Kamil Niewiński
Kamil Niewiński| 
aktualizacja 

Włączy Starlink nad Strefą Gazy? Elon Musk: "Będzie wspierać łączność"

Strefa Gazy przeżywa obecnie blackout - odcięta jest od prądu i od Internetu. Z tym drugim problemem pomóc może Elon Musk, a wszystko to dzięki jego kosmicznemu systemowi Starlink.

Włączy Starlink nad Strefą Gazy? Elon Musk: "Będzie wspierać łączność"
Elon Musk (Getty Images, 2023 Chesnot)

Od piątku Izrael znacznie zintensyfikował bombardowania Strefy Gazy. Całą noc region ten znajdował się pod regularnym ostrzałem artyleryjskim, a to wcale nie jest ostatnie słowo powiedziane przez siły izraelskie - powoli rozpoczyna się również operacja naziemna. Problemów w Gazie ciągle jednak przybywa, a sytuacja wydaje się coraz tragiczniejsza.

W wyniku nalotów oraz izraelskich blokad Gaza mierzy się również z tzw. blackoutem. O elektryczności można zapomnieć, tak samo zresztą jak o sygnale telefonicznym, o internecie nawet nie mówiąc. Nie działają telefony alarmowe, Palestyński Czerwony Półksiężyc (odpowiednik Czerwonego Krzyża) nie ma kontaktu z wolontariuszami, a Izrael ustanowił bardzo szczelną blokadę informacyjną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Start rakiety Elona Muska. Projekt Starlink podbija kosmos

Od świata odcięto nie tylko Hamas, ale również obywateli Gazy i osoby z innych państw - dziennikarzy, lekarzy, wolontariuszy czy siły pokojowe. Nic więc dziwnego, że temat blokady informacyjnej jest szeroko komentowany na całym świecie. Postanowił również odnieść się do niego Elon Musk.

Właściciel Tesli i SpaceX jest również twórcą projektu Starlink. To wyjątkowy system łączności satelitarnej, który pozwala na powszechny dostęp do Internetu. Na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Musk postanowił włączyć niektóre obszary tego kraju do systemu, który dopiero stawia swoje pierwsze kroki. Wygląda na to, że być może Starlink zostanie wykorzystany również w Strefie Gazy.

Starlink będzie wspierać łączność z uznanymi międzynarodowo organizacjami pomocowymi w Gazie - napisał Elon Musk w poście na platformie X (wcześniej Twitter).
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Oczywiście taką rzecz łatwiej jest powiedzieć, a trudniej zrobić. By odbierać sygnał z systemu Starlink, konieczne jest posiadanie odpowiedniego terminala. Miliarder przyznał, że do tej pory nie nastąpiło jeszcze żadne połączenie ze Strefy Gazy.

Nie jest jasne, kto jest uprawniony do wykonywania połączeń naziemnych w Gazie, ale wiemy, że żaden terminal nie wnioskował o połączenie na tym obszarze. Będziemy wspierać ONZ i inne uznane na arenie międzynarodowej grupy pomocowe - dodał Musk.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić