Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Niesamowite odkrycie w Chinach. Doprowadziła do niego susza

22
Podziel się:

W rzece Jangcy w Chinach odnotowano bardzo niski poziom wody, przez co na powierzchni ukazały się trzy 600-letnie posągi. Niesamowite odkrycie cieszy się sporą popularnością. Naukowcy mają już pierwsze przypuszczenia, co do funkcji, jaką przed laty pełniły posągi.

Niesamowite odkrycie w Chinach. Doprowadziła do niego susza
Niesamowite odkrycie w Chinach. Wszystko dzięki suszy (POOL / Reuters / Forum)

Susza doskwiera obecnie wielu państwom na świecie - problem dotyka nie tylko Europy, ale jak się okazuje - również Chin. Niski poziom wody na rzece Jangcy sprawił, że udało się odkryć trzy 600-letnie posągi. Zachowały się one w bardzo dobrym stanie i obecnie cieszą się sporą popularnością wśród badaczy i turystów.

Niesamowite odkrycie w Chinach. Wszystko dzięki suszy

Do odkrycia doszło w mieście Chongqing. Nagranie udostępnione przez agencję Reuters pokazuje sporą liczbę turystów, którzy chcą z bliska obejrzeć posągi i zrobić sobie zdjęcie na ich tle. Fotografia w takim miejscu może okazać się niezwykle cenną pamiątką, bo jeśli poziom wody w Jangcy pójdzie w górę, posągi przestaną być dostępne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skutki suszy w Chinach. Niezwykłe, co odsłoniła opadająca woda

Posągi znajdują się na szarej skale, a chińscy naukowcy mają pierwsze hipotezy dotyczące ich funkcji. Według Niu Yingbina, naukowca z Chongqing Institute of Cultural Relics and Archaeology, okolice Chongqing na rzece Jangcy mogły być używane do błogosławienia łodzi, aby bezpiecznie pokonywali rzekę.

Posągi pochodzą z czasów dynastii Ming i Qing, które rządziły Chinami już w XIV wieku.

Sytuacja z częściowo wyschniętą rzeką Jangcy jest na tyle poważna, że w ostatnich dniach chińskie samoloty zasiewają chmury, aby doprowadzić do opadów deszczu w wybranych rejonach kraju. Jangcy to najważniejsza pod względem gospodarczym rzeka dla Państwa Środka, stąd też podejmowanie ekstremalnych wysiłków przez władze.

Jak podkreślają Chińczycy, przedłużają się susza w dorzeczu Jangcy "negatywnie wpływa na dostęp ludności wiejskiej i zwierząt hodowlanych do wody pitnej oraz na uprawy".

Czym jest zasiewanie chmur? To celowe rozpylanie jodku srebra przy udziale samolotów. To jedna z dostępnych form modyfikacji pogody. Celem takiego działania jest wywołanie opadów deszczu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Lewis
miesiąc temu
Kilkanaście bodaj lat temu zbudowano tamę na rzece Jang Cy i przesiedlono wiele wiosek i zatopiono wiele zabytków. Pamięć niektórych jest tak płytka jak poziom wody w rzece.
Xet
miesiąc temu
Gdyby wody przybyło w rzekach, to Tusek z resztą mafii by stracił humor, bo on działa dla Polski na zasadzie - czym gorzej tym lepiej, a grunt pod nogami szybko tracą. A pieniędzy dla Polski i tak nie uwolni
Robol
miesiąc temu
Gdy Wisła wyschnie całkiem, odkryje przodków Jarosława i ciemny naród /ten od Kurski ego /będzie miał komu pokłony składać.
Robol
miesiąc temu
Gdy Wisła wyschnie całkiem, odkryje przodków Jarosława i ciemny naród /ten od Kurski ego /będzie miał komu pokłony składać.
Sovvi EtPOgib
miesiąc temu
Mówił mi Chińczyk, że ich zdaniem to wszyscy rosjanie są takim przyrządem do dawnej młocki ryżu czyli: dwa kije (dzierżak i bijak) oraz z gązwy lub gacka składający się. Nie mniej, nie wiecej tylko to są cepy. Normalne cepy do pozyskania ziarna z suchych zbóż. No, pasują nawet z wygladu. Jak ulał.
Briç
miesiąc temu
Uhmm dziwne to skoro były pod wodą setki lat, to skąd przy nich trawa i niższy brzeg? Czyżby te posągi zostały wyniesione a nie odsłonięte?
szczery
miesiąc temu
Ktos dawno temu haraczu ekologom nie oplacil i tez mieli globalne ocieplenie
TKO
miesiąc temu
Tak
jamci
miesiąc temu
no i co teraz z katastrofą suszy, widać niższy poziom wody nie był tragedią tylko normą chyba że rzeźbili pod wodą
Popis
miesiąc temu
Bez wątpienia musieli wytwarzać za dużo smogu skoro też mieli wtedy tak niski stan wody
Złota Rybka
miesiąc temu
Skoro mogli tam wyedy wyrzeźbić, tzn że woda była niżej i zalanie posągów to był kataklizm a nie teraz. A w ogóle to tak jest, jak się we wszystkie posągi wierzy i je czci. Trzeba milionów lat żeby to pojąć? 🙈
pan blek
miesiąc temu
Skoro wykonano te posągi, to znaczy, że niegdyś poziom wody na to pozwalał. Potem zalała je wysoka woda i ktoś uznał to za normę. Teraz znowu się odkryły i nagle jest tragedia, bo niski poziom wód...
p[o
miesiąc temu
to znaczy, że 600 lat temu też tak było sucho jak obecnie.... i zapewne to od samochodów i przemysłu :-)
Marek
miesiąc temu
Żyli TAM ludzie, tworzyli posągi... Wraca tamten czas... Ale... przybyło konsumentów. A TO już jest "problem"... Kiedyś wody im wystarczało na WSZYSTKO, dzisiaj... ???❔️❓️ Podaż nie nadąża za popytem... Potrzeba wody... procentowo WZROSŁA... a to jestkłopotjest 😑
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić