aktualizacja 

Popielniczki w toaletach samolotów. Dlaczego wciąż tam są?

8

Palenie papierosów na pokładach samolotów zakazane jest na całym świecie już od końca lat 90. Mimo to w pokładowych toaletach nadal znajdują się popielniczki. Dlaczego?

Popielniczki w toaletach samolotów. Dlaczego wciąż tam są?
Mimo zakazu palenia, popielniczki są w samolotowych toaletach (Adobe Stock, Evgeniia Paradzhanian)

Jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły zakaz palenia papierosów na pokładzie samolotów, była Australia. Kraj zakazał tej praktyki w roku 1987. W ślad Australii poszły Stany Zjednoczone, które zakaz palenia papierosów wprowadziły w 1988 roku.

Najpóźniej z tej wątpliwej przyjemności zrezygnowała Europa. Tam decyzja o wprowadzeni zakazu zapadła dopiero w 1997 roku.

Po co w samolotach nadal są popielniczki?

Podróżnych zastanawia fakt, dlaczego, mimo iż palenie papierosów w samolotach zakazane jest od wielu lat, w toaletach cały czas znajdują się popielniczki. Widnieje na nich czerwony napis "zakaz palenia w toalecie". Stewardesa w swoim wideo na TikToku tłumaczy, dlaczego tak jest.

"Jest tak na wypadek, gdyby ktoś nie przestrzegał zasad. To prawny wymóg, który nakazuje posiadanie bezpiecznego miejsca do wyrzucenia papierosów na pokładzie" - tłumaczy Jessica na swoim TikToku.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Zasadę tę potwierdziła Federalna Administracja Lotnictwa Stanów Zjednoczonych. Wymóg obecności popielniczki w pobliżu drzwi toalety zapewnia dogodne miejsce do zutylizowania papierosów lub innego materiału do palenia. Jest to wyjście awaryjne na wypadek, gdyby ktoś nie przestrzegał obowiązujących zasad.

Dlaczego zakazano palenia papierosów na pokładzie?

Jednym z powodów, dla których podjęto decyzję o wprowadzeniu zakazu palenia papierosów w samolotach był incydent z 1973 roku. Z powodu wyrzuconego do kosza papierosa na pokładzie samolotu lecącego z Rio de Janeiro do Paryża doszło do pożaru. Zginęło wówczas 123 pasażerów.

Po tamtej katastrofie na całym świecie zaczęto wprowadzać ograniczenia, które w ostateczności doprowadziły do całkowitego zakazu palenia na pokładzie. Mimo to zdarzają się wyjątki. Nałogowi palacze czasem łamią zasady i popalają w toaletach. A popielniczki mają zapobiegać ewentualnym pożarom.

Źródło: nypost.com

Zobacz także: Urlop po sezonie. Gdzie lecieć na last minute jeszcze w 2022 roku?
Autor: MSI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić