Wojciech Kulik
Wojciech Kulik| 

Turysta odnalazł starożytny skarb w górach. To dary dla bogów

52

Przechadzając się po szwajcarskich Alpach, turysta zszedł z oficjalnego szlaku i zupełnie przypadkowo odkrył niezwykłe znalezisko. Natrafił na starożytny skarb! Wstępne analizy archeologów każą przypuszczać, że odnalazł on miejsce kultu, w którym składano ofiary bogom.

Turysta odnalazł starożytny skarb w górach. To dary dla bogów
Starożytna moneta odkryta w Alpach. (Służba Archeologiczna Kantonu Berno, Regula Glatz)

Latem 2020 roku turysta wybrał się w górską wyprawę. Chcąc poznać sekrety Alp zszedł z oficjalnego szlaku i natrafił na bardzo starą monetę.

Wykazując się odpowiedzialnością, mężczyzna powiadomił Służbę Archeologiczną Kantonu Berno. Wtedy jednak pandemia zatrzymała świat i wykopaliska rozpoczęły się dopiero dwa lata później.

Turysta odkrył starożytny skarb w Alpach

Okazało się, że turysta natrafił na prawdziwy skarb. Według archeologów, cytowanych na łamach magazynu Medium, odkrył on starożytne miejsce kultu, gdzie czczono i składano ofiary rzymskim bogom. Ze względu na znaczne oddalenie od osad najprawdopodobniej był to cel pielgrzymek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ruszamy w nieznane! Zaczynamy Tech Winter Challenge

Archeolodzy odkryli na miejscu łącznie około 100 monet, 27 kryształów i wiele innych artefaktów, w tym blisko 60 gwoździ do butów, zdobione broszki czy fragment tabliczki wotywnej.

Starożytne miejsce kultu między dwiema górami

Odkrycia dokonano na wysokości 2590 metrów nad poziomem morza, na płaskowyżu pomiędzy górami Ammertenhorn i Wildstrubel.

Góry – jak czytamy w artykule – idealnie nadawały się na miejsce kultu, wszak zdawały się dotykać nieba.

Nie tylko starożytni Rzymianie wiązali swoje wierzenia z majestatycznymi masywami – to samo można odnaleźć w mitologii greckiej, słowiańskiej czy nawet w wierzeniach chrześcijańskich (jak choćby objawienie na górze Synaj).

- Odkrycie pokazuje, że rzymska ludność w tym regionie czciła góry nie tylko z daleka, ale też wędrowała po nich, by być blisko bogów – skomentowała archeolożka, Regula Gubler.

Wciąż znajdujemy się na początku naszych badań, ale już teraz możemy stwierdzić, że ludzie przychodzili tu, by prosić bogów o łaskę lub dziękować im za szczęście, jakie ich spotykało - stwierdziła.

Szwajcaria znajdowała się pod rzymskim panowaniem od I wieku p.n.e. do około 400 roku n.e. To każe przypuszczać, że artefakty pochodzą mniej więcej właśnie z tego okresu.

Zresztą same monety są właśnie tak datowane: od rządów Tybierusza (przypadający na latach 20. I wieku) do czasów panowania Arkadiusza (między 395 a 408 rokiem).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić