednej chwili stracił 40 satelitów

129

Należące do Elona Muska przedsiębiorstwo SpaceX straciło nawet 40 satelitów Starlink. Dzień po ich wystrzeleniu w kosmos w maszyny uderzyła burza geomagnetyczna.

To musiało boleć. Elon Musk w jednej chwili stracił 40 satelitów
SpaceX stracił nawet 40 satelitów. Zdj. ilustracyjne (Getty Images)

Przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego SpaceX poinformowało, że ​​straciło około 40 z 49 wystrzelonych w ubiegłym tygodniu satelitów. Satelity miały dotrzeć na orbitę okołoziemską i dołączyć do projektu internetu satelitarnego Starlink - podaje BBC.

Elon Musk stracił satelity

Dzień po wystrzeleniu satelitów z Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Florydzie uderzyła w nie burza geomagnetyczna. To zjawisko spowodowane intensywnym oddziaływaniem tzw. wiatru słonecznego na pole magnetyczne Ziemi.

Spółka Elona Muska poinformowała, że satelity próbowano ochronić specjalnym manewrem, jednak nie udało się go wykonać. Maszyny nie dosięgnęły orbity i ponownie schodzą w atmosferę Ziemi. - Schodzące z orbity satelity stanowią zerowe ryzyko kolizji z innymi satelitami - zapewnia SpaceX.

Wydarzenia takie jak to przypominają, że przestrzeń kosmiczna jest wyzwaniem. Wprowadzenie satelitów lub astronautów na orbitę wciąż nie jest łatwe - powiedział Jacob Geer, szef nadzoru przestrzeni kosmicznej w brytyjskiej Agencji Kosmicznej, cytowany przez BBC.

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny, który ma świadczyć usługi dostępu do szybkiego internetu na całej planecie. Docelowo ma składać się z około 12 tys. satelitów umieszczonych na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej. System jest stosunkowo drogi, ale można go stosować w miejscach, w których nie można wykonać połączeń przewodowych.

Zobacz także: Start rakiety SpaceX Elona Muska. Rozmieści na orbicie 49 satelitów
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić