Oto, co zrobili w rzymskim Koloseum. Teraz grozi im więzienie

14

Bezmyślne zachowanie trójki turystów może mieć poważne konsekwencje. Dwie Amerykanki i Kanadyjka postanowiły wyryć swoje inicjały na ścianie Koloseum, niszcząc przy tym cenny zabytek i jedną z atrakcji Rzymu. Teraz grozi im więzienie.

Oto, co zrobili w rzymskim Koloseum. Teraz grozi im więzienie
Oto, co zrobili w rzymskim Koloseum. Teraz grozi im więzienie (Adobe Stock, Calin-Andrei Stan)

Dwie Amerykanki i Kanadyjka wybrały się na wakacje do Europy. Sierpniową wizytę w Rzymie zapamiętają na długo, a wszystko za sprawą swojego bezmyślnego zachowania. Kobiety postanowiły wyryć swoje inicjały na ścianie Koloseum, ale zostały przyłapane przez funkcjonariuszy sił porządkowych. Ich sprawa trafiła do sądu.

Oto, co zrobili w rzymskim Koloseum. Teraz grozi im więzienie

Prokurator wytoczył potężne działa przeciwko turystom z Ameryki Północnej. Rzymski śledczy uznał, że turystki powinny odpowiadać za złamanie paragrafu, który dotyczy zniszczenia i oszpecenia dóbr kultury i krajobrazu. Grozi za to kara od 2 do 5 lat więzienia.

Włoskie media zwracają uwagę na to, że turystki ze Stanów Zjednoczonych i Kanady nie są pierwszymi, które najprawdopodobniej zapłacą wysoką cenę za niszczenie Koloseum. Obiekt ma niezwykłą wartość historyczną i turystyczną dla Wiecznego Miasta, dlatego też tamtejsze służby porządkowe starają się wyłapywać wszelkie akty wandalizmu.

Zazwyczaj wszelkiego rodzaju rycie w zabytkowych ścianach Koloseum czy też szpecenie ich poprzez malowanie znaków pisakami kończy się na grzywnach w wysokości kilku tysięcy euro.

Koloseum to jedna z popularniejszych atrakcji Rzymu. Amfiteatr został wybudowany w latach 70-80 n.e. przez Wespazjana i Tytusa - cesarzy z dynastii Flawiuszów. Obiekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i chęć jego zwiedzenia od wewnątrz wiąże się z długim staniem w kolejce. Wejściówka uprawniająca do wejścia na teren Koloseum kosztuje 18 euro.

7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata. Rzymianie regularnie prowadzą prace konserwacyjne w Koloseum, aby pozostał on w jak najlepszym stanie. W przeszłości amfiteatr był uszkadzany wskutek trzęsień ziemi - miały one miejsce w roku 445, a następnie w 1349. Wtedy zawaliła się zewnętrzna część południowej ściany.

Zobacz także: Polacy stawiają na Meksyk. "Jest dostępny cenowo"
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić