aktualizacja 

Zmierza w kierunku Ziemi. Ma moc 24 bomb atomowych

238

Naukowcy twierdzą, że Ziemię może rozbić asteroida Bennu z mocą równą 24 bombom atomowym. NASA uważa, że jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych znanych im asteroid.

Zmierza w kierunku Ziemi. Ma moc 24 bomb atomowych
Asteroida Bennu (NASA Goddard University of Arizona)

"Daily Mail" donosi, że szansa na zderzenie Bennu z Ziemią jest pięciokrotnie mniejsza niż ryzyko, że trafi nas piorun. Takie niebezpieczeństwo jednak istnieje. NASA oszacowała już, kiedy może do tego dojść.

Siła eksplozji może być porównywalna z równoczesną eksplozją aż 24 bomb atomowych. To z kolei oznaczałoby zagładę Ziemi i koniec świata.

Eksperci twierdzą, że do uderzenia może dojść za 159 lat. Wskazano nawet konkretny termin - tj. 24 września 2182 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Zielona granica". Agnieszka Holland: Nie czuję się bezpieczna w Polsce

Asteroida Bennu została odkryta w 1999 roku. Od tego momentu naukowcy bardzo uważnie ją obserwują. Poza tym w 2018 roku na asteroidę wysłano sondę, która pobrała próbki. Niebawem ma wrócić na Ziemię.

To dlatego Bennu jest groźna

Asteroida Bennu jest relatywnie niewielka, bowiem ma "tylko" 490 m średnicy. W tym miejscu warto wspomnieć, że planetoida, która doprowadziła do zagłady dinozaurów, miała około 9 km średnicy.

Dlaczego zatem Bennu jest groźna? Wszystko ze względu na jej odległość od Ziemi.

ABC News podało, że asteroida co sześć lat przelatuje w pobliżu naszej planety. Do jej ostatnich bliskich spotkań z Ziemią doszło w latach 1999, 2005, a także 2011. Eksperci uważają, że szansa na zderzenie asteroidy z naszą planetą nie jest wielka.

Badania dotyczące Bennu prowadzi m.in. Dante Laurett z Uniwersytetu w Arizonie. Uważa on, że istnieje 46 proc. szansy na to, iż asteroida uderzy w Słońce. Ryzyko uderzenia w Wenus szacuje się w granicach 26 proc., natomiast w kontekście Ziemi jest to tylko 10 proc.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić