aktualizacja 

40 lat nakładała krem z filtrem tylko na twarz. Zdjęcie daje do myślenia

95

Mimo że mamy schyłek lata, bywają dni, kiedy słońce dopieka – dosłownie –szczególnie mocno. Nie wolno nam wtedy zapominać o używaniu kremu z filtrem. Nie chodzi wyłącznie o uniknięcie oparzeń. Skutki zaniedbywania tej kwestii przychodzą po latach.

40 lat nakładała krem z filtrem tylko na twarz. Zdjęcie daje do myślenia
Bohaterka tego zdjęcia pamiętała o nakładaniu kremu z filtrem na twarz, ale zapominała o szyi i karku. Po 40 latach skutki było widać gołym okiem (CC BY-NC-ND 4.0, C Posch 2021)

Kiedy sięgamy po krem z filtrem, robimy to głównie w celu uniknięcia oparzeń słonecznych. Rzadko myślimy o jego używaniu w perspektywie ilości zmarszczek, które pojawią się na naszej twarzy w podeszłym wieku. A to poważny błąd!

Brak kremu z filtrem – negatywne skutki są widoczne nawet po latach

Nawet jeśli na dworze nie panuje upał, wpływ promieni słonecznych na naszą skórę może być katastrofalny. Negatywne skutki braku kremu z filtrem zaczniemy dostrzegać z upływem czasu, kiedy na naszej twarzy zaczną pojawiać się kolejne zmarszczki. Udowodnili to naukowcy.

Jak informuje portal IFL Science, ekspozycja skóry na promienie słoneczne powoduje uszkodzenie DNA jej komórek. Im dłużej trwa taka sytuacja, tym wyższe ryzyko wystąpienia mutacji, a one mogą nie tylko wywoływać szybsze starzenie, lecz nawet nowotwory. Skutki zaniedbania tej kwestii świetnie widać na poniższym zdjęciu. Jego bohaterka chroniła twarz, nakładając krem z filtrem, ale zapominała o szyi i karku. Po 40 latach zauważyła wyraźny kontrast między tymi obszarami skóry: niższe partie były wyraźnie zaniedbane.

Badaniami nad wpływem promieni UV na skórę zajmował się między innymi dr Christian Posch. Jak podkreślił, likwidowanie oznak starzenia – w tym właśnie przez stosowanie kremu z filtrem – idzie w parze ze zmniejszaniem prawdopodobieństwa zachorowania na raka.

Chociaż jest mało prawdopodobne, abyśmy z różnych powodów byli w stanie (...) pokonać proces starzenia się przez ludzi, środki opóźniające go są w stanie zmieniać zarówno jakość życia, czyli czas, kiedy na nic nie chorujemy, jak i jego długość. W końcu kto nie chciałby spędzić w zdrowiu dodatkowych 20-40 lat? – pytał retorycznie dr Christian Posch (IFL Science).

Jednocześnie dr Posch podkreśla, że na zdrowie skóry ma wpływ nie tylko używanie kremu z filtrem, lecz także inne czynniki. Wymienił wśród nich między innymi odpowiednią dietę czy ogólnie zdrowy styl życia.

Zobacz także: Zobacz też: Filtry przeciwsłoneczne, których lepiej unikać. O tym pamiętaj w trakcie upałów
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić