Weronika Grzywna| 
aktualizacja 

Self-care - czyli jak o siebie zadbać?

0

Obecnie, gdy świadomość społeczna na temat zdrowia psychicznego znacząco wzrasta, wiele osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest znalezienie czasu dla samego siebie. Właśnie o tym mówi "self care", filozofia, o której słyszymy coraz więcej. Co to jest self-care i jak możemy zadbać o samego siebie?

Self-care - czyli jak o siebie zadbać?
W self-care dużą rolę odgrywa umiejętność stawiania granic i bycie asertywnym w momencie, gdy jesteśmy przeciążeni pracą, obowiązkami, nie mamy siły coś zrobić, lub po prostu nie chcemy robić czegoś, co jest niezgodne z naszymi wartościami (unsplash)

Czym jest self-care?

Self-care w dosłownym tłumaczeniu oznacza "dbanie o samego siebie". Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób skupia się na karierze zawodowej, "cierpi" na nadmiar obowiązków, przez co bardzo trudno jest nam znaleźć czas dla nas samych. Staramy się dbać o wszystko i wszystkich wokół, niestety często zapominając o sobie.

Filozofia self-care zakłada znalezienie czasu dla samego siebie. Dbanie o siebie zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Chodzi niejako o realizowanie działań, które sprawiają nam przyjemność, dzięki którym czujemy się lepiej, mamy lepsze samopoczucie, więcej energii do działania i jesteśmy zdrowsi. 

Self-care - praktyczne wskazówki

W rzeczywistości praktyka self-care u każdego może wyglądać zupełnie inaczej, warto jednak zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które pomogą nam dobrać indywidualny zestaw praktyk dbania o samego siebie.

Przede wszystkim musimy pamiętać o regularności. Warto w tym celu znaleźć każdego dnia 10, 20, a nawet 30 minut (w zależności od tego, na ile możemy sobie pozwolić) i wydzielić sobie ten czas na praktykę self-care. 

Jak praktykować self-care? W pierwszej kolejności warto przeanalizować nasz dotychczasowy styl życia. Filozofia self-care zakłada bowiem zadbanie o odpowiednią ilość snu, który pozwala na regenerację naszego organizmu i przyczynia się do zmniejszenia stresu. Wszyscy znamy określenie "jesteśmy tym, co jesz", dlatego dbając o zdrowie fizyczne, powinniśmy również stosować się do właściwie zbilansowanej diety. Duże znaczenie ma także regularne wykonywanie aktywności fizycznej, która uwalnia endorfiny nazywane hormonami szczęścia. W praktyce self-care nie możemy zapomnieć o wykonywaniu profilaktycznych badań i pilnowaniu kontrolnych wizyt lekarskich.

W self-care chodzi także o zadbanie o nasz umysł, o nasze zdrowie psychiczne. Możemy spróbować medytacji, która pozwala nam wyciszyć myśli, zredukować stres, poprawić nastrój i jakość naszego snu. Dobrym pomysłem jest również praktykowanie wdzięczności poprzez prowadzenie dziennika. W naszym dzienniku wdzięczności możemy każdego dnia zapisywać kilka rzeczy, za które jesteśmy danego dnia wdzięczni. Dzięki temu nauczymy się doceniać wszystkie nasze sukcesy zarówno te duże, jak i małe. Praktyka wdzięczności przyczyni się do polepszenia naszego samopoczucia, zwiększenia energii do działania, poprawienia relacji z innymi, czy zwiększenia poczucia naszej wartości.  

Oczywiście self-care to też dbanie o relacje społeczne, pielęgnowanie ich i utrzymywanie relacji z ważnymi dla nas osobami. Self-care to także znalezienie wolnego czasu i wydzielenie go na robienie tego, co sprawia nam przyjemność. Tutaj również mamy dużą dowolność: czytanie książek, spacery, gotowanie, podróże, słuchanie podcastów, joga i wiele innych. 

Dbając o siebie, musimy nauczyć się być wyrozumiałym wobec samego siebie. Powinniśmy traktować siebie jak bliską sobie osobę, której pozwalamy na błędy, którą wspieramy i okazujemy jej empatię. W self-care dużą rolę odgrywa umiejętność stawiania granic i bycie asertywnym w momencie, gdy jesteśmy przeciążeni pracą, obowiązkami, nie mamy siły coś zrobić, lub po prostu nie chcemy robić czegoś, co jest niezgodne z naszymi wartościami. 

Znaczenie self-care w higienie zdrowia psychicznego

Regularna praktyka self-care przede wszystkim pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, pozwala nam lepiej radzić sobie ze stresem i nowymi wyzwaniami. Badania pokazują, że studenci medycyny, którzy praktykowali regularnie self-care zgłaszali mniej symptomów stresu i wyższą jakość życia. Ponadto badania wskazują na to, że self-care pozwala utrzymywać lepsze relacje z innymi osobami. 

Z badań wynika również, że praktyka self-care przyczynia się do wzmocnienia poczucia własnej wartości i pewności siebie. Dzięki dbaniu o samego siebie jesteśmy bardziej świadomi naszych potrzeb i lepiej radzimy sobie z nowymi wyzwaniami. Naukowcy wskazują na to, że praktyka self-care przyczynia się do polepszenia naszego zdrowia: zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób oraz pomaga radzić sobie z trudnościami o podłożu psychicznym, takimi jak depresja czy zaburzenia lękowe.

Zobacz także: Cudowne właściwości gorzkiej czekolady. Badacze wreszcie mają dowód
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić