"Chyba je pogrzało". Pokazali zdjęcie z gór, coś tu jest mocno nie tak

16

Władze Karkonoskiego Parku Narodowego pokazały zdjęcie z okolic Bramy Lubawskiej, które dobrze świadczy o tym, że nasz klimat ociepla się i zmienia z roku na rok. Widzimy kwitnące na początku marca modrzewie, co dotąd nie miało miejsca. Fachowcy nie mają wątpliwości, to dużo wcześniej niż zwykle.

"Chyba je pogrzało". Pokazali zdjęcie z gór, coś tu jest mocno nie tak
Karkonoski Park Narodowy pokazał zdjęcie kwitnących właśnie modrzewi, to duża nowość (Facebook, Karkonoski Park Narodowy)

Ocieplenie klimatu to fakt i z roku na rok widzimy jego skutki. Za nami rekordowy w historii pomiarów temperatury luty, a i marzec rozpoczął się od słonecznej pogody i wysokich temperatur. To nie jest normalne i mamy do czynienia z anomaliami, które zmieniają przyrodę dosłownie na naszych oczach.

Kolejny dowód płynie do nas prosto z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jeszcze nie ma połowy marca, a w górach już kwitną modrzewie. Zdjęcie pochodzi z okolic tzw. Bramy Lubawskiej i zostało żartobliwie oraz bardzo prawdziwie skomentowane przez fachowców. "Chyba je pogrzało" - napisali przyrodnicy i to celny komentarz. Jest ciepło, słońce świeci mocno, a rośliny budzą się z zimowego snu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Górale o misiu z Zakopanego. "Dla mnie to jest absurd"
Powiedzenie, że "chyba je pogrzało" nabiera dosłownego znaczenia, kiedy dużo wcześniej niż zwykle spotykamy na wzgórzach Bramy Lubawskiej modrzewie zabierające się za kwitnienie. Kwiaty żeńskie są większe, purpurowoczerwone a męskie okrągłe, jasnożółte - informuje KPN.

Uwagę zwraca jedno, faktycznie rośliny wybudziły się z zimowej hibernacji wcześniej, niż zazwyczaj. Zwykle przełom lutego i marca był jeszcze mroźny, a pogoda stawała się kapryśna. Zima doskwierała w górskich kotlinach i dopiero pod koniec marca, a czasem nawet w połowie kwietnia, pojawiały się sygnały nadchodzącej wiosny.

W tym roku to wszystko dzieje się dużo wcześniej, to efekt ocieplenia klimatu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jaka pogoda w weekend? Zima znów wraca do Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował najnowszą prognozę pogody i trzeba powiedzieć, że ta nie będzie nas rozpieszczać. Zanosi się na sporą obniżkę temperatury, będzie padać i zniknie słońce. IMGW wydał już ostrzeżenia dla dziesięciu województw Polski. Zima nadal nie odpuszcza i wraca na swoje miejsce. T

Tak będzie w najbliższych dniach, ale co czeka nas w marcu? Cóż, zapewne kolejny rekord w historii pomiarów temperatur. Od kilku lat to pewien standard.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić