aktualizacja 

Jedyne takie lotnisko na świecie. Znika dwa razy dziennie

2

Nicky Kelvin, autor serii filmów Airplane Mode odwiedził lotnisko Barra, które znajduje się na jednej z wysp archipelagu Hebrydów Zewnętrznych. Nie jest to jednak typowe lotnisko, bo jego pas startowy dwa razy dziennie znika pod wodą.

Jedyne takie lotnisko na świecie. Znika dwa razy dziennie
Lotnisko Barra znajduje się w Szkocji (YouTube)

Lotnisko Barra znajduje się na Hebrydach Zewnętrznych, ok. 65 km od wybrzeży zachodniej Szkocji. Jego pas startowy jest jednocześnie plażą publiczną, a znajdujący się na niej piasek znika pod wodą dwa razy dziennie z powodu przypływów.

Barra Airport to jedyne takie lotnisko na świecie

To jedyne komercyjne lotnisko na świecie z plażą jako pasem startowym, które zapewnia bardzo dramatyczną scenerię. Trzeba dobrze zaplanować harmonogram lotów, aby mieć pewność, że na plaży jest wystarczająco dużo miejsca, aby samolot mógł wylądować i ponownie wystartować - wyjaśnia autor nagrania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ulubione miejsce Polaków. Jeżdżą tam od kilkunastu lat

Wideo przygotowane przez Kelvina rozpoczyna się na lotnisku w Glasgow, skąd linia lotnicza Loganair dwa razy dziennie lata do i z lotniska Barra. Tam rozmawia z dwoma pilotami, którzy tłumaczą mu jak dokładnie wyglądają loty na to nietypowe lotnisko.

Kapiatn Laura Ropen wyjaśnia, że nie ma na nim żadnych świateł ani wskazówek, które umożliwiałyby lądowanie. - Wszystko zależy od osobistego osądu pilota. Plusem jest jednak to, że piasek trochę amortyzuje lądowanie - mówi w rozmowie z Kelvinem.

Lądowaniu na Barra Airport towarzyszą niezwykłe widoki

Kelvin wybrał się na lotnisko Barra samolotem typu Twin Otter, gdzie udało mu się wylądować i ponownie wystartować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: I landed on a BEACH! Exclusive behind the scenes at Barra Airport
Nie tylko sama koncepcja jest ekscytująca, ale i lądowanie, które jest tak niesamowite, jak tylko można to sobie wyobrazić. Lecisz nisko nad najpiękniejszymi wyspami Szkocji, z błękitnym morzem i białym paskiem. Można je łatwo pomylić z Karaibami - przyznał autor wideo.

Zdaniem prowadzącego program Airplane Mode, fascynujące jest również to, że wielu pracowników tego nietypowego lotniska pełni różne role. W związku z tym ta sama osoba może odprawiać podróżnych, być strażakiem oraz kontrolerem ruchu lotniczego.

Autor: MSI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić