To już się dzieje w polskich lasach. Leśnicy ostrzegają

73

Okres godowy jeleni szlachetnych (rykowisko) dobiega końca. Jednak to nie koniec wyjątkowych leśnych spektakli. Lesnicy informują, co możemy zaobserwować w polskich lasach od drugiej połowy października.

To już się dzieje w polskich lasach. Leśnicy ostrzegają
To już się dzieje w polskich lasach. Leśnicy ostrzegają (lasy.gov)

Rykowisko, czyli okres godowy jeleni szlachetnych w większości jest już zakończony. "I minęła nam połowa października. Byki jelenia w zasadzie przestały ryczeć, więc czas na "jelenie damy" - łanie. Najważniejsza z nich to licówka, najbardziej doświadczona, mająca już swoje lata, która potrafi wyczuć niebezpieczeństwo. W sytuacji zagrożenia to ona prowadzi całą chmarę w bezpieczne miejsce" - informują leśnicy Lasów Państwowych.

Jak informują pracownicy Lasów Państwowych licówki trzymają się inne łanie, ale zdarza się, że są przy niej również młode byki. Łanie są bardzo ostrożne, nieustannie badają teren. W czasie rui (rykowiska) samce jelenia praktycznie nie jedzą. Łanie natomiast starają się utrzymywać podstawowe atrybuty życia codziennego, jakimi są: jedzenie, sen oraz odpoczynek.

W lasach trwa bekowisko danieli

Po bukowisku łosia i rykowisku jelenia przychodzi czas na zaloty kolejnego gatunku z rodziny jeleniowatych. W połowie października, gdy w leśnych ostępach zieleń ustępuje miejsca żółci i czerwieni, do godów przystępuje daniel zwyczajny, trzeci co do wielkości jeleniowaty żyjący w Polsce.

Bekowisko danieli - nazwane tak z uwagi na specyficzne odgłosy wydawane przez samce zazwyczaj odbywa się od połowy października do połowy listopada. Byki danieli nawołują do siebie samice wydając z siebie charakterystyczne odgłosy. Na czas rui samce przygotowują specjalne "łoże", wgłębienie do leżenia, w którym oddają mocz. Takie miejsce nazywane jest dołkiem rujowym, ponieważ w tym miejscu dochodzi do krycia.

Byki gromadzą przy sobie maksymalnie osiem łań i dbając o ich względy bronią dostępu do chmary przed innymi samcami. Byki daniela, choć mniejsze od swych krewniaków – jeleni, są od nich znacznie waleczniejsze w czasie walk. Jednak ze względu na specyficznie ukształtowanie poroży (jest szersze niż u jeleni i bardziej przypomina poroże łosi):

Walki danieli o wiele rzadziej kończą się tragicznie, niż u jelenia szlachetnego - informują leśnicy.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Poślizgnął się i wpadł pod koła. Dramatyczny wypadek rowerzysty w Zielonej Górze
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić