Atakuje nocą zwłaszcza kobiety. Po cichu wykańcza cały organizm

107

Czy zdarzyło ci się obudzić w środku nocy, a twoja pidżama była mokra od potu? Zazwyczaj nocne poty są spowodowane spaniem w zbyt ciepłym lub wilgotnym pokoju, ale mogą nas też informować o tym, że z naszym zdrowiem nie wszystko jest w porządku.

Nocne poty są groźnym objawem
Nocne poty są groźnym objawem (Getty Images)

Nocne poty. O czym mogą nas informować?

Większość nas bagatelizuje problem nocnych potów. To niestety błąd, bo gdy pojawiają się regularnie mogą być objawem poważnej choroby. Pojawiają się najczęściej w przebiegu gruźlicy czy chłoniaków. Cierpią na nie również pacjenci zmagający się z infekcjami, takimi jak np. przeziębienie, zapalenie płuc, infekcyjne zapalenie wsierdzia czy ropniem płuca. Mogą też informować o toczącym się w naszym organizmie stanie zapalnym.

To również objaw występujący u chorych na AIDS. Ale nocne poty towarzyszą również problemom endokrynologicznym, m.in. nadczynności tarczycy. Są też symptomem cukrzycy. U kobiet pojawiają się podczas menopauzy, ciąży oraz połogu. Niewiele osób kojarzy ten objaw z chorobą refluksową, obturacyjnym bezdechem sennym, czy guzami wydzielającymi katecholaminy. Nocne poty mogą też towarzyszyć reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Są charakterystyczne dla zakażeń pasożytniczych, ale mogą też pojawiać się u osób narażonych na przewlekły stres czy zaburzenia lękowe.

Co ciekawe, nocne poty mogą być efektem ubocznym przyjmowaniem niektórych leków, ziół czy używek. Przy rozpoznaniu ich przyczyny ważne jest, czy występują inne objawy, takie jak gorączka utrzymująca się bez wyraźnej przyczyny, zmęczenie, osłabienie. Gdy oprócz nocnych potów pojawia się powiększenie oraz ból węzłów chłonnych po wypiciu alkoholu, a także zauważalna utrata masy ciała, to może być objaw chłoniaka lub białaczki. Z kolei, gdy zauważysz u siebie krwioplucie i uciążliwy kaszel, to może być gruźlica.

Nocne poty to objaw, który warto skonsultować z lekarzem. Tylko w ten sposób otrzymasz prawidłową diagnozę i wdrożysz odpowiednie leczenie.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić