aktualizacja 

Słynna plaża znowu zamknięta. Znamy datę

4

Maya Bay to jedna z najsłynniejszych plaż nie tylko w samej Tajlandii, ale i na całym świecie. Od ponad 20 lat, gdy kręcono tam film "Niebiańska plaża", w którym grał Leonardo DiCaprio, przeżywa prawdziwe oblężenie. Wyjątkowe miejsce będzie wkrótce niedostępne dla turystów, żeby ekosystem mógł się odbudować.

Słynna plaża znowu zamknięta. Znamy datę
Maya Bay przyciąga tłumy turystów (Adobe Stock)

Jednym z miejsc, ściągających turystów z całego świata do Tajlandii, jest znana z filmów plaża Maya Bay. Leży na wyspie Koh Phi Phi Leh, w zatoce otoczonej przez sięgające 100 m strome klify.

Niebiańska plaża zamknięta 4 lata

Biały piasek, turkusowa woda i stumetrowe klify porośnięte zielenią sprawiły, że w plaży zakochali się nie tylko filmowcy, ale i turyści. Niestety w końcu zaczęło ich tam przyjeżdżać za dużo.

Szacuje się, że u szczytu popularności w 2018 r. na słynną plaże przyjeżdżało nawet 6 tys. osób dziennie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". W Tajlandii żyje jak król. W Polsce o takich luksusach mógłby tylko pomarzyć

Niestety, ta przepiękna, ale niewielka zatoka stała się ofiarą własnej popularności. Turyści przyczynili się do dewastacji okolicy i rafy koralowej. Odwiedzający pozostawili na plaży śmieci i niszczyli rośliny. Kotwice łodzi zniszczyły nawet 50 proc. koralowców z zatoki.

Zdjęcia tysięcy turystów tłoczących się na chronionym obszarze naturalnym wywołały oburzenie wśród obywateli Tajlandii. W efekcie, w 2018 r. urzędnicy zdecydowali o zamknięciu zatoki na cztery miesiące.

Gdy jednak zdali sobie sprawę, że przywrócenie zatoki do wcześniejszego stanu zajmie znacznie więcej czasu, urzędnicy stopniowo przedłużali zakaz wstępu. W efekcie plaża została zamknięta na prawie cztery lata.

Słynna plaża znowu zamknięta

Plażę otwarto w styczniu 2022 r. Wcześniej została dokładnie oczyszczona ze śmieci. W okolicy posadzono drzewa, rośliny i koralowce. Zainstalowano także całkowicie nową infrastrukturę turystyczną w zatoce i wokół niej. Zbudowano promenadę, aby ograniczyć uszkodzenia piasku i roślin.

Park ograniczył też całkowitą liczbę turystów do około 4000 dziennie i nie zezwala na pływanie w zatoce, aby chronić wrażliwą ekologię wyspy. Nie można w niej też cumować łodzi.

Mimo to w 2023 r. plaża znów jest niedostępna dla turystów. Ogłoszono, że Maya Bay pozostanie zamknięta przez dwa miesiące w porze monsunowej - od 1 sierpnia do końca września.

Władze robią to także dla bezpieczeństwa turystów, ponieważ silne fale w porze deszczowej utrudnią łodziom cumowanie w zatoce Loh Sama, która znajduje się w odległości spaceru od zatoki Maya. Ogłoszono, że plaża będzie zamykana co roku.

Źródło: Bangkok Post

Autor: IKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić