aktualizacja 

Niesamowite odkrycie w Chinach. Doprowadziła do niego susza

47

W rzece Jangcy w Chinach odnotowano bardzo niski poziom wody, przez co na powierzchni ukazały się trzy 600-letnie posągi. Niesamowite odkrycie cieszy się sporą popularnością. Naukowcy mają już pierwsze przypuszczenia, co do funkcji, jaką przed laty pełniły posągi.

Niesamowite odkrycie w Chinach. Doprowadziła do niego susza
Niesamowite odkrycie w Chinach. Wszystko dzięki suszy (POOL / Reuters / Forum)

Susza doskwiera obecnie wielu państwom na świecie - problem dotyka nie tylko Europy, ale jak się okazuje - również Chin. Niski poziom wody na rzece Jangcy sprawił, że udało się odkryć trzy 600-letnie posągi. Zachowały się one w bardzo dobrym stanie i obecnie cieszą się sporą popularnością wśród badaczy i turystów.

Niesamowite odkrycie w Chinach. Wszystko dzięki suszy

Do odkrycia doszło w mieście Chongqing. Nagranie udostępnione przez agencję Reuters pokazuje sporą liczbę turystów, którzy chcą z bliska obejrzeć posągi i zrobić sobie zdjęcie na ich tle. Fotografia w takim miejscu może okazać się niezwykle cenną pamiątką, bo jeśli poziom wody w Jangcy pójdzie w górę, posągi przestaną być dostępne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skutki suszy w Chinach. Niezwykłe, co odsłoniła opadająca woda

Posągi znajdują się na szarej skale, a chińscy naukowcy mają pierwsze hipotezy dotyczące ich funkcji. Według Niu Yingbina, naukowca z Chongqing Institute of Cultural Relics and Archaeology, okolice Chongqing na rzece Jangcy mogły być używane do błogosławienia łodzi, aby bezpiecznie pokonywali rzekę.

Posągi pochodzą z czasów dynastii Ming i Qing, które rządziły Chinami już w XIV wieku.

Sytuacja z częściowo wyschniętą rzeką Jangcy jest na tyle poważna, że w ostatnich dniach chińskie samoloty zasiewają chmury, aby doprowadzić do opadów deszczu w wybranych rejonach kraju. Jangcy to najważniejsza pod względem gospodarczym rzeka dla Państwa Środka, stąd też podejmowanie ekstremalnych wysiłków przez władze.

Jak podkreślają Chińczycy, przedłużają się susza w dorzeczu Jangcy "negatywnie wpływa na dostęp ludności wiejskiej i zwierząt hodowlanych do wody pitnej oraz na uprawy".

Czym jest zasiewanie chmur? To celowe rozpylanie jodku srebra przy udziale samolotów. To jedna z dostępnych form modyfikacji pogody. Celem takiego działania jest wywołanie opadów deszczu.

Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić